Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen, er generelt godt tilfreds med Datatilsynets afgørelse af ansøgningen om brug af ansigtsgenkendelse.
Den gælder dog kun klubber i Superligaen og ikke de to øverste rækker som håbet.
– Vi er ærgerlige over, at vi ikke fik tilladelsen for 1. division med i samme ombæring, men det vigtigste er, at vi kan komme i gang med arbejdet i Superligaen.
– Det er vi glade for, siger Thomsen og slår fast, at eksempelvis nedrykkere fra Superligaen får mulighed for individuelt at søge om brug af ansigtsgenkendelse i 1. division, hvis man ønsker det.
Superligaklubbernes tilladelse er først formelt blevet offentligt nu, men den blev givet allerede i juli. Derfor er det indledende arbejde med opsætning af teknologien også sat i gang på de fleste stadioner.
Der er dog samtaler med stadionejerne – mange steder kommunen – og andre administrative opgaver at skulle igennem, inden alle er med.
Det er mest realistisk
Derfor er starten af forårssæsonen 2026 mest realistisk som starttidspunkt for den kollektive brug af ansigtsgenkendelse. Og politikerne på Christiansborg skal hjælpe til, hvis man skal fyre på alle kedler fra start.
– Det er supervigtigt, at vi har fået tilladelse til brug af ansigtsgenkendelse, men det er samtidigt helt afgørende, at lovpakken bliver vedtaget i løbet af efteråret som forventet.
– Hvis den bliver det, og praksis kommer på plads, kan vi have den fulde effekt fra starten af forårssæsonen, siger Claus Thomsen.
Han henviser til en lovpakke, der indeholder flere muligheder for både Divisionsforeningen og politiet.
Ifølge den vil klubberne eksempelvis i højere grad end nu have mulighed for at udveksle information om karantæneramte personer og billedmateriale. Og politiet vil få nemmere ved at registrere ballademagere i det nationale register samt give strakskarantæner i tilfælde af uro dagen før en kamp.
Thomsen håber desuden at være nået et skridt videre i samarbejdet med politiet omkring indgangspartierne, hvor spændingerne kan blive store, hvis en gruppe af karantæneramte bliver afvist.
Datatilsynet afviste brugen af systemet i 1. division, da det “ikke er nødvendigt af hensyn til væsentlige samfundsinteresser”.
Eventuelle skeptikere behøver dog ikke frygte, at de uforvarende havner i et register, understreger Thomsen.
– Medmindre man har gjort noget, man ikke skulle, er der ingen registrering af folk. Systemet aflæser dine biometriske data, når du nærmer dig indgangen og tjekker dem op mod de folk, der har karantæne. Når man er igennem indgangen, bliver data slettet.
Ansigtsgenkendelse er allerede i brug hos FC København og Brøndby, der har separate tilladelser. Det samme gælder landskampe på de to holds hjemmebaner.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
Hvem holder partilederne med i fodbold?
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
Riemer melder stjerne klar
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Klar besked til danske debutanter
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
I chok over Steve Cooper-historie