Joy Mogensen holder fast: Men jeg forstår fodboldens frustration

Kulturministeren understreger, at det er sundhedsmyndighedernes anbefalinger, som regeringen følger.



Kulturminister Joy Mogensen (S) mener fortsat ikke, det er sundhedsmæssigt forsvarligt at lukke mere end 500 mennesker ind på de danske fodboldstadioner.

Det siger hun onsdag på et møde i Folketingssalen, hvor Venstre og Dansk Folkeparti stillede ministeren spørgsmål om den såkaldte superligaordning.

– Jeg kan godt forstå hele fodboldens frustration. Men smittetallene er ikke til det lige nu, lige meget hvor professionelt vi går til det, siger hun om muligheden for at genoptage superligaordningen.

– Smittetallene er anderledes end i sommer. Det gør indtryk hos Socialdemokratiet, når sundhedsmyndighederne siger, at begivenheder kun bør have 500 mennesker, siger ministeren.

Superligaordningen tillader idrætsarrangementer at lukke mere end 500 mennesker ind til en sportsbegivenhed.

På et pressemøde onsdag bekræfter faglig direktør i Statens Serum Institut Kåre Mølbak, at der er tale om sundhedsfaglig evidens, når man ikke anbefaler mere end 500 tilskuere til kampene.

– Det handler om, at der, hvor mange mennesker er sammen, er der et potentiale for, at virus spredes.

– Man mødes på kryds og tværs af aldersgrupper og de sædvanlige selskabskredse. Man går ikke til superliga med ens nærmeste familie, man går ud med vennerne og møder fremmede mennesker. Her sker der et miks, der indebærer en smittespredning, siger Kåre Mølbak.

Divisionsforeningen har lagt vægt på, at der er blevet afholdt 46 kampe med superligaordningen, uden at der er konstateret smittespredning i forbindelse kampene.

Men sådan mener Kåre Mølbak ikke, man kan stille det op.

– Det, tror jeg, er svært at konkludere på den måde, fordi vi kan ikke redegøre for hvert eneste smittetilfælde.

– Men det er dejligt, at det sker under disciplinerede forhold. Stor ros til kamparrangørerne, siger han.

/ritzau/





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Superliga-klub tæt på FCK’er

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Afviste Premier League-klubber

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Tyskland – Paraguay

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet