Kæmpe derby-ballade: Her er Jacob Neestrups svar

Jacob Neestrup mener, at man bør gå efter bøllerne, ikke klubberne, når det handler om fanballade.



Ballade lørdag aften og ny ballade igen inden opgøret mellem Brøndby IF og FC København.

Det er ikke fodbolden, men hooliganismen, der de sidste par dage har trukket overskrifterne i dansk fodbold. Det til stor ærgrelse for alle de mange, der gerne vil nyde spillet og dansk fodbolds største kamp.

Og det har flere efterhånden luftet utilfredshed med.

Justitsministeren har talt om det, og senest har kulturminister Jakob Engel-Schmidt på X fortalt, at han er både sur og skuffet over det, og at han vil kalde klubberne og DBU til en snak.

Efter kampen, som i øvreigt endte 0-0, pegede FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, dog på, at det er ballademagerne, ikke klubberne, som politikerne skal rette deres kritik mod.

Det siger han til TV 2 Sport X.

– Jeg vil sige, at det klæder ingen fodboldklubber, da heller ikke FC København, når sådan noget sker. Men jeg synes måske også, at debatten har taget en drejning, hvor alt bliver lagt på klubberne. Direktører, bestyrelsesmedlemmer, at man ikke gør nok. Hvor er det individuelle ansvar? Hvor er ham, der siger, at ham og ham og ham har lavet noget?

– Jeg nåede lige at læse et tweet fra politikerne, at de skal have et alvorssnak med klubberne. Hvad med at få fanget med dem, der gør det, og taget en snak med dem og lave nogle straffe, der gør, at man ikke kan komme ud og gøre sådan noget?

– Min direktør skal ikke stå til ansvar, hvis jeg går ud og røver Circle K lige om lidt. Det er mit ansvar at opføre mig ordentligt. Der håber jeg, man kan tage fat i dem, der ikke kan opføre sig ordentligt og holde dem væk, og så give nogle straffe, siger Jacob Neestrup og fortæller senere:

– Det er ikke Brøndby IF’s skyld, det er ikke FC Københavns skyld. Der er nogle, der opfører sig dårligt, og det er dem, de skal have fat i.

En enkelt person blev lørdag stukket med en kniv, men fik overfladiske skader.

Det er ikke kommet frem, om nogen er kommet til skade i løbet af søndagens ballade, hvor maskerede fans på stadion skød pyro mod hinanden inden kampen.





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Her kan du se Norge mod Senegal

FCK går på rov i Viborg

Frederiksen renser ud

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Frankrig – Irak

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lurer på Superliga-stjerne

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

FC Københavns talenter gør rent bord

Et skridt tættere Englands største stadion

Portugal – Usbekistan

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Panama – Kroatien

Conrad Harder får argentinsk chef

Norge – Senegal

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Holdkammerater hylder iransk sprællemand ved VM

England – Ghana



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lyngby Boldklub sælger profil

Næsten halvdelen af Portugal så VM-kamp