Kadlec sender stikpille til FC Midtjylland

Tjekkiske Vaclav Kadlec er vendt tilbage til en bedre og mere professionel klub, mener han.



Angriber Vaclav Kadlec fik under et år i FC Midtjylland, inden han blev solgt til Sparta Prag, og selv om den danske klub kan glæde sig over en profit på salget af Kadlec, må det alligevel ærgre, at han aldrig helt slog igennem.

24-årige Kadlec kom som et stort navn fra Bundesligaen og Frankfurt, men fandt aldrig formen, ligesom han døjede med en alvorlig skade i foråret, der også holdt ham ude af Tjekkiets EM-trup.

Nu er han så tilbage i Sparta Prag, hvor han fik sin fodboldopvækst, professionelle debut og slog igennem som et stort talent, og nu hvor handlen er på plads, sender Vaclav Kadlec en stikpille mod Danmark og FC Midtjylland.

Den primære grund til, at han vendte tilbage til Tjekkiet var nemlig ikke for at komme nærmere familien, som Claus Steinlein ellers har udtalt.

– Den primære grund er, at Sparta er et bedre hold. Der er langt mere kvalitet og professionalisme her end i Midtjylland. Den sekundære grund er det personlige, og nu er jeg hjemme, siger Vaclav Kadlec til Sparta Prags hjemmeside.

Angriberen lavede kun tre mål i 13 Superliga-kampe, og han fik aldrig det egentlige gennembrud, man kunne have forventet af ham.

– Jeg er lykkelig. Jeg vidste, der var interesse gennem længere tid, så jeg håbede på, at en aftale kunne blive til noget, siger Kadlec og forklarer:

– Det var nogle svære forhandlinger, for danskerne ville gerne beholde mig. Men de vidste, at jeg ville hertil, så det hjalp formentlig på det. Jeg stod fast på en transfer, siger han.

Vaclav Kadlec har spillet i Sparta Prag to gange tidligere. Det var som nævnt her, han fik sit gennembrud som professionel, inden han røg til Frankfurt. I foråret 2015 blev han dog udlejet til Sparta Prag og scorede ni gange i 13 kampe.

Nu er det så altså tredje gang, han kan trække Sparta-trøjen over hovedet.





FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor




LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Her er FC Københavns vej i Europa

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Er de også færdige i OB?

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er FCK’s næste modstander i Europa

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

AGF i Europa: De venter i næste runde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

FC Midtjylland er ude

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Tottenham-flop i stor transfer

John Stones tager sydpå

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

De vil have Jelert



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Ny FC København-stjerne imponerer

Hvor er I vilde, AGF!