Kæmpe klubber tog plads på Brøndby Stadion

Brøndby sejrede over AaB foran nogle meget interessante klubber på Brøndby Stadion.



Årets sidste Superliga-kamp på Brøndby Stadion bød på en sejr til hjemmeholdet fra Vestegnen på et flot mål af midtbanetalentet Noah Nartey.

Scoringen blev sat ind, da den unge Brøndby-spiller fyrede et veltimet spark i kassen fra kanten af feltet foran godt 12.000 fans, men også en række interessante mennesker.

Således var der ifølge Tipsbladets oplysninger scouts på plads fra nogle af de største klubber i Europa, da PSG og Dortmund overværede opgøret og med egne øjne kunne se på nogle af de store salgsemner, som var på banen.

Få spillere i Superligaen kan blive interessante nok for klubber af den størrelse, men et godt bud kunne være de unge stjernenavne som netop Noah Nartey og ikke mindst Clement Bischoff, der har fået et stort gennembrud i den bedste række i Danmarks bedste række.

Både Noah Nartey og Clement Bischoff gjorde glimrende reklame for sig selv, som du også kan læse mere om her i Tipsbladets dom.

Men også Yuito Suzuki kan være aktuel for udenlandske klubber, ligesom AaB i Mathias Jørgensen har en spiller, som større klubber må slikke sig om munden for.

Kantraketten var Tipsbladets bedste AaB-spiller i dommen.

Skulle PSG og Dortmund imidlertid være kræsne, så var der også andre store klubber på besøg fredag aften på stadion, da Premier League og Serie A også var repræsenteret i form af Southampton, Genoa og Parma.

Også Cercle Brügge og Sheffield United var klubber, som ifølge Tipsbladets oplysninger så med i fredagens Superliga-kamp.

Om en måned åbner transfervinduet, og det skal blive spændende at se, om ovenstående klubber handler i Superligaen.





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Offentliggøres i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Den største genistreg i Superligaen?

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Steve Cooper storroser stjerne

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!