Der går nærmest ikke en dag uden et nyt rygte om Orri Oskarssons fremtid.
Senest var The Athletic ude med historien om, at selveste Manchester City har haft islændingen på blokken. Derudover er det kendt, at Girona FC tidligere i vinduet sendte et bud på lidt over 100 millioner kroner afsted på islændingen.
Orri Oskarsson er i sandhed en ombejlet herre.
19 år, fine afslutningsfærdigheder og syv mål i 11 kampe til at indlede sæsonen på er parametre, som får større adresser til at spærre øjnene op. Men der er også noget mere ydmyge adresser, som følger mindst lige så meget med.
Det gælder i Orri Oskarssons barndomsklub IF Grótta.
– Bare det at blive nævnt som et emne i en klub af den størrelse er en ære for enhver spiller. Det er et stort statement for Orris talent, hårde arbejde og udvikling, når man også tænker på hans alder, siger fodbolddirektør i IF Grótta, Magnus Örn Helgason, til Tipsbladet og tilføjer:
– Vi er ekstremt glade på hans vegne og håber på det bedste i fremtiden. Vi ser frem til at følge hans udvikling og vil heppe på ham, uanset om han bliver i FCK eller tager videre.
IF Grótta er placeret i bunden af den næstbedste islandske række og har plads til omkring 1.000 tilskuere. I fodboldmæssig forstand er der tale om en miniput, som har svært ved at begribe de beløb, der bliver sat på ryggen af Orri Oskarsson.
– I international fodbold er Grótta en lille klub, og vi har intet begreb om den slags beløb, der nævnes i medierne. Hvis der kommer noget, vil vi investere dem (pengene, red.) i klubben, og forhåbentlig vil Orri sammen med andre have banet vejen til den internationale scene for flere Grótta-spillere, siger fodbolddirektør Magnus Örn Helgason.
Der er blandt andet blev nævnt beløb helt op mod 150 og 200 millioner kroner, hvilket er astronomiske summer sammenlignet med IF Gróttas årsregnskab.
Tipsbladet spurgte i starten af august Orri Oskarsson ind til de mange rygter, der flyver omkring ørerne på ham.
– Jeg har mange mennesker omkring mig, der har styr på de ting, så jeg kan bedst lide at være i min egen lille boble uden at tænke så meget på fodbold. Jeg har gode mennesker omkring mig, som råder mig og hjælper mig med de ting, som jeg ikke selv skal tænke over.
Orri Oskarsson forlod IF Grótta til fordel for FC København i 2020 og viste sig allerede leveringsdygtig på løvernes U19-hold, da han blev topscorer i sin anden sæson. Siden fulgte et lejeophold i Sønderjyske, og nu har han det seneste halve år været klubbens foretrukne angriber.
Af samme årsag belønnede man også islændingen med en ny og forbedret aftale tidligere på sommeren, så man har papirer på hinanden frem til 2028. Han bliver dog næppe så længe.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
FC Midtjylland jagter kvartfinalen i Europa League
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
Liverpool vender dobbeltopgøret
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’