Det er vind eller forsvind.
Silkeborg IF møder senere i dag, søndag Brøndby IF i en kamp, der kan blive skelsættende for begge klubbers sæson. Ét af holdene kommer i Mesterskabsspillet, mens det andet må tage til takke med Nedrykningsspillet.
Udeholdet kommer ind til kampen efter et skuffende nederlag til Lyngby i weekenden, men alligevel finder Kent Nielsen ja-hatten frem og ser optimistisk på opgøret søndag.
– Vi ved, at vi skal på Brøndby Stadion, og vi skal vinde. Det bliver en stor kamp, og vores form og generelle præstationer gør, at der er en optimistisk stemning. Vi er afklaret omkring, at det her kan vi godt. Vi er ikke favoritter. Det er en større overraskelse, hvis Brøndby misser top 6 end os, men vi kommer til at spille efter det, og hvis vi toppræsterer, så får Brøndby det svært.
– Jeg synes, at når vi kigger på vores seneste udekampe, så har vi været stærke i det lidt mere åbne kampbillede. Hvis vi spiller kampen mod Lyngby igen, så får vi nok også mere med end tilfældet var, men vi tager de gode ting med derfra og er glæder os til at møde Brøndby, fortæller han i et interview til Tipsbladet.
Resultaterne har i den grad svigtet på Jysk Park i foråret, hvor Silkeborg har set sig slået på kunstgræsset af de to hold under nedrykningsstregen, Lyngby og Vejle, endda uden selv at score. Men historien er en anden i deres udekampe, hvor de har fået store sejre med hjem fra Viborg og Haderslev.
– Jeg sagde det, da vi gik i gang med foråret, at vi var glade for vores efterår, fordi det har bragt os hen til, at vi kan spille med om top 6, om vi kommer med eller ej. Jeg synes også, at hvis vi toppræsterer som mod Viborg og Sønderjyske, hvor vi var rigtig stærke, og hvis vi tager noget af det med til Brøndby, så kommer de også til at få problemer.
– Jeg synes, at når vi kigger på vores seneste udekampe, så har vi været stærke i det lidt mere åbne kampbillede. Hvis vi spiller kampen mod Lyngby igen, så får vi nok også mere med, men vi tager de gode ting med derfra og er optimistiske forud for Brøndby.
Artiklen fortsætter under billedet.

Skrækstatistikker i Brøndby
Det kræver en sejr, hvis Kent Nielsens mandskab skal spille sig med i den sjove del af Superligaen, når den efter næste runde bliver delt op. Der er bare lige det, at statistikkerne taler den erfarne træner imod. Silkeborg har ikke vundet på Brøndby Stadion siden 2010, hvor Kaimar Saag og Christian Holst scorede kampens to mål. Og Kent Nielsen selv har ikke som træner taget tre point med hjem fra Vestegnen siden han med OB fik en 2-1-sejr i 2015, men det tillægger den erfarne cheftræner ikke meget værdi.
– De statistikker kan man altid finde frem, når man taler stort hold kontra mindre. Så har Silkeborg i de senere år været gode til at høvle dem lidt væk. For fjorten dage siden hørte jeg det samme, inden vi skulle på Viborg Stadion – man kunne ikke forestille sig, at vi vandt deroppe. Vi kommer som lille Silkeborg og er fortrøstningsfulde omkring det, selvom statistikkerne taler imod os, siger Kent Nielsen.
Det er kl. 17, at de to hold mødes på Brøndby Stadion.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Sænker prisen mod Midtjylland
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
LIVE: Eden Hazard med opsigtsvækkende melding
Giver to spillere livstidskarantæne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
FC København skriver kontrakt med juvel
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
I forhandlinger med Nartey
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
David Nielsen har sagt op
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
NYHEDER
