Kæmpe bøde til FC København

Uroligheder i forbindelse med udekampen mod FC Midtjylland koster nu FC København en stor bøde.



Det gik voldsomt for sig, da FC København for nyligt gæstede MCH Arena for at møde FC Midtjylland, og det koster nu ‘Løverne’ en klækkelig bøde.

Efter kampen kom Bold.dk i besiddelse af en video, der viste hærværk på toiletfaciliteterne på udebaneafsnittet, og FC Midtjylland bekræftede efterfølgende hærværket overfor Tipsbladet.

Derudover oplyser Fodboldens Disciplinærinstans nu, at kampens dommer har noteret, at der blev afbrændt 26 styk pyroteknik på FC Københavns udebaneafsnit i løbet af kampen.

Derudover skal tre personer fra udebaneafsnittet have trængt ind på banen nede i hjørnet mellem udebaneafsnittet og Faxekondi-tilskuerafsnittet for at have kastet røgfremkaldende pyroteknik tilbage på Faxekondi-tilskuerafsnittet. To af de tre personer var maskerede, forlyder det. 6-8 personer fra FC Københavns tilskuerafsnit skal senere have forceret hegnet, lyder det.

Fodboldens Disciplinærinstans skriver desuden, at ‘samtlige toiletfaciliteter i F.C. Københavns tilskuerafsnit blev ødelagt’.

Disciplinærinstansen vurderer, at FC København har ansvaret for det hærværk, der blev begået i toiletområdet, og skriver videre, at kast med brændende pyroteknik, indtrængen på banearealet og det føromtalte hærværk er skærpende omstændigheder i forhold til cirkulæren om sikkerhed og orden på stadion.

På den baggrund har Disciplinærstansen fastsat sanktionen til en samlet bøde på 250.000 kroner til FC København. Kendelsen kan indbringes for Fodboldens Appelinstans inden for to uger.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC København – OB

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF