Kæmpe pres på OB: En ny cheftræner er ikke nok

Der skal virkelig ske forbedringer på mange områder, hvis OB igen skal kunne blande sig i toppen af dansk fodbold.



OB har sæson for sæson ambitioner om at komme i Top-6., men oven på efterårets pauvre resultater og en masse uro omkring træner Jakob Michelsens fremtid i klubben, endte det skidt for det fynske flagskib i 2020, hvor holdet overvintrede med bare 16 point på kontoen.

Derfor var der set frem til en god start på foråret, da man i midtugen fik besøg af bundproppen fra Lyngby BK.

Men dels blev kampen ramt af snevejr, der gjorde det svært for begge hold i forhold til at få spillet til at hænge sammen og dels blev OB ramt af et rødt kort til Emmanuel Sabbi i anden halvleg, hvilket var til at give Lyngby overtaget.

Nedturen blev total, da Lyngby endte med at lave kampens enlige mål, hvilket nu har forstærket den dårlige stemning omkring den fynske klubs ambitioner og håb.

– Det efterlader et skidt indtryk at komme fra land på den måde, når hele klubben så gerne vil op i top 6.

– Det understreger de her store spørgsmål, man som direktion og bestyrelse må gå at stille sig selv i den her tid. Hvad er det for en vej, man skal med det her fodboldhold, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.

Han har sin bekymring i forhold til tilstanden i og omkring OB, for der er for mange ubesvarede spørgsmål. 

– Der bliver skiftet en cheftræner til sommer – det ved vi. Men det her med en genstart – det har OB prøvet før uden den store succes.

– Man skal overveje, om man har de rette strukturer, det rette budget og en god nok vurdering af egne talenter og de spillere, der bliver hentet ind. Gør man det rigtigt for at få et hold, der ikke bare skal være heldige for at spille med i top-6?

– Som jeg ser det, er det hverken den nuværende trup eller ungdomsarbejdet, der gør, at man med en ny cheftræner bare er ”garanteret” en plads i top 6, siger Troels Bager Thøgersen, der også har lavet sine egne undersøgelser i forhold til Superligaens hierarki.

– Vi har i Tipsbladet  i denne måned set nærmere på Superliga-klubbernes spillerbudgetter, og er OB placeret på vippen til at kunne kalde sig et top 6-hold. Man er er altså i forhold til budgettet ikke i en position, hvor man burde være ”garanteret noget” i forhold til top-6

Det her er ikke bare et enkelt års stolpe ud for OB – der er mange og større spørgsmål, der skal findes svar på, siger han.

OB er inden 15. spilerunde nummer ni i tabellen med 16 point inden søndagens udekamp mod FC Nordsjælland i Farum. Der er aktuelt syv point op til en plads blandt de seks bedste med otte runder tilbage af grundspillet.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tordner mod VM-træner

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Interessant melding om VM-profil

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Vil smadre transferrekord



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Holland – Sverige

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tyskland – Elfenbenskysten



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Dame N’Doye scorer nyt job

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Brøler sender Mexico videre



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-boss med spændende transfermelding

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Tyrkiet – Paraguay

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Vigtigt nyt for ‘AC’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’