Kæk Kent Nielsen: ‘Så får Brøndby det svært’

Kent Nielsen er optimistisk forud for mødet med Brøndby IF senere i dag, søndag.



Det er vind eller forsvind.

Silkeborg IF møder senere i dag, søndag Brøndby IF i en kamp, der kan blive skelsættende for begge klubbers sæson. Ét af holdene kommer i Mesterskabsspillet, mens det andet må tage til takke med Nedrykningsspillet.

Udeholdet kommer ind til kampen efter et skuffende nederlag til Lyngby i weekenden, men alligevel finder Kent Nielsen ja-hatten frem og ser optimistisk på opgøret søndag.

– Vi ved, at vi skal på Brøndby Stadion, og vi skal vinde. Det bliver en stor kamp, og vores form og generelle præstationer gør, at der er en optimistisk stemning. Vi er afklaret omkring, at det her kan vi godt. Vi er ikke favoritter. Det er en større overraskelse, hvis Brøndby misser top 6 end os, men vi kommer til at spille efter det, og hvis vi toppræsterer, så får Brøndby det svært.

– Jeg synes, at når vi kigger på vores seneste udekampe, så har vi været stærke i det lidt mere åbne kampbillede. Hvis vi spiller kampen mod Lyngby igen, så får vi nok også mere med end tilfældet var, men vi tager de gode ting med derfra og er glæder os til at møde Brøndby, fortæller han i et interview til Tipsbladet.

Resultaterne har i den grad svigtet på Jysk Park i foråret, hvor Silkeborg har set sig slået på kunstgræsset af de to hold under nedrykningsstregen, Lyngby og Vejle, endda uden selv at score. Men historien er en anden i deres udekampe, hvor de har fået store sejre med hjem fra Viborg og Haderslev.

– Jeg sagde det, da vi gik i gang med foråret, at vi var glade for vores efterår, fordi det har bragt os hen til, at vi kan spille med om top 6, om vi kommer med eller ej. Jeg synes også, at hvis vi toppræsterer som mod Viborg og Sønderjyske, hvor vi var rigtig stærke, og hvis vi tager noget af det med til Brøndby, så kommer de også til at få problemer.

– Jeg synes, at når vi kigger på vores seneste udekampe, så har vi været stærke i det lidt mere åbne kampbillede. Hvis vi spiller kampen mod Lyngby igen, så får vi nok også mere med, men vi tager de gode ting med derfra og er optimistiske forud for Brøndby.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Skrækstatistikker i Brøndby
Det kræver en sejr, hvis Kent Nielsens mandskab skal spille sig med i den sjove del af Superligaen, når den efter næste runde bliver delt op. Der er bare lige det, at statistikkerne taler den erfarne træner imod. Silkeborg har ikke vundet på Brøndby Stadion siden 2010, hvor Kaimar Saag og Christian Holst scorede kampens to mål. Og Kent Nielsen selv har ikke som træner taget tre point med hjem fra Vestegnen siden han med OB fik en 2-1-sejr i 2015, men det tillægger den erfarne cheftræner ikke meget værdi.

– De statistikker kan man altid finde frem, når man taler stort hold kontra mindre. Så har Silkeborg i de senere år været gode til at høvle dem lidt væk. For fjorten dage siden hørte jeg det samme, inden vi skulle på Viborg Stadion – man kunne ikke forestille sig, at vi vandt deroppe. Vi kommer som lille Silkeborg og er fortrøstningsfulde omkring det, selvom statistikkerne taler imod os, siger Kent Nielsen.

Det er kl. 17, at de to hold mødes på Brøndby Stadion.





LIVE

TransferLIVE: Nye detaljer – kan møde Brøndby

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Varsler store ændringer i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

To danske klubber jagter formstærk angriber

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Viaplay deler stor nyhed

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Klubber holder øje med AaB-profil

Åbner for ny rolle i FC København

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer