Kæmpe derby-ballade: Her er Jacob Neestrups svar

Jacob Neestrup mener, at man bør gå efter bøllerne, ikke klubberne, når det handler om fanballade.



Ballade lørdag aften og ny ballade igen inden opgøret mellem Brøndby IF og FC København.

Det er ikke fodbolden, men hooliganismen, der de sidste par dage har trukket overskrifterne i dansk fodbold. Det til stor ærgrelse for alle de mange, der gerne vil nyde spillet og dansk fodbolds største kamp.

Og det har flere efterhånden luftet utilfredshed med.

Justitsministeren har talt om det, og senest har kulturminister Jakob Engel-Schmidt på X fortalt, at han er både sur og skuffet over det, og at han vil kalde klubberne og DBU til en snak.

Efter kampen, som i øvreigt endte 0-0, pegede FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, dog på, at det er ballademagerne, ikke klubberne, som politikerne skal rette deres kritik mod.

Det siger han til TV 2 Sport X.

– Jeg vil sige, at det klæder ingen fodboldklubber, da heller ikke FC København, når sådan noget sker. Men jeg synes måske også, at debatten har taget en drejning, hvor alt bliver lagt på klubberne. Direktører, bestyrelsesmedlemmer, at man ikke gør nok. Hvor er det individuelle ansvar? Hvor er ham, der siger, at ham og ham og ham har lavet noget?

– Jeg nåede lige at læse et tweet fra politikerne, at de skal have et alvorssnak med klubberne. Hvad med at få fanget med dem, der gør det, og taget en snak med dem og lave nogle straffe, der gør, at man ikke kan komme ud og gøre sådan noget?

– Min direktør skal ikke stå til ansvar, hvis jeg går ud og røver Circle K lige om lidt. Det er mit ansvar at opføre mig ordentligt. Der håber jeg, man kan tage fat i dem, der ikke kan opføre sig ordentligt og holde dem væk, og så give nogle straffe, siger Jacob Neestrup og fortæller senere:

– Det er ikke Brøndby IF’s skyld, det er ikke FC Københavns skyld. Der er nogle, der opfører sig dårligt, og det er dem, de skal have fat i.

En enkelt person blev lørdag stukket med en kniv, men fik overfladiske skader.

Det er ikke kommet frem, om nogen er kommet til skade i løbet af søndagens ballade, hvor maskerede fans på stadion skød pyro mod hinanden inden kampen.







LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

‘Det er jeg træt af’

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Transferbombe i Manchester United

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

De har spurgt på Gustav Isaksen

FC København-transfer bremses af denne årsag

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Maxsø træner med i Brøndby

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Amir Richardson meldes tæt på skifte

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Melder ud om Mbappé

Frankrig – Spanien

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?