Ballade lørdag aften og ny ballade igen inden opgøret mellem Brøndby IF og FC København.
Det er ikke fodbolden, men hooliganismen, der de sidste par dage har trukket overskrifterne i dansk fodbold. Det til stor ærgrelse for alle de mange, der gerne vil nyde spillet og dansk fodbolds største kamp.
Og det har flere efterhånden luftet utilfredshed med.
Justitsministeren har talt om det, og senest har kulturminister Jakob Engel-Schmidt på X fortalt, at han er både sur og skuffet over det, og at han vil kalde klubberne og DBU til en snak.
Efter kampen, som i øvreigt endte 0-0, pegede FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, dog på, at det er ballademagerne, ikke klubberne, som politikerne skal rette deres kritik mod.
Det siger han til TV 2 Sport X.
– Jeg vil sige, at det klæder ingen fodboldklubber, da heller ikke FC København, når sådan noget sker. Men jeg synes måske også, at debatten har taget en drejning, hvor alt bliver lagt på klubberne. Direktører, bestyrelsesmedlemmer, at man ikke gør nok. Hvor er det individuelle ansvar? Hvor er ham, der siger, at ham og ham og ham har lavet noget?
– Jeg nåede lige at læse et tweet fra politikerne, at de skal have et alvorssnak med klubberne. Hvad med at få fanget med dem, der gør det, og taget en snak med dem og lave nogle straffe, der gør, at man ikke kan komme ud og gøre sådan noget?
– Min direktør skal ikke stå til ansvar, hvis jeg går ud og røver Circle K lige om lidt. Det er mit ansvar at opføre mig ordentligt. Der håber jeg, man kan tage fat i dem, der ikke kan opføre sig ordentligt og holde dem væk, og så give nogle straffe, siger Jacob Neestrup og fortæller senere:
– Det er ikke Brøndby IF’s skyld, det er ikke FC Københavns skyld. Der er nogle, der opfører sig dårligt, og det er dem, de skal have fat i.
En enkelt person blev lørdag stukket med en kniv, men fik overfladiske skader.
Det er ikke kommet frem, om nogen er kommet til skade i løbet af søndagens ballade, hvor maskerede fans på stadion skød pyro mod hinanden inden kampen.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland