Brøndby IF skuffede fælt på Færøerne ved blot at spille uafgjort mod HB Torshavn torsdag aften.
Inden opgøgret talte Tipsbladet med den tidligere Brøndby- og HB Torshavn-spiller René Joensen, der havde de blå-gule som klar favorit, men alligevel så nogle scenarier, hvor HB Torshavn kunne drille gæsterne.
Det fik han ret i.
I samme interview delte han også ud af anekdoter fra tiden i Brøndby IF, hvor han spillede sammen med blandt andre Pierre-Emile Højbjerg, Riza Durmisi og Andreas Christensen.
– Jeg kan huske, jeg var fascineret af (Dennis) Rommedahls tilgang. Han kom ind med kaffekoppen i hånden, og ville ikke træne så meget. Han var aldrig skadet og altid klar, og generelt var der mange forskellige typer. (Mikkel) Thygesen var altid i fitness, og (Michael) Krohn Deli var bundsolid, siger René Joensen og tilføjer:
– Det var som en familie i Brøndby IF, da alle omkring klubben og fansene skabte en familiær følelse. Det var også en smule surrealistisk for mig, da jeg kom til det, fordi jeg voksede op med at se Brøndbys kampe på stadion, da vi var på ferie i Danmark.
Midtbanespilleren, der var i Brøndby IF fra 2010-2014 opnåede en enkelt førsteholdsoptræden, inden han drog til HB Torshavn. Senere i karrieren kom han retur til Danmark og Vendsyssel FF.

‘Faxe’ havde fat i mig
32-årige René Joensen husker også tydeligt, hvordan det som ung var at komme til Brøndby IF fra Færøerne.
Det krævede, at man rankede ryggen og skød brystet frem.
– Jeg kan huske, at man også skulle have noget selvtillid, fordi lavede man som ung en fejl, fik man det af vide. Der synes jeg, at tingene har ændret sig en smule siden dengang, hvor der ikke er helt de samme stereotyper i dag – i hvert fald ikke på Færøerne.
– John ‘Faxe’ var efter mig, og så kunne Dario Dumic også godt råbe højt, hvis man lavede en fejlaflevering. Det skulle man lige vænne sig til, siger René Joensen med et grin.
Og så glemmer René Joensen, der i dag spiller i KI Klaksvik, aldrig en bestemt spiller.
– Jeg glemmer aldrig Jannik Skov Hansen, som var meget skadet, men jeg har aldrig set en som ham. Han var helt vild til træning, men på grund af skaderne faldt han også ud.
René Joensen møder stadig folk, som gerne vil høre om årene i Brøndby IF, hvor alt er meget større og mere professionaliseret sammenlignet med Færøerne.
– Danmark er stadig meget foran Færøerne på flere områder, selvom jeg synes, der er sket en udvikling blandt topklubberne heroppe. Mange af trænerne udover cheftræneren er også frivillige her og arbejder gratis, så hvis du gerne vil noget med fodbolden, vil mit råd alle dage være at tage til Danmark, så snart du kan.
René Joensens Brøndby-ophold stoppede, da han blev skadet og faldt om bag i køen, efter Thomas Frank kom til.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
Kæmpe nyhed i udlandet
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Av, FCK! Her er de værst af alle
Riemer melder stjerne klar
Hvem holder partilederne med i fodbold?
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
Klar besked til danske debutanter
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
I chok over Steve Cooper-historie
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud