Jubel i Superliga-klubberne: Det er en kæmpe gulerod

Uefa har bekræftet, at dette års vinder af Sydbank Pokalen er sikret europæisk gruppespil i næste sæson



Tirsdag kunne turneringschefen i Divisionsforeningen, Peter Ebbesen, bekræfte, at denne sæsons vinder af den danske pokalturnering i fodbold er sikret europæisk gruppespil i næste sæson.

Det er naturligvis noget, der falder i god jord hos flere danske klubber – heriblandt Randers FC.

Ifølge klubbens sportsdirektør, Søren Pedersen, er nyheden med til at få klubben til at prioritere turneringen i endnu højere grad.

– Det er jo en kæmpe gulerod, der venter vinderen lige pludselig, siger han.

– Det er en turnering, som af mange klubber nedprioriteres en smule, fordi Superligaen er vigtigere, men det kan nyheden da komme til at ændre på.

Selv om det ikke er fastlagt, hvor stor en pose penge et europæisk gruppespil kaster af sig, vil det ifølge Peter Ebbesen være mindst 20 millioner kroner.

– Det er klart, at det giver endnu mere blod på tanden, at der venter en indsprøjtning af den størrelse, siger Søren Pedersen.

Det forholder sig sådan, at vinderen af pokalturneringen i første omgang er sikret en playoffkamp til Europa League.

Men såfremt kampen tabes, vil “trøstpræmien” være en billet til gruppespillet i den såkaldte Conference League, som er et tredje gruppespil, der er blevet indført af Uefa til næste sæson.

Hans Jørgen Haysen, der er sportschef i Sønderjyske, kalder det “fantastisk”, at en sejr i pokalturneringen nu udmønter sig i europæisk gruppespil.

Også Carsten V. Jensen, der er fodbolddirektør i Brøndby, melder sig på banen.

– Vi har hele tiden været klar over, at det her var et sandsynligt scenarie, så derfor har vi prioriteret turnering højt siden starten, siger han.

Det samme gælder for OB.

Også her er turneringen hele tiden blevet prioriteret højt, siger klubbens sportschef, Michael Hemmingsen.

– Men når det så er sagt, så er nyheden da med til at gøre det endnu mere attraktivt at vinde turneringen.

OB har allerede spillet sig videre til kvartfinalen, mens Randers tirsdag skal møde 2. divisionsklubben Holstebro Boldklub, som på papiret burde være en overkommelig modstander.

Sønderjyske tager onsdag imod Lyngby, mens Brøndby torsdag gæster Fremad Amager.

/ritzau/







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Fredericia er nærmest rykket ned

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby IF – AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Ruben Amorim favorit til dette job

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Brøndby er uden tre spillere mod AGF



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Randers FC – OB

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Magiske Messi slår til igen

Daniel Wass stopper karrieren om et år

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Iran kommer med krav før VM

Kniven for struben: Chefen hylder spillerne