Der går nærmest ikke en dag uden et nyt rygte om Orri Oskarssons fremtid.
Senest var The Athletic ude med historien om, at selveste Manchester City har haft islændingen på blokken. Derudover er det kendt, at Girona FC tidligere i vinduet sendte et bud på lidt over 100 millioner kroner afsted på islændingen.
Orri Oskarsson er i sandhed en ombejlet herre.
19 år, fine afslutningsfærdigheder og syv mål i 11 kampe til at indlede sæsonen på er parametre, som får større adresser til at spærre øjnene op. Men der er også noget mere ydmyge adresser, som følger mindst lige så meget med.
Det gælder i Orri Oskarssons barndomsklub IF Grótta.
– Bare det at blive nævnt som et emne i en klub af den størrelse er en ære for enhver spiller. Det er et stort statement for Orris talent, hårde arbejde og udvikling, når man også tænker på hans alder, siger fodbolddirektør i IF Grótta, Magnus Örn Helgason, til Tipsbladet og tilføjer:
– Vi er ekstremt glade på hans vegne og håber på det bedste i fremtiden. Vi ser frem til at følge hans udvikling og vil heppe på ham, uanset om han bliver i FCK eller tager videre.
IF Grótta er placeret i bunden af den næstbedste islandske række og har plads til omkring 1.000 tilskuere. I fodboldmæssig forstand er der tale om en miniput, som har svært ved at begribe de beløb, der bliver sat på ryggen af Orri Oskarsson.
– I international fodbold er Grótta en lille klub, og vi har intet begreb om den slags beløb, der nævnes i medierne. Hvis der kommer noget, vil vi investere dem (pengene, red.) i klubben, og forhåbentlig vil Orri sammen med andre have banet vejen til den internationale scene for flere Grótta-spillere, siger fodbolddirektør Magnus Örn Helgason.
Der er blandt andet blev nævnt beløb helt op mod 150 og 200 millioner kroner, hvilket er astronomiske summer sammenlignet med IF Gróttas årsregnskab.
Tipsbladet spurgte i starten af august Orri Oskarsson ind til de mange rygter, der flyver omkring ørerne på ham.
– Jeg har mange mennesker omkring mig, der har styr på de ting, så jeg kan bedst lide at være i min egen lille boble uden at tænke så meget på fodbold. Jeg har gode mennesker omkring mig, som råder mig og hjælper mig med de ting, som jeg ikke selv skal tænke over.
Orri Oskarsson forlod IF Grótta til fordel for FC København i 2020 og viste sig allerede leveringsdygtig på løvernes U19-hold, da han blev topscorer i sin anden sæson. Siden fulgte et lejeophold i Sønderjyske, og nu har han det seneste halve år været klubbens foretrukne angriber.
Af samme årsag belønnede man også islændingen med en ny og forbedret aftale tidligere på sommeren, så man har papirer på hinanden frem til 2028. Han bliver dog næppe så længe.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.

Robin van Persie hylder ny Brøndby-stjerne

Trykket stiger i AGF: Rösler lukkede træningen

Bo Henriksen har et stort problem

Efter pokal-fiasko: Brøndby-aktien styrtdykker

Forlanger tårnhøj pris – dansk klub kan indkassere

Udskældt regel: Derfor holder FCM-boss med FCK

‘Én dårlig kamp og man er slået tilbage til nul’

Vanvidsskifte under opsejling?

Medier og stjerner slagter ‘vanvittig’ dommer

FC Midtjylland-stjerne forklarer ‘sindssyg’ tanke

Færdig i FC Barcelona?

‘Nogle år i FCK eller Lyngby havde da været fedt’

Michael Laudrup: Det er ikke godt nok

Lykkelige Lind: ‘Det er helt urealistisk’

Bister Arsenal-træner: Vi var bedre end PSG

Røde Djævle basker baskere på Old Trafford

PSG neutraliserer Arsenal og stryger i CL-finalen

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Brøndby-kaptajn tordner: Føler, at man er statist

Uhørt Brøndby-nedtur: Ikke sket i 60 år

Frederik Birk reagerer på Brøndbys skrækuge

Utilfreds Schmedes udpeger: Derfor gik det galt

Silkeborg er i pokalfinalen

Kollaps: Det er ved at koste Brøndby meget dyrt

Spændende, Brøndby: Ny spiller en offensiv maskine

Det er skandaløst, Brøndby!

Her smadrer de FCK: Har en god playbook

Brøndby lander første sommertransfer

Sådan gik det, da SIF slog Brøndby ud af pokalen

Frederik Birk bænker Brøndby-stjerne

Polsk legende: Så bør Niels Frederiksen stoppe

‘Sindssygt, sindssygt,’ siger Oliver Lund

Neestrup om Brøndby-fans: Finder mig ikke i det!

Manchester United putter Dorgu på “urørlig” liste

Monstertransfer? Topboss til Brøndby-brag

Neestrup hylder FCK-stjerne: Ender i en stor liga

Disse seks danske stjerner kan hentes gratis

Jagter Liverpool-reserve – koster 350 mio. kroner

FCK-boss: Ole fra Frederiksberg hjælper måske ikke

Stort guld-boost: FCM-profil tilbage på banen

Officielt: Går på rov i AC Horsens

Nørgaard spår: Han vil tage ligaen med storm

Dansk succes i Holland: ‘Kæmpestort’

Dansker skal væk: Pengene forsvinder

Her er FC Københavns nye U19-træner

Peter Schmeichel boykotter dansk medie

Afsløring: Bisgaard stopper som U19-træner i FCK

‘Hold kæft, hvor er du dårlig!’

Revser Barcelona: Det går jo ikke

Laudrup i ekstase: Det er et fodboldmirakel

‘PC’ reagerer på massiv interesse

Begge hold scorer i Paris

Episk kamp – Inter er i Champions League-finalen

PC til PL? Her dufter mere af Nees til Wolfsburg

Nu taler ‘PC’