Kæmpe kompleks for AGF

I Viaplay-programmet Superliga-timen slår Peter Sørensen fast, at Jakob Poulsen ikke helt har den trup, han har brug for, hvis han skal blive en succes hos AGF.



Det er hårde tider i Smilets By, især hvis man holder med byens bedste fodboldhold.

AGF har nemlig ikke vundet en fodboldkamp i fem måneder, og det har ikke set meget bedre ud, efter man har skiftet ud på cheftrænerposten.

To uafgjorte og et nederlag er, hvad det er blevet til i indledningen af Superligaen, men det er måske ikke så chokerende, at de ikke fra start spiller champagnebold, da de slet ikke har holdet til at støtte Jakob Poulsen.

– Det er stadigvæk Patrick Mortensen, der sparker straffe og skal score målene, det er stadigvæk Nicolai Poulsen, der skal være bryder på midtbanen, det er fortsat Tingager på den centrale plads i forsvaret, og Jesper Hansen som fyrreårig, der er sidste skanse, siger Peter Sørensen i Superliga-timen og uddyber sin kritik:

– Det er fuldstændig samme hold, der skal noget helt andet, og det tager tid, men de spillere, som spiller her, er uddannet til noget andet, end det Jakob Poulsen gerne vil. Både David Nielsen og Uwe Rösler har spillet en direkte type fodbold, hvor man passede på sig selv, bolden skulle hurtigt ud af feltet og op i deres, hvor de kan score.

– Alt derimellem er mindre afgørende – det er altafgørende for Jakob Poulsen, at der er spil mellem felterne, og spillernes kvaliteter kan matche det. Sådan er det ikke i AGF med fuldstændig de samme spillere til en ny træner – det er et vanskeligt projekt, slår Superliga-eksperten fast.

Gode navne er hentet ind

AGF har hentet lidt forskellige spillere til i dette transfervindue.

Janni Serra, Richmond Gyamfi og Luka Callø er vendt retur fra leje, imens de tidligere Superliga-profiler Rasmus Carstensen og Sebastian Jørgensen er hentet til på forskellige lejeaftaler, uden at de endnu har imponeret.

Hele analysen af AGF’s aktuelle problemer kan ses i videoen oven over artiklen.

Fredag skal AGF forsøge at hente sæsonens første sejr, når de tager en tur i Parken for at møde FC København.






LIVE

Superliga-LIVE: ‘Denne FCK-kamp er historisk’

Don Ø vil have sin aske spredt ud over Parken

Stort medie præsenterer Thomas Frank

Kæmpe fejl? ‘Kan blive rigtig dyrt for FCK’

Afsløring: FCM snyder AGF for kæmpe målmandstalent

Afsløring: 2. divisionsklub afviser bud fra Lecce

Nævner pludselig Allan Simonsen i gigatransfer



LIVE

TransferLIVE: ‘FCK kunne kalde ham tilbage’

De betaler prisen for dårlige transfervinduer

Rekordkøb fra FCK: ‘Billigt!’

– Bliver Tullberg fyret, hvis FCM taber den kamp?

‘Topkandidat’ – storklub vil have Mæhle

Afsløring: Vejle Boldklub byder på Lucas From



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kaldes en kæmpe byrde: Klar på skifte til Danmark

I FCK-fryseren: Situationen bliver værre og værre

– Brøndby kunne godt bruge FCM’s reserver

I chok over Mike Tullberg-udtalelse

Her er German Onugkhas nye klub

De køber rettighederne til FCK-kamp

Skriver under i dag – dansker tager til Tyskland

FCK er rejst uden syg Bo Svensson

På vej til Danmark? Han beslutter sig i denne uge

Dommerekspert: Hvorfor fik Frøkjær særbehandling?

Overraskende FCK-transfer: Det er en gamechanger

Her kan du se Atletico Madrid mod Malaga

Rundens Hold i Superligaen – 4. runde

Dyr FCM-spiller søger væk: Lejeaftale mest i spil

Derfor kollapsede Jamal Musiala igen

Kæmpetransfer: ‘Han er en gamechanger’

Fremlægger transferplanen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Farzam: Hvad er det, han taler om?

Dansker talte med Højlund inden transfer