Kæk Kent Nielsen: ‘Så får Brøndby det svært’

Kent Nielsen er optimistisk forud for mødet med Brøndby IF senere i dag, søndag.



Det er vind eller forsvind.

Silkeborg IF møder senere i dag, søndag Brøndby IF i en kamp, der kan blive skelsættende for begge klubbers sæson. Ét af holdene kommer i Mesterskabsspillet, mens det andet må tage til takke med Nedrykningsspillet.

Udeholdet kommer ind til kampen efter et skuffende nederlag til Lyngby i weekenden, men alligevel finder Kent Nielsen ja-hatten frem og ser optimistisk på opgøret søndag.

– Vi ved, at vi skal på Brøndby Stadion, og vi skal vinde. Det bliver en stor kamp, og vores form og generelle præstationer gør, at der er en optimistisk stemning. Vi er afklaret omkring, at det her kan vi godt. Vi er ikke favoritter. Det er en større overraskelse, hvis Brøndby misser top 6 end os, men vi kommer til at spille efter det, og hvis vi toppræsterer, så får Brøndby det svært.

– Jeg synes, at når vi kigger på vores seneste udekampe, så har vi været stærke i det lidt mere åbne kampbillede. Hvis vi spiller kampen mod Lyngby igen, så får vi nok også mere med end tilfældet var, men vi tager de gode ting med derfra og er glæder os til at møde Brøndby, fortæller han i et interview til Tipsbladet.

Resultaterne har i den grad svigtet på Jysk Park i foråret, hvor Silkeborg har set sig slået på kunstgræsset af de to hold under nedrykningsstregen, Lyngby og Vejle, endda uden selv at score. Men historien er en anden i deres udekampe, hvor de har fået store sejre med hjem fra Viborg og Haderslev.

– Jeg sagde det, da vi gik i gang med foråret, at vi var glade for vores efterår, fordi det har bragt os hen til, at vi kan spille med om top 6, om vi kommer med eller ej. Jeg synes også, at hvis vi toppræsterer som mod Viborg og Sønderjyske, hvor vi var rigtig stærke, og hvis vi tager noget af det med til Brøndby, så kommer de også til at få problemer.

– Jeg synes, at når vi kigger på vores seneste udekampe, så har vi været stærke i det lidt mere åbne kampbillede. Hvis vi spiller kampen mod Lyngby igen, så får vi nok også mere med, men vi tager de gode ting med derfra og er optimistiske forud for Brøndby.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Skrækstatistikker i Brøndby
Det kræver en sejr, hvis Kent Nielsens mandskab skal spille sig med i den sjove del af Superligaen, når den efter næste runde bliver delt op. Der er bare lige det, at statistikkerne taler den erfarne træner imod. Silkeborg har ikke vundet på Brøndby Stadion siden 2010, hvor Kaimar Saag og Christian Holst scorede kampens to mål. Og Kent Nielsen selv har ikke som træner taget tre point med hjem fra Vestegnen siden han med OB fik en 2-1-sejr i 2015, men det tillægger den erfarne cheftræner ikke meget værdi.

– De statistikker kan man altid finde frem, når man taler stort hold kontra mindre. Så har Silkeborg i de senere år været gode til at høvle dem lidt væk. For fjorten dage siden hørte jeg det samme, inden vi skulle på Viborg Stadion – man kunne ikke forestille sig, at vi vandt deroppe. Vi kommer som lille Silkeborg og er fortrøstningsfulde omkring det, selvom statistikkerne taler imod os, siger Kent Nielsen.

Det er kl. 17, at de to hold mødes på Brøndby Stadion.





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Nu melder Christian Eriksen ud

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

City med vildt rekordbud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Succestræner forlader Premier League-klub

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge

Har talt med Bruno Fernandes om transfer

Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM

Optakt: USA – Paraguay



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: Mexico – Sydafrika

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen