Kaldes en god spiller af sportschefen: Skal Daniel Høegh hjem til OB til sommer?

Forsvarsspiller Daniel Høegh fra Heerenveen har spillet meget lidt i denne sæson, og aftalen løber ud til sommer. Michael Hemmingsen svarede mandag på spørgsmålet, om stopperen er interessant for OB.



Han er født i Odense og har fået sin opvækst i OB, så det ligger til, at Daniel Høegh til sommer kan være et emne for fynboerne.

Den nu 29-årige centrale forsvarsspiller har kontraktudløb i Heerenveen til sommer, og en forlængelse ligger bestemt ikke i kortene, efter det er blevet til meget få minutter for stopperen, der har en enkelt A-landskamp på cv’et.

Sportschef Michael Hemmingsen blev mandag i en omgang spørgsmål-svar med OB-fansene spurgt til, om Høegh kan være interessant for OB, når transfervinduet åbner til sommer.

– Daniel har været en stor del af OB gennem hele karrieren. Jeg ved ikke lige, hvordan hans situation er – selvfølgelig har jeg fulgt med i situationen i Heerenveen – men det er ikke sådan, at jeg har gjort mig tanker om hvordan og hvorledes.

Læs også:Udlandsdansker foran kontraktudløb: Er jeg tvunget til at blive?

– Det er ikke noget, der er taget stilling til. Som det ser ud lige nu, har vi fået spillere ind som Kasper Larsen, Jørgen Skjelvik og Alexander Juel, så på den position er vi godt dækket ind. Men Daniel er en god spiller, siger Michael Hemmingsen.

OB solgte Daniel Høegh i 2015 til schweiziske FC Basel, og i 2017 skiftede han på en fri transfer til Heerenveen. Her mistede han sin plads på førsteholdet, og til sommer skal han så beslutte, om karrieren skal fortsætte i udlandet, eller om han og familien vil hjem tl Danmark.

Ingen af OB’s centrale forsvarsspillere har udløb til sommer, så det kan være, at der kun åbner sig en plads til Høegh, hvis OB sælger en spiller. For eksempel Jeppe Tverskov, der har været en god mand for OB gennem en del år nu.

Læs også:Danskere på vippen i hollandsk klub: Direktøren giver opdatering
Læs også:Rød-hvid udrensning: Yderligere to danskere kan forlade Heerenveen




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Chokskifte på vej?

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-spiller får fem karantænedage

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

FC Barcelona køber VM-angriber

Marokko – Haiti



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Skotland – Brasilien

Ny bejler til dansk guldfugl

Til lægetjek i Superliga-klub

Åbner op for sommertransfer

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Tyrkiet – USA

Lufter vild Ronaldo-teori



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham