Ballade lørdag aften og ny ballade igen inden opgøret mellem Brøndby IF og FC København.
Det er ikke fodbolden, men hooliganismen, der de sidste par dage har trukket overskrifterne i dansk fodbold. Det til stor ærgrelse for alle de mange, der gerne vil nyde spillet og dansk fodbolds største kamp.
Og det har flere efterhånden luftet utilfredshed med.
Justitsministeren har talt om det, og senest har kulturminister Jakob Engel-Schmidt på X fortalt, at han er både sur og skuffet over det, og at han vil kalde klubberne og DBU til en snak.
Efter kampen, som i øvreigt endte 0-0, pegede FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, dog på, at det er ballademagerne, ikke klubberne, som politikerne skal rette deres kritik mod.
Det siger han til TV 2 Sport X.
– Jeg vil sige, at det klæder ingen fodboldklubber, da heller ikke FC København, når sådan noget sker. Men jeg synes måske også, at debatten har taget en drejning, hvor alt bliver lagt på klubberne. Direktører, bestyrelsesmedlemmer, at man ikke gør nok. Hvor er det individuelle ansvar? Hvor er ham, der siger, at ham og ham og ham har lavet noget?
– Jeg nåede lige at læse et tweet fra politikerne, at de skal have et alvorssnak med klubberne. Hvad med at få fanget med dem, der gør det, og taget en snak med dem og lave nogle straffe, der gør, at man ikke kan komme ud og gøre sådan noget?
– Min direktør skal ikke stå til ansvar, hvis jeg går ud og røver Circle K lige om lidt. Det er mit ansvar at opføre mig ordentligt. Der håber jeg, man kan tage fat i dem, der ikke kan opføre sig ordentligt og holde dem væk, og så give nogle straffe, siger Jacob Neestrup og fortæller senere:
– Det er ikke Brøndby IF’s skyld, det er ikke FC Københavns skyld. Der er nogle, der opfører sig dårligt, og det er dem, de skal have fat i.
En enkelt person blev lørdag stukket med en kniv, men fik overfladiske skader.
Det er ikke kommet frem, om nogen er kommet til skade i løbet af søndagens ballade, hvor maskerede fans på stadion skød pyro mod hinanden inden kampen.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
‘Rødt kort er svært at vurdere’
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED