Det er vind eller forsvind.
Silkeborg IF møder senere i dag, søndag Brøndby IF i en kamp, der kan blive skelsættende for begge klubbers sæson. Ét af holdene kommer i Mesterskabsspillet, mens det andet må tage til takke med Nedrykningsspillet.
Udeholdet kommer ind til kampen efter et skuffende nederlag til Lyngby i weekenden, men alligevel finder Kent Nielsen ja-hatten frem og ser optimistisk på opgøret søndag.
– Vi ved, at vi skal på Brøndby Stadion, og vi skal vinde. Det bliver en stor kamp, og vores form og generelle præstationer gør, at der er en optimistisk stemning. Vi er afklaret omkring, at det her kan vi godt. Vi er ikke favoritter. Det er en større overraskelse, hvis Brøndby misser top 6 end os, men vi kommer til at spille efter det, og hvis vi toppræsterer, så får Brøndby det svært.
– Jeg synes, at når vi kigger på vores seneste udekampe, så har vi været stærke i det lidt mere åbne kampbillede. Hvis vi spiller kampen mod Lyngby igen, så får vi nok også mere med end tilfældet var, men vi tager de gode ting med derfra og er glæder os til at møde Brøndby, fortæller han i et interview til Tipsbladet.
Resultaterne har i den grad svigtet på Jysk Park i foråret, hvor Silkeborg har set sig slået på kunstgræsset af de to hold under nedrykningsstregen, Lyngby og Vejle, endda uden selv at score. Men historien er en anden i deres udekampe, hvor de har fået store sejre med hjem fra Viborg og Haderslev.
– Jeg sagde det, da vi gik i gang med foråret, at vi var glade for vores efterår, fordi det har bragt os hen til, at vi kan spille med om top 6, om vi kommer med eller ej. Jeg synes også, at hvis vi toppræsterer som mod Viborg og Sønderjyske, hvor vi var rigtig stærke, og hvis vi tager noget af det med til Brøndby, så kommer de også til at få problemer.
– Jeg synes, at når vi kigger på vores seneste udekampe, så har vi været stærke i det lidt mere åbne kampbillede. Hvis vi spiller kampen mod Lyngby igen, så får vi nok også mere med, men vi tager de gode ting med derfra og er optimistiske forud for Brøndby.
Artiklen fortsætter under billedet.

Skrækstatistikker i Brøndby
Det kræver en sejr, hvis Kent Nielsens mandskab skal spille sig med i den sjove del af Superligaen, når den efter næste runde bliver delt op. Der er bare lige det, at statistikkerne taler den erfarne træner imod. Silkeborg har ikke vundet på Brøndby Stadion siden 2010, hvor Kaimar Saag og Christian Holst scorede kampens to mål. Og Kent Nielsen selv har ikke som træner taget tre point med hjem fra Vestegnen siden han med OB fik en 2-1-sejr i 2015, men det tillægger den erfarne cheftræner ikke meget værdi.
– De statistikker kan man altid finde frem, når man taler stort hold kontra mindre. Så har Silkeborg i de senere år været gode til at høvle dem lidt væk. For fjorten dage siden hørte jeg det samme, inden vi skulle på Viborg Stadion – man kunne ikke forestille sig, at vi vandt deroppe. Vi kommer som lille Silkeborg og er fortrøstningsfulde omkring det, selvom statistikkerne taler imod os, siger Kent Nielsen.
Det er kl. 17, at de to hold mødes på Brøndby Stadion.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Av, FCK! Her er de værst af alle
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
Kæmpe nyhed i udlandet
Klar besked til danske debutanter
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Riemer melder stjerne klar
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
Hvem holder partilederne med i fodbold?
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
LIGE NU