Kæmpe pres på OB: En ny cheftræner er ikke nok

Der skal virkelig ske forbedringer på mange områder, hvis OB igen skal kunne blande sig i toppen af dansk fodbold.



OB har sæson for sæson ambitioner om at komme i Top-6., men oven på efterårets pauvre resultater og en masse uro omkring træner Jakob Michelsens fremtid i klubben, endte det skidt for det fynske flagskib i 2020, hvor holdet overvintrede med bare 16 point på kontoen.

Derfor var der set frem til en god start på foråret, da man i midtugen fik besøg af bundproppen fra Lyngby BK.

Men dels blev kampen ramt af snevejr, der gjorde det svært for begge hold i forhold til at få spillet til at hænge sammen og dels blev OB ramt af et rødt kort til Emmanuel Sabbi i anden halvleg, hvilket var til at give Lyngby overtaget.

Nedturen blev total, da Lyngby endte med at lave kampens enlige mål, hvilket nu har forstærket den dårlige stemning omkring den fynske klubs ambitioner og håb.

– Det efterlader et skidt indtryk at komme fra land på den måde, når hele klubben så gerne vil op i top 6.

– Det understreger de her store spørgsmål, man som direktion og bestyrelse må gå at stille sig selv i den her tid. Hvad er det for en vej, man skal med det her fodboldhold, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.

Han har sin bekymring i forhold til tilstanden i og omkring OB, for der er for mange ubesvarede spørgsmål. 

– Der bliver skiftet en cheftræner til sommer – det ved vi. Men det her med en genstart – det har OB prøvet før uden den store succes.

– Man skal overveje, om man har de rette strukturer, det rette budget og en god nok vurdering af egne talenter og de spillere, der bliver hentet ind. Gør man det rigtigt for at få et hold, der ikke bare skal være heldige for at spille med i top-6?

– Som jeg ser det, er det hverken den nuværende trup eller ungdomsarbejdet, der gør, at man med en ny cheftræner bare er ”garanteret” en plads i top 6, siger Troels Bager Thøgersen, der også har lavet sine egne undersøgelser i forhold til Superligaens hierarki.

– Vi har i Tipsbladet  i denne måned set nærmere på Superliga-klubbernes spillerbudgetter, og er OB placeret på vippen til at kunne kalde sig et top 6-hold. Man er er altså i forhold til budgettet ikke i en position, hvor man burde være ”garanteret noget” i forhold til top-6

Det her er ikke bare et enkelt års stolpe ud for OB – der er mange og større spørgsmål, der skal findes svar på, siger han.

OB er inden 15. spilerunde nummer ni i tabellen med 16 point inden søndagens udekamp mod FC Nordsjælland i Farum. Der er aktuelt syv point op til en plads blandt de seks bedste med otte runder tilbage af grundspillet.







LIVE

LIVE: Skrækskade til Superliga-angriber

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

– Han vinder Ballon d’Or!

Brøndby IF – Sønderjyske

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Helt vild med Brøndby-profil

Fremhæver stort Brøndby-talent

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Langer ud efter Peter Sørensen

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Brøndby er de dårligste i Europa

I transfermøde med Superliga-klub

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP

Tidligere FCK-spiller skal for retten