Efter nogle måneders pause vender den tidligere Liverpool-træner Jürgen Klopp tilbage til fodboldens verden.
Den 57-årige tysker bliver fra 1. januar global fodboldchef i Red Bull-koncernen. Det oplyser Red Bull på sin hjemmeside.
I sit nye job får Klopp ansvaret for Red Bull's portefølje af fodboldklubber i hele verden. Det understreges, at han ikke bliver involveret i det daglige arbejde i klubberne.
– Efter næsten 25 år på sidelinjen er jeg begejstret over at blive en del af dette projekt. Rollen er måske anderledes, men min passion for fodbold og de mennesker, der gør spillet til, hvad det er, har ikke ændret sig, siger Klopp.
– Sammen skal vi finde ud af, hvad der er muligt. Jeg ser min rolle primært som mentor for trænere og ledelse i Red Bull-klubberne, men frem for alt er jeg del af en unik, innovativ og fremsynet organisation, lyder det.
Jürgen Klopp stoppede i maj som træner for Liverpool efter ni succesfulde sæsoner, hvor han vandt både Premier League og Champions League foruden flere pokalturneringer.
Han indledte trænerkarrieren i Mainz, som han stod i spidsen for i syv år, inden han skiftede til Dortmund, som han førte til to tyske mesterskaber og en tabt Champions League-finale.
Klopp er kendt for at få sine hold til at spille en særlig intens fodboldstil, som han selv har kaldt "heavy metal-fodbold".
– Vi er stolte af denne fremragende og uden tvivl stærkeste signing i Red Bull's fodboldhistorie, siger Red Bull-direktør Oliver Mintzlaff.
De mest kendte fodboldklubber i Red Bull-koncernen er Red Bull Salzburg i Østrig og tyske RB Leipzig.
Ifølge Sky Sports i Tyskland har Klopp i sin aftale med Red Bull fået indført en exit-klausul, hvis han bliver tilbudt jobbet som tysk landstræner.
Den nuværende landstræner, Julian Nagelsmann, har kontrakt til VM 2026.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER