Kæmpe klubber tog plads på Brøndby Stadion

Brøndby sejrede over AaB foran nogle meget interessante klubber på Brøndby Stadion.



Årets sidste Superliga-kamp på Brøndby Stadion bød på en sejr til hjemmeholdet fra Vestegnen på et flot mål af midtbanetalentet Noah Nartey.

Scoringen blev sat ind, da den unge Brøndby-spiller fyrede et veltimet spark i kassen fra kanten af feltet foran godt 12.000 fans, men også en række interessante mennesker.

Således var der ifølge Tipsbladets oplysninger scouts på plads fra nogle af de største klubber i Europa, da PSG og Dortmund overværede opgøret og med egne øjne kunne se på nogle af de store salgsemner, som var på banen.

Få spillere i Superligaen kan blive interessante nok for klubber af den størrelse, men et godt bud kunne være de unge stjernenavne som netop Noah Nartey og ikke mindst Clement Bischoff, der har fået et stort gennembrud i den bedste række i Danmarks bedste række.

Både Noah Nartey og Clement Bischoff gjorde glimrende reklame for sig selv, som du også kan læse mere om her i Tipsbladets dom.

Men også Yuito Suzuki kan være aktuel for udenlandske klubber, ligesom AaB i Mathias Jørgensen har en spiller, som større klubber må slikke sig om munden for.

Kantraketten var Tipsbladets bedste AaB-spiller i dommen.

Skulle PSG og Dortmund imidlertid være kræsne, så var der også andre store klubber på besøg fredag aften på stadion, da Premier League og Serie A også var repræsenteret i form af Southampton, Genoa og Parma.

Også Cercle Brügge og Sheffield United var klubber, som ifølge Tipsbladets oplysninger så med i fredagens Superliga-kamp.

Om en måned åbner transfervinduet, og det skal blive spændende at se, om ovenstående klubber handler i Superligaen.





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

AGF køber ham

Overraskende melding om Oliver Christensen

Elias Jelert færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Storklub har kontaktet Brøndby

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Han tager hjem fra VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Stolt over dansk transfer

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Brøndby henter Alexander Drexel

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Røven i klaskehøjde: De vinder VM

Jordan Larsson meldes enig med denne klub