Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Carsten Werge glæder sig over tilgangene af Bo Henriksen og David Nielsen, men ærgrer sig over at sige farvel til Lars Jacobsen.



Transfervinduet er lukket for danske klubber – men ikke for tv-kanalerne.

Og TV 2 Sport har torsdag stået for en masse ‘transfernyt’. 

Lars Jacobsen forlader således sin rolle som ekspert hos tv-stationen for at blive chef for herrelandsholdet i fodbold. Samtidig med den udmelding kan de dog annoncere, at de danske toptrænere Bo Henriksen og David Nielsen bliver eksperter hos TV 2 Sport.

David Nielsen kommer til at indgå i Superliga-dækningen efter påsken, og Bo Henriksen vil være med i programmet Tirsdagstrænerne. Derudover vil de være med til de kommende to landskampe samt VM-slutrunden til sommer. 

Carsten Werge, der er fodboldredaktør på TV 2, glæder sig over tilgangene, men vil også savne Lars Jacobsen.  

– Først og fremmest er vi da ærgerlige over, at Lars skal noget andet. Han er en guldfyr at arbejde med, og han er både dygtig og en god kollega og tager fat, når der skal tages fat. Så på den måde er det et stort tab.

– Men så er det dejligt, at man kan få nogle andre ind. Det er jo altid rart, når der bliver fyret nogle trænere rundt omkring, for så åbner det nogle muligheder for os andre, siger Carsten Werge med et grin til Tipsbladet. 

Bo Henriksen blev i efteråret fyret i Mainz 05, mens David Nielsen i sidste uge sagde op i AC Horsens. 

For sidstnævnte er det et comeback til TV 2, hvor han stoppede i marts 2025 for at tage over i 1. divisionsklubben. 

– David er jo TV 2’er, når det kommer til stykket. Det ved vi. Han har været glad for at være her før, og med den udstråling og udtryksmåde, han har, så skal man have ham med, lige så snart han ikke er fodboldtræner. 

– Han har en stor underholdningsværdi og en stor faglighed også i forhold til at stå på mål for sine holdninger, siger Carsten Werge og medgiver, at de to har et godt hold:

– David og jeg har også tidligere været uenige. Tit. Men vi ser nogenlunde ens på, at fjernsyn også skal være underholdende, så på den måde passer det rigtig godt at få ham ind

Hyringen af Bo har været år undervejs

Hvor meget overtalelse har det krævet at lokke Bo Henriksen til?

– Ingenting. Faktisk da Bo ryger til Zürich for et par år siden (i oktober 2022, red.), havde han og jeg 14 dage forinden haft et møde, hvor vi var blevet enige om, at han skulle begynde at arbejde for os. Så kom han lige pludselig til udlandet, som han selvfølgelig gerne ville som træner, og så blev det ikke til noget.

– Det har hele tiden ligget, at når han på et tidspunkt vendte snuden hjemad, skulle det være på TV 2, siger Carsten Werge og tilføjer:  

– Det er uafhængigt af alt, hvad der er sket med Lars og så videre, for Bo er født til at lave fjernsyn og har lidt det samme som David. Udover fagligheden har han også den der x-faktor, som er vigtig. 

Nu ser TV 2 “meget frem” til et forår og en sommer, der som bekendt byder på afgørende Superliga-kampe og en VM-slutrunde, og det gør de med et eksperthold, der foruden David Nielsen og Bo Henriksen tæller folk som Mads Junker, Nicoline Caspersen, Nicklas Bendtner og flere. 

– Vi prøver i dækningen af Superligaen og landskampe og så videre, at vores eksperter har faglighed, er dygtige og er forskellige. Det er vores mantra. Vi kan godt lide, at der er variation i det, og at det ikke er de samme to hele tiden. Især til en slutrunde er det vigtigt at have mange, og vi har mange. 

– Jeg synes da nok, at et landskampsstudie med Bo, David og Bendtner ser meget spændende ud. På den måde synes vi, at vi er fint sted, slutter Carsten Werge og sender med et grin en sidste kæk replik i retning af Lars Jacobsen: 

– Selvom Lars hellere vil være kit man

Carsten Werge fortæller i øvrigt, at det ikke var en overvejelse at beholde Lars Jacobsen, samtidig med at han skal arbejde som chef for herrelandsholdet, da han i så fald ville skulle forholde sig – både positivt og negativt – til mulige landsholdsboblere i Superligaen. 







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

10. gang i træk

I dialog om Albert Grønbæk

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

FC Midtjylland – Viborg FF

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Færdig i Real Madrid

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Kræver flere hold i Superligaen