Kæmpe klubber tog plads på Brøndby Stadion

Brøndby sejrede over AaB foran nogle meget interessante klubber på Brøndby Stadion.



Årets sidste Superliga-kamp på Brøndby Stadion bød på en sejr til hjemmeholdet fra Vestegnen på et flot mål af midtbanetalentet Noah Nartey.

Scoringen blev sat ind, da den unge Brøndby-spiller fyrede et veltimet spark i kassen fra kanten af feltet foran godt 12.000 fans, men også en række interessante mennesker.

Således var der ifølge Tipsbladets oplysninger scouts på plads fra nogle af de største klubber i Europa, da PSG og Dortmund overværede opgøret og med egne øjne kunne se på nogle af de store salgsemner, som var på banen.

Få spillere i Superligaen kan blive interessante nok for klubber af den størrelse, men et godt bud kunne være de unge stjernenavne som netop Noah Nartey og ikke mindst Clement Bischoff, der har fået et stort gennembrud i den bedste række i Danmarks bedste række.

Både Noah Nartey og Clement Bischoff gjorde glimrende reklame for sig selv, som du også kan læse mere om her i Tipsbladets dom.

Men også Yuito Suzuki kan være aktuel for udenlandske klubber, ligesom AaB i Mathias Jørgensen har en spiller, som større klubber må slikke sig om munden for.

Kantraketten var Tipsbladets bedste AaB-spiller i dommen.

Skulle PSG og Dortmund imidlertid være kræsne, så var der også andre store klubber på besøg fredag aften på stadion, da Premier League og Serie A også var repræsenteret i form af Southampton, Genoa og Parma.

Også Cercle Brügge og Sheffield United var klubber, som ifølge Tipsbladets oplysninger så med i fredagens Superliga-kamp.

Om en måned åbner transfervinduet, og det skal blive spændende at se, om ovenstående klubber handler i Superligaen.





De lurer på Vejle-profil




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Monsterbud på vej

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

De jagter Henrik Meister

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Medier sender ham hjem til AGF

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afslører dansk toptræners millionløn

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmper om det samme trænerjob

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Iran får grønt lys til VM

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Tottenham henter Liverpool-profil

Benhård kritik af Danmark

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Manchester United afbryder forhandlingerne