Der går nærmest ikke en dag uden et nyt rygte om Orri Oskarssons fremtid.
Senest var The Athletic ude med historien om, at selveste Manchester City har haft islændingen på blokken. Derudover er det kendt, at Girona FC tidligere i vinduet sendte et bud på lidt over 100 millioner kroner afsted på islændingen.
Orri Oskarsson er i sandhed en ombejlet herre.
19 år, fine afslutningsfærdigheder og syv mål i 11 kampe til at indlede sæsonen på er parametre, som får større adresser til at spærre øjnene op. Men der er også noget mere ydmyge adresser, som følger mindst lige så meget med.
Det gælder i Orri Oskarssons barndomsklub IF Grótta.
– Bare det at blive nævnt som et emne i en klub af den størrelse er en ære for enhver spiller. Det er et stort statement for Orris talent, hårde arbejde og udvikling, når man også tænker på hans alder, siger fodbolddirektør i IF Grótta, Magnus Örn Helgason, til Tipsbladet og tilføjer:
– Vi er ekstremt glade på hans vegne og håber på det bedste i fremtiden. Vi ser frem til at følge hans udvikling og vil heppe på ham, uanset om han bliver i FCK eller tager videre.
IF Grótta er placeret i bunden af den næstbedste islandske række og har plads til omkring 1.000 tilskuere. I fodboldmæssig forstand er der tale om en miniput, som har svært ved at begribe de beløb, der bliver sat på ryggen af Orri Oskarsson.
– I international fodbold er Grótta en lille klub, og vi har intet begreb om den slags beløb, der nævnes i medierne. Hvis der kommer noget, vil vi investere dem (pengene, red.) i klubben, og forhåbentlig vil Orri sammen med andre have banet vejen til den internationale scene for flere Grótta-spillere, siger fodbolddirektør Magnus Örn Helgason.
Der er blandt andet blev nævnt beløb helt op mod 150 og 200 millioner kroner, hvilket er astronomiske summer sammenlignet med IF Gróttas årsregnskab.
Tipsbladet spurgte i starten af august Orri Oskarsson ind til de mange rygter, der flyver omkring ørerne på ham.
– Jeg har mange mennesker omkring mig, der har styr på de ting, så jeg kan bedst lide at være i min egen lille boble uden at tænke så meget på fodbold. Jeg har gode mennesker omkring mig, som råder mig og hjælper mig med de ting, som jeg ikke selv skal tænke over.
Orri Oskarsson forlod IF Grótta til fordel for FC København i 2020 og viste sig allerede leveringsdygtig på løvernes U19-hold, da han blev topscorer i sin anden sæson. Siden fulgte et lejeophold i Sønderjyske, og nu har han det seneste halve år været klubbens foretrukne angriber.
Af samme årsag belønnede man også islændingen med en ny og forbedret aftale tidligere på sommeren, så man har papirer på hinanden frem til 2028. Han bliver dog næppe så længe.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Smider Salah-bombe
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TOPNYHED
Her er startopstillingerne til guldbraget
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
HELT VILDT
En voldsom ulighed
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
EKSKLUSIVT