Officielt: Jürgen Klopp scorer chefjob i Red Bull

Den tidligere Liverpool-træner bliver overordnet fodboldchef i Red Bull-koncernen.



Efter nogle måneders pause vender den tidligere Liverpool-træner Jürgen Klopp tilbage til fodboldens verden.

Den 57-årige tysker bliver fra 1. januar global fodboldchef i Red Bull-koncernen. Det oplyser Red Bull på sin hjemmeside.

I sit nye job får Klopp ansvaret for Red Bull's portefølje af fodboldklubber i hele verden. Det understreges, at han ikke bliver involveret i det daglige arbejde i klubberne.

– Efter næsten 25 år på sidelinjen er jeg begejstret over at blive en del af dette projekt. Rollen er måske anderledes, men min passion for fodbold og de mennesker, der gør spillet til, hvad det er, har ikke ændret sig, siger Klopp.

– Sammen skal vi finde ud af, hvad der er muligt. Jeg ser min rolle primært som mentor for trænere og ledelse i Red Bull-klubberne, men frem for alt er jeg del af en unik, innovativ og fremsynet organisation, lyder det.

Jürgen Klopp stoppede i maj som træner for Liverpool efter ni succesfulde sæsoner, hvor han vandt både Premier League og Champions League foruden flere pokalturneringer.

Han indledte trænerkarrieren i Mainz, som han stod i spidsen for i syv år, inden han skiftede til Dortmund, som han førte til to tyske mesterskaber og en tabt Champions League-finale.

Klopp er kendt for at få sine hold til at spille en særlig intens fodboldstil, som han selv har kaldt "heavy metal-fodbold".

– Vi er stolte af denne fremragende og uden tvivl stærkeste signing i Red Bull's fodboldhistorie, siger Red Bull-direktør Oliver Mintzlaff.

De mest kendte fodboldklubber i Red Bull-koncernen er Red Bull Salzburg i Østrig og tyske RB Leipzig.

Ifølge Sky Sports i Tyskland har Klopp i sin aftale med Red Bull fået indført en exit-klausul, hvis han bliver tilbudt jobbet som tysk landstræner.

Den nuværende landstræner, Julian Nagelsmann, har kontrakt til VM 2026.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Køber snart Brøndby-angriber

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Liverpool – Chelsea

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Frygter Christian Eriksen-problem

Dansk træner vinder stor pris



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..