Johnny Thomsen har fundet sin udvej

SønderjyskE står klar med åbne arme, hvis Johnny Thomsen ikke vil tage kampen op med Lars Jacobsen og Christian Gamboa i FCK.



Johnny Thomsens seneste uge har været lidt af en nedtur. Onsdag forlængede Lars Jacobsen sin aftale med FC København med to et halvt år, og torsdag kunne Thomsen så se den unge Christian Gamboa få sin debut på højre back i Europa League, hvor Thomsen ellers – qua Lars Jacobsens manglende registrering i turneringen – hidtil havde været sikker starter. Degraderingen fra andet- til tredjevalg fik da også Thomsen til at lufte sin frustration.

– Det er for meget med tre højrebacker. Det tror jeg, både klubben og vi spillere synes. Hvis der findes en løsning, tror jeg, at man vil kigge positivt på det, sagde Johnny Thomsen i torsdags og bekræftede, at han havde talt med sin agent om situationen.

Johnny Thomsen står dog heller ikke helt uden muligheder for at finde en ny klub, skulle han selv og FC København finde ud af, at det er den bedste løsning. I Thomsens tidligere klub SønderjyskE står de nemlig klar til at tage imod højre backen, skriver Jydske Vestkysten.

– Johnny ved ikke helt selv, om han vil blive og kæmpe for sin plads. Vi holder kontakt med ham, siger SønderjyskEs sportschef, Ole Nielsen, til avisen.

Dermed kan Johnny Thomsen altså snart være tilbage i den klub, han forlod for bare et halvt år siden for at tage til FC København som afløser for tjekkiske Zdenek Pospech. Johnny Thomsen har i sit første halve år i klubben spillet 17 kampe for FC København fordelt på Superligaen, Champions League-kvalifikationen, Europa League og DBU Pokalen. Og måske har han altså også spillet sin sidste kamp for de danske mestre.





Afviser monsterbud på Simsir




LIVE

VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

PL-træner blev fyret over E-mail



LIVE

TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller

Tullberg teaser for transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Brøndby bekræfter: Køber stortalent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Steve Cooper med stor beslutning

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Portugal – Kroatien

Nu er Brøndby IF konkret på banen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur

Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

De køber ham for 740 mio.

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Spanien – Østrig

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schweiz – Algeriet

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub