Kæmpe AaB-kaos: Det er det vilde vesten

Tipsbladet har talt med AaB-fan og tidligere vært på Rød Aalborg, Lasse Yde Hegnet, der sætter perspektiv på de chokerende fyringer i klubben mandag.



AaB er ude af Superligaen, og nu er James Gow og den ellers nyansatte cheftræner, Kristoffer Wichmann, ude af AaB.

Kaos ulmer i Nordens Paris, der ellers fejrede karneval i weekenden. Klubben har indledt ugen med at fyre to af klubbens vigtigste ledere, der nu er fortid.

Tipsbladet har derfor fanget den meget passionerede AaB-fan og tidligere vært på fan-podcasten Rød Aalborg, Lasse Yde Hegnet, for at høre, hvad pokker der foregår omkring Limfjorden.

– Det er ikke overraskende. Hvis man lytter til, hvad Kristoffer Wichmann har sagt, har han i flere interviews sagt ting som, at der har været truffet mange vanvittige beslutninger i AaB. Så han har været klar i sin retorik omkring, at mange ting ikke har været gjort ordentligt i klubben.

– Han er en mand, der står ved sine meninger, som formentlig har krævet at få indflydelse, og det har den nuværende ledelse ikke villet give ham. De vil have ham ud, fordi han vil have for meget, og de ikke kan styre ham, fortæller Lasse Yde Hegnet til Tipsbladet.

James Gow AaB Superligaen sportsdirektør

Tørres af på James Gow

Hvad fortæller det om klubbens nuværende ledelse, at de har ansat en mand, som de efter så kort tid konstaterer, at de ikke kan styre?

– Den tørrer de bare af på James Gow – det er ham, der har ansat ham. Alt er, som det hele tiden har været. Et projekt uden strategisk retning med dårlig ledelse.

Men er det et skridt i den rigtige retning, eller prøver de at redde deres egen røv?

– Lige nu er det svært at lave en analyse af, hvad der foregår, fordi SSE 22, som majoritetsejer, er under et exceptionelt pres fra alle omgivelser i Nordjylland.

– Alle går imod dem. Der hænger plakater i byen om, at de skal ud af klubben. Det er lige før, at der står, at de skal rulles i tjære og fjer – det gør der ikke, men det er næsten det vilde vesten.

– Borgmesteren er ude at sige, at han vil lede efter en måde at få klubben tilbage på. Så der er et masseskyderi i gang, hvor vi må se, hvad der står tilbage, når røgen har lagt sig.

– De er nødt til at drive butikken så længe. James Gow var ikke god nok, og Kristoffer Wichmann kunne de ikke styre, så ham var de nødt til at komme af med, hvis de vil lykkes med at sælge klubben, afslutter Lasse Yde Hegnet.

AaB er kommet med en officiel udmelding om, hvorfor de har valgt at fyre Kristoffer Wichmann. Den kan du læse her.

Er det rigtigt af AaB at fyre Kristoffer Wichmann?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes









LIVE

LIVE: Kæmpe nyhed for B.93

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Stort medie hylder AGF-profil

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe