Kæk Kent Nielsen: ‘Så får Brøndby det svært’

Kent Nielsen er optimistisk forud for mødet med Brøndby IF senere i dag, søndag.



Det er vind eller forsvind.

Silkeborg IF møder senere i dag, søndag Brøndby IF i en kamp, der kan blive skelsættende for begge klubbers sæson. Ét af holdene kommer i Mesterskabsspillet, mens det andet må tage til takke med Nedrykningsspillet.

Udeholdet kommer ind til kampen efter et skuffende nederlag til Lyngby i weekenden, men alligevel finder Kent Nielsen ja-hatten frem og ser optimistisk på opgøret søndag.

– Vi ved, at vi skal på Brøndby Stadion, og vi skal vinde. Det bliver en stor kamp, og vores form og generelle præstationer gør, at der er en optimistisk stemning. Vi er afklaret omkring, at det her kan vi godt. Vi er ikke favoritter. Det er en større overraskelse, hvis Brøndby misser top 6 end os, men vi kommer til at spille efter det, og hvis vi toppræsterer, så får Brøndby det svært.

– Jeg synes, at når vi kigger på vores seneste udekampe, så har vi været stærke i det lidt mere åbne kampbillede. Hvis vi spiller kampen mod Lyngby igen, så får vi nok også mere med end tilfældet var, men vi tager de gode ting med derfra og er glæder os til at møde Brøndby, fortæller han i et interview til Tipsbladet.

Resultaterne har i den grad svigtet på Jysk Park i foråret, hvor Silkeborg har set sig slået på kunstgræsset af de to hold under nedrykningsstregen, Lyngby og Vejle, endda uden selv at score. Men historien er en anden i deres udekampe, hvor de har fået store sejre med hjem fra Viborg og Haderslev.

– Jeg sagde det, da vi gik i gang med foråret, at vi var glade for vores efterår, fordi det har bragt os hen til, at vi kan spille med om top 6, om vi kommer med eller ej. Jeg synes også, at hvis vi toppræsterer som mod Viborg og Sønderjyske, hvor vi var rigtig stærke, og hvis vi tager noget af det med til Brøndby, så kommer de også til at få problemer.

– Jeg synes, at når vi kigger på vores seneste udekampe, så har vi været stærke i det lidt mere åbne kampbillede. Hvis vi spiller kampen mod Lyngby igen, så får vi nok også mere med, men vi tager de gode ting med derfra og er optimistiske forud for Brøndby.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Skrækstatistikker i Brøndby
Det kræver en sejr, hvis Kent Nielsens mandskab skal spille sig med i den sjove del af Superligaen, når den efter næste runde bliver delt op. Der er bare lige det, at statistikkerne taler den erfarne træner imod. Silkeborg har ikke vundet på Brøndby Stadion siden 2010, hvor Kaimar Saag og Christian Holst scorede kampens to mål. Og Kent Nielsen selv har ikke som træner taget tre point med hjem fra Vestegnen siden han med OB fik en 2-1-sejr i 2015, men det tillægger den erfarne cheftræner ikke meget værdi.

– De statistikker kan man altid finde frem, når man taler stort hold kontra mindre. Så har Silkeborg i de senere år været gode til at høvle dem lidt væk. For fjorten dage siden hørte jeg det samme, inden vi skulle på Viborg Stadion – man kunne ikke forestille sig, at vi vandt deroppe. Vi kommer som lille Silkeborg og er fortrøstningsfulde omkring det, selvom statistikkerne taler imod os, siger Kent Nielsen.

Det er kl. 17, at de to hold mødes på Brøndby Stadion.





PL-træner blev fyret over E-mail




LIVE

VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Steve Cooper med stor beslutning

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg teaser for transfer



LIVE

TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

USA spiller sig videre trods rødt kort

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Overraskende belgisk comeback sender Senegal ud

Portugal – Kroatien

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Spanien – Østrig

De køber ham for 740 mio.

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

‘Det er en interessant spiller’

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Schweiz – Algeriet

Dårligt nyt for Isaksen

USA – Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Her er Jonas Winds nye klub