Efter nogle måneders pause vender den tidligere Liverpool-træner Jürgen Klopp tilbage til fodboldens verden.
Den 57-årige tysker bliver fra 1. januar global fodboldchef i Red Bull-koncernen. Det oplyser Red Bull på sin hjemmeside.
I sit nye job får Klopp ansvaret for Red Bull's portefølje af fodboldklubber i hele verden. Det understreges, at han ikke bliver involveret i det daglige arbejde i klubberne.
– Efter næsten 25 år på sidelinjen er jeg begejstret over at blive en del af dette projekt. Rollen er måske anderledes, men min passion for fodbold og de mennesker, der gør spillet til, hvad det er, har ikke ændret sig, siger Klopp.
– Sammen skal vi finde ud af, hvad der er muligt. Jeg ser min rolle primært som mentor for trænere og ledelse i Red Bull-klubberne, men frem for alt er jeg del af en unik, innovativ og fremsynet organisation, lyder det.
Jürgen Klopp stoppede i maj som træner for Liverpool efter ni succesfulde sæsoner, hvor han vandt både Premier League og Champions League foruden flere pokalturneringer.
Han indledte trænerkarrieren i Mainz, som han stod i spidsen for i syv år, inden han skiftede til Dortmund, som han førte til to tyske mesterskaber og en tabt Champions League-finale.
Klopp er kendt for at få sine hold til at spille en særlig intens fodboldstil, som han selv har kaldt "heavy metal-fodbold".
– Vi er stolte af denne fremragende og uden tvivl stærkeste signing i Red Bull's fodboldhistorie, siger Red Bull-direktør Oliver Mintzlaff.
De mest kendte fodboldklubber i Red Bull-koncernen er Red Bull Salzburg i Østrig og tyske RB Leipzig.
Ifølge Sky Sports i Tyskland har Klopp i sin aftale med Red Bull fået indført en exit-klausul, hvis han bliver tilbudt jobbet som tysk landstræner.
Den nuværende landstræner, Julian Nagelsmann, har kontrakt til VM 2026.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
HELT VILDT