Kadlec sender stikpille til FC Midtjylland

Tjekkiske Vaclav Kadlec er vendt tilbage til en bedre og mere professionel klub, mener han.



Angriber Vaclav Kadlec fik under et år i FC Midtjylland, inden han blev solgt til Sparta Prag, og selv om den danske klub kan glæde sig over en profit på salget af Kadlec, må det alligevel ærgre, at han aldrig helt slog igennem.

24-årige Kadlec kom som et stort navn fra Bundesligaen og Frankfurt, men fandt aldrig formen, ligesom han døjede med en alvorlig skade i foråret, der også holdt ham ude af Tjekkiets EM-trup.

Nu er han så tilbage i Sparta Prag, hvor han fik sin fodboldopvækst, professionelle debut og slog igennem som et stort talent, og nu hvor handlen er på plads, sender Vaclav Kadlec en stikpille mod Danmark og FC Midtjylland.

Den primære grund til, at han vendte tilbage til Tjekkiet var nemlig ikke for at komme nærmere familien, som Claus Steinlein ellers har udtalt.

– Den primære grund er, at Sparta er et bedre hold. Der er langt mere kvalitet og professionalisme her end i Midtjylland. Den sekundære grund er det personlige, og nu er jeg hjemme, siger Vaclav Kadlec til Sparta Prags hjemmeside.

Angriberen lavede kun tre mål i 13 Superliga-kampe, og han fik aldrig det egentlige gennembrud, man kunne have forventet af ham.

– Jeg er lykkelig. Jeg vidste, der var interesse gennem længere tid, så jeg håbede på, at en aftale kunne blive til noget, siger Kadlec og forklarer:

– Det var nogle svære forhandlinger, for danskerne ville gerne beholde mig. Men de vidste, at jeg ville hertil, så det hjalp formentlig på det. Jeg stod fast på en transfer, siger han.

Vaclav Kadlec har spillet i Sparta Prag to gange tidligere. Det var som nævnt her, han fik sit gennembrud som professionel, inden han røg til Frankfurt. I foråret 2015 blev han dog udlejet til Sparta Prag og scorede ni gange i 13 kampe.

Nu er det så altså tredje gang, han kan trække Sparta-trøjen over hovedet.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Lewandowski forlader FC Barcelona

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

AGF – Viborg FF



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Salah sender særlig besked

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

FC Midtjylland – Brøndby IF

Froholdt med vild hæder i Portugal

Transferbombe i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Manchester City vinder FA Cup



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

FC København – Randers FC

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

FC Fredericia – Silkeborg IF

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’