Det er vind eller forsvind.
Silkeborg IF møder senere i dag, søndag Brøndby IF i en kamp, der kan blive skelsættende for begge klubbers sæson. Ét af holdene kommer i Mesterskabsspillet, mens det andet må tage til takke med Nedrykningsspillet.
Udeholdet kommer ind til kampen efter et skuffende nederlag til Lyngby i weekenden, men alligevel finder Kent Nielsen ja-hatten frem og ser optimistisk på opgøret søndag.
– Vi ved, at vi skal på Brøndby Stadion, og vi skal vinde. Det bliver en stor kamp, og vores form og generelle præstationer gør, at der er en optimistisk stemning. Vi er afklaret omkring, at det her kan vi godt. Vi er ikke favoritter. Det er en større overraskelse, hvis Brøndby misser top 6 end os, men vi kommer til at spille efter det, og hvis vi toppræsterer, så får Brøndby det svært.
– Jeg synes, at når vi kigger på vores seneste udekampe, så har vi været stærke i det lidt mere åbne kampbillede. Hvis vi spiller kampen mod Lyngby igen, så får vi nok også mere med end tilfældet var, men vi tager de gode ting med derfra og er glæder os til at møde Brøndby, fortæller han i et interview til Tipsbladet.
Resultaterne har i den grad svigtet på Jysk Park i foråret, hvor Silkeborg har set sig slået på kunstgræsset af de to hold under nedrykningsstregen, Lyngby og Vejle, endda uden selv at score. Men historien er en anden i deres udekampe, hvor de har fået store sejre med hjem fra Viborg og Haderslev.
– Jeg sagde det, da vi gik i gang med foråret, at vi var glade for vores efterår, fordi det har bragt os hen til, at vi kan spille med om top 6, om vi kommer med eller ej. Jeg synes også, at hvis vi toppræsterer som mod Viborg og Sønderjyske, hvor vi var rigtig stærke, og hvis vi tager noget af det med til Brøndby, så kommer de også til at få problemer.
– Jeg synes, at når vi kigger på vores seneste udekampe, så har vi været stærke i det lidt mere åbne kampbillede. Hvis vi spiller kampen mod Lyngby igen, så får vi nok også mere med, men vi tager de gode ting med derfra og er optimistiske forud for Brøndby.
Artiklen fortsætter under billedet.

Skrækstatistikker i Brøndby
Det kræver en sejr, hvis Kent Nielsens mandskab skal spille sig med i den sjove del af Superligaen, når den efter næste runde bliver delt op. Der er bare lige det, at statistikkerne taler den erfarne træner imod. Silkeborg har ikke vundet på Brøndby Stadion siden 2010, hvor Kaimar Saag og Christian Holst scorede kampens to mål. Og Kent Nielsen selv har ikke som træner taget tre point med hjem fra Vestegnen siden han med OB fik en 2-1-sejr i 2015, men det tillægger den erfarne cheftræner ikke meget værdi.
– De statistikker kan man altid finde frem, når man taler stort hold kontra mindre. Så har Silkeborg i de senere år været gode til at høvle dem lidt væk. For fjorten dage siden hørte jeg det samme, inden vi skulle på Viborg Stadion – man kunne ikke forestille sig, at vi vandt deroppe. Vi kommer som lille Silkeborg og er fortrøstningsfulde omkring det, selvom statistikkerne taler imod os, siger Kent Nielsen.
Det er kl. 17, at de to hold mødes på Brøndby Stadion.
LIVE
LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
Bayern slår rekord i ny storsejr
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
OPTAKT
Randers FC – FC København
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
Arsenal snublede i guldkampen
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Brøndby-fans sender åbent brev
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
Tottenham under stregen
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
DAGENS SPILFORSLAG