Ballade lørdag aften og ny ballade igen inden opgøret mellem Brøndby IF og FC København.
Det er ikke fodbolden, men hooliganismen, der de sidste par dage har trukket overskrifterne i dansk fodbold. Det til stor ærgrelse for alle de mange, der gerne vil nyde spillet og dansk fodbolds største kamp.
Og det har flere efterhånden luftet utilfredshed med.
Justitsministeren har talt om det, og senest har kulturminister Jakob Engel-Schmidt på X fortalt, at han er både sur og skuffet over det, og at han vil kalde klubberne og DBU til en snak.
Efter kampen, som i øvreigt endte 0-0, pegede FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, dog på, at det er ballademagerne, ikke klubberne, som politikerne skal rette deres kritik mod.
Det siger han til TV 2 Sport X.
– Jeg vil sige, at det klæder ingen fodboldklubber, da heller ikke FC København, når sådan noget sker. Men jeg synes måske også, at debatten har taget en drejning, hvor alt bliver lagt på klubberne. Direktører, bestyrelsesmedlemmer, at man ikke gør nok. Hvor er det individuelle ansvar? Hvor er ham, der siger, at ham og ham og ham har lavet noget?
– Jeg nåede lige at læse et tweet fra politikerne, at de skal have et alvorssnak med klubberne. Hvad med at få fanget med dem, der gør det, og taget en snak med dem og lave nogle straffe, der gør, at man ikke kan komme ud og gøre sådan noget?
– Min direktør skal ikke stå til ansvar, hvis jeg går ud og røver Circle K lige om lidt. Det er mit ansvar at opføre mig ordentligt. Der håber jeg, man kan tage fat i dem, der ikke kan opføre sig ordentligt og holde dem væk, og så give nogle straffe, siger Jacob Neestrup og fortæller senere:
– Det er ikke Brøndby IF’s skyld, det er ikke FC Københavns skyld. Der er nogle, der opfører sig dårligt, og det er dem, de skal have fat i.
En enkelt person blev lørdag stukket med en kniv, men fik overfladiske skader.
Det er ikke kommet frem, om nogen er kommet til skade i løbet af søndagens ballade, hvor maskerede fans på stadion skød pyro mod hinanden inden kampen.
LIVE
LIVE: Brøndby jagter dansk træner
MEDIE
Forhandler med storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
AVIS
Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Brøndby fyrer Steve Cooper
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
INTERVIEW