Kæmpe kollaps: Lyngby smider det hele mod Hvidovre

Lyngby smed en solid føring på 2-0 og tabte overraskende 2-4 hjemme til Hvidovre efter fredagens trænerfyring.



Lyngby opnåede langtfra den ønskede effekt efter fredagens chokfyring af Magne Hoseth som cheftræner. Tværtimod.

I søndagens kamp i Superligaen smed Lyngby en føring på 2-0 og tabte 2-4 på hjemmebane til oprykkerne fra Hvidovre.

Nordmanden nåede kun at stå i spidsen for Lyngby i 50 dage, og det blev til to nederlag i to superligakampe i den periode. Nu hedder resultatlisten tre nederlag i træk i det nye år for Lyngby.

I stedet for Hoseth stod assistenterne Mikkel Beckmann og Mads Kristensen på sidelinjen og styrede begivenhederne, og de kunne se første halvleg forløbe efter planen.

Alt gik næsten galt for Hvidovre i de første 45 minutter plus det løse.

Hvidovre-anfører Daniel Stenderup fik efter få minutter sparket bolden op på sin venstre hånd af en holdkammerat og udgik kort efter. Ifølge den første Hvidovre-melding havde Stenderup brækket hånden.

Inde på banen skulle det blive endnu værre for Hvidovre.

Efter 23 minutter blev Lyngby tildelt et tyndt straffespark efter en tilfældig hånd på bolden i feltet, som dommer Jakob Sundberg efter længere ventetid blev kaldt ud til VAR-skærmen for at se nærmere på.

Angriberen Frederik Gytkjær, som gjorde comeback for Lyngby, eksekverede sikkert fra pletten.

Kort før pausen kom Lyngby foran 2-0 efter et hjørnespark. Ved forreste stolpe ramte bolden Hvidovres Malte Kiilerich, og han blev noteret for et selvmål.

Hvidovre kom ud til anden halvleg med en helt anden energi og attitude, og der blev vendt rundt på tingene inde på banen.

Lyngby gik i stå, og Hvidovre greb taktstokken og udlignede på to mål på 12 minutter. Begge gang ved angriberen Lirim Qamili.

Ti minutter inde i anden halvleg leverede Marc Nielsen en god aflevering bagest i feltet, og her dukkede Qamili op og dirigerede bolden i nettet.

En mindst lige så god aflevering fra indskiftede Christian "Greko" Jakobsen fandt Qamili efter 67 minutter.

Nu gik alt pludselig godt for Superligaens bundprop, og den indskiftede angriber Simon Makienok headede oprykkerne foran 3-2 efter 80 minutter.

Tre minutter senere øgede Hvidovre til 4-2, og denne gang var det netop indskiftede Andreas Smed, der hamrede bolden i nettet på et langskud.

Lyngby var kollapset helt og ligner et hold, der skal koncentrere sig om at undgå nedrykning i resten af foråret.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Manchester United afbryder forhandlingerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Vildt transferrygte skydes ned

De vil have Rashford

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

De 10 største stjerner, der misser VM

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Medie: FC København jagter Michael Parker