Kæk Kent Nielsen: ‘Så får Brøndby det svært’

Kent Nielsen er optimistisk forud for mødet med Brøndby IF senere i dag, søndag.



Det er vind eller forsvind.

Silkeborg IF møder senere i dag, søndag Brøndby IF i en kamp, der kan blive skelsættende for begge klubbers sæson. Ét af holdene kommer i Mesterskabsspillet, mens det andet må tage til takke med Nedrykningsspillet.

Udeholdet kommer ind til kampen efter et skuffende nederlag til Lyngby i weekenden, men alligevel finder Kent Nielsen ja-hatten frem og ser optimistisk på opgøret søndag.

– Vi ved, at vi skal på Brøndby Stadion, og vi skal vinde. Det bliver en stor kamp, og vores form og generelle præstationer gør, at der er en optimistisk stemning. Vi er afklaret omkring, at det her kan vi godt. Vi er ikke favoritter. Det er en større overraskelse, hvis Brøndby misser top 6 end os, men vi kommer til at spille efter det, og hvis vi toppræsterer, så får Brøndby det svært.

– Jeg synes, at når vi kigger på vores seneste udekampe, så har vi været stærke i det lidt mere åbne kampbillede. Hvis vi spiller kampen mod Lyngby igen, så får vi nok også mere med end tilfældet var, men vi tager de gode ting med derfra og er glæder os til at møde Brøndby, fortæller han i et interview til Tipsbladet.

Resultaterne har i den grad svigtet på Jysk Park i foråret, hvor Silkeborg har set sig slået på kunstgræsset af de to hold under nedrykningsstregen, Lyngby og Vejle, endda uden selv at score. Men historien er en anden i deres udekampe, hvor de har fået store sejre med hjem fra Viborg og Haderslev.

– Jeg sagde det, da vi gik i gang med foråret, at vi var glade for vores efterår, fordi det har bragt os hen til, at vi kan spille med om top 6, om vi kommer med eller ej. Jeg synes også, at hvis vi toppræsterer som mod Viborg og Sønderjyske, hvor vi var rigtig stærke, og hvis vi tager noget af det med til Brøndby, så kommer de også til at få problemer.

– Jeg synes, at når vi kigger på vores seneste udekampe, så har vi været stærke i det lidt mere åbne kampbillede. Hvis vi spiller kampen mod Lyngby igen, så får vi nok også mere med, men vi tager de gode ting med derfra og er optimistiske forud for Brøndby.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Skrækstatistikker i Brøndby
Det kræver en sejr, hvis Kent Nielsens mandskab skal spille sig med i den sjove del af Superligaen, når den efter næste runde bliver delt op. Der er bare lige det, at statistikkerne taler den erfarne træner imod. Silkeborg har ikke vundet på Brøndby Stadion siden 2010, hvor Kaimar Saag og Christian Holst scorede kampens to mål. Og Kent Nielsen selv har ikke som træner taget tre point med hjem fra Vestegnen siden han med OB fik en 2-1-sejr i 2015, men det tillægger den erfarne cheftræner ikke meget værdi.

– De statistikker kan man altid finde frem, når man taler stort hold kontra mindre. Så har Silkeborg i de senere år været gode til at høvle dem lidt væk. For fjorten dage siden hørte jeg det samme, inden vi skulle på Viborg Stadion – man kunne ikke forestille sig, at vi vandt deroppe. Vi kommer som lille Silkeborg og er fortrøstningsfulde omkring det, selvom statistikkerne taler imod os, siger Kent Nielsen.

Det er kl. 17, at de to hold mødes på Brøndby Stadion.





Her er Superligaens 5 bedste højrebacker 


Overraskende nyt om Lukas Engel

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

– Han er fuldstændig vanvittig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

I chok over Nicolai Poulsen

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Aldrig nogensinde FCK

Antonsens drøm slukket

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

– Når jeg var alene, græd jeg

– Lidt af en bombe

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Brøndby takker nej til to spillere

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Han er IKKE i spil

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk