Det gik voldsomt for sig, da FC København for nyligt gæstede MCH Arena for at møde FC Midtjylland, og det koster nu ‘Løverne’ en klækkelig bøde.
Efter kampen kom Bold.dk i besiddelse af en video, der viste hærværk på toiletfaciliteterne på udebaneafsnittet, og FC Midtjylland bekræftede efterfølgende hærværket overfor Tipsbladet.
Derudover oplyser Fodboldens Disciplinærinstans nu, at kampens dommer har noteret, at der blev afbrændt 26 styk pyroteknik på FC Københavns udebaneafsnit i løbet af kampen.
Derudover skal tre personer fra udebaneafsnittet have trængt ind på banen nede i hjørnet mellem udebaneafsnittet og Faxekondi-tilskuerafsnittet for at have kastet røgfremkaldende pyroteknik tilbage på Faxekondi-tilskuerafsnittet. To af de tre personer var maskerede, forlyder det. 6-8 personer fra FC Københavns tilskuerafsnit skal senere have forceret hegnet, lyder det.
Fodboldens Disciplinærinstans skriver desuden, at ‘samtlige toiletfaciliteter i F.C. Københavns tilskuerafsnit blev ødelagt’.
Disciplinærinstansen vurderer, at FC København har ansvaret for det hærværk, der blev begået i toiletområdet, og skriver videre, at kast med brændende pyroteknik, indtrængen på banearealet og det føromtalte hærværk er skærpende omstændigheder i forhold til cirkulæren om sikkerhed og orden på stadion.
På den baggrund har Disciplinærstansen fastsat sanktionen til en samlet bøde på 250.000 kroner til FC København. Kendelsen kan indbringes for Fodboldens Appelinstans inden for to uger.
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Færdig: Nu er han rejst til København
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
INTERVIEW
Jakob Poulsen uddeler topkarakter
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
MEDIE