OB har sæson for sæson ambitioner om at komme i Top-6., men oven på efterårets pauvre resultater og en masse uro omkring træner Jakob Michelsens fremtid i klubben, endte det skidt for det fynske flagskib i 2020, hvor holdet overvintrede med bare 16 point på kontoen.
Derfor var der set frem til en god start på foråret, da man i midtugen fik besøg af bundproppen fra Lyngby BK.
Men dels blev kampen ramt af snevejr, der gjorde det svært for begge hold i forhold til at få spillet til at hænge sammen og dels blev OB ramt af et rødt kort til Emmanuel Sabbi i anden halvleg, hvilket var til at give Lyngby overtaget.
Nedturen blev total, da Lyngby endte med at lave kampens enlige mål, hvilket nu har forstærket den dårlige stemning omkring den fynske klubs ambitioner og håb.
– Det efterlader et skidt indtryk at komme fra land på den måde, når hele klubben så gerne vil op i top 6.
– Det understreger de her store spørgsmål, man som direktion og bestyrelse må gå at stille sig selv i den her tid. Hvad er det for en vej, man skal med det her fodboldhold, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.
Han har sin bekymring i forhold til tilstanden i og omkring OB, for der er for mange ubesvarede spørgsmål.
– Der bliver skiftet en cheftræner til sommer – det ved vi. Men det her med en genstart – det har OB prøvet før uden den store succes.
– Man skal overveje, om man har de rette strukturer, det rette budget og en god nok vurdering af egne talenter og de spillere, der bliver hentet ind. Gør man det rigtigt for at få et hold, der ikke bare skal være heldige for at spille med i top-6?
– Som jeg ser det, er det hverken den nuværende trup eller ungdomsarbejdet, der gør, at man med en ny cheftræner bare er ”garanteret” en plads i top 6, siger Troels Bager Thøgersen, der også har lavet sine egne undersøgelser i forhold til Superligaens hierarki.
– Vi har i Tipsbladet i denne måned set nærmere på Superliga-klubbernes spillerbudgetter, og er OB placeret på vippen til at kunne kalde sig et top 6-hold. Man er er altså i forhold til budgettet ikke i en position, hvor man burde være ”garanteret noget” i forhold til top-6
Det her er ikke bare et enkelt års stolpe ud for OB – der er mange og større spørgsmål, der skal findes svar på, siger han.
OB er inden 15. spilerunde nummer ni i tabellen med 16 point inden søndagens udekamp mod FC Nordsjælland i Farum. Der er aktuelt syv point op til en plads blandt de seks bedste med otte runder tilbage af grundspillet.
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
AVIS
Bombe på vej – sker det i dag?
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
Årets mest læste – I elsker transfers!
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
TOPNYHED
