Kaldes en god spiller af sportschefen: Skal Daniel Høegh hjem til OB til sommer?

Forsvarsspiller Daniel Høegh fra Heerenveen har spillet meget lidt i denne sæson, og aftalen løber ud til sommer. Michael Hemmingsen svarede mandag på spørgsmålet, om stopperen er interessant for OB.



Han er født i Odense og har fået sin opvækst i OB, så det ligger til, at Daniel Høegh til sommer kan være et emne for fynboerne.

Den nu 29-årige centrale forsvarsspiller har kontraktudløb i Heerenveen til sommer, og en forlængelse ligger bestemt ikke i kortene, efter det er blevet til meget få minutter for stopperen, der har en enkelt A-landskamp på cv’et.

Sportschef Michael Hemmingsen blev mandag i en omgang spørgsmål-svar med OB-fansene spurgt til, om Høegh kan være interessant for OB, når transfervinduet åbner til sommer.

– Daniel har været en stor del af OB gennem hele karrieren. Jeg ved ikke lige, hvordan hans situation er – selvfølgelig har jeg fulgt med i situationen i Heerenveen – men det er ikke sådan, at jeg har gjort mig tanker om hvordan og hvorledes.

Læs også:Udlandsdansker foran kontraktudløb: Er jeg tvunget til at blive?

– Det er ikke noget, der er taget stilling til. Som det ser ud lige nu, har vi fået spillere ind som Kasper Larsen, Jørgen Skjelvik og Alexander Juel, så på den position er vi godt dækket ind. Men Daniel er en god spiller, siger Michael Hemmingsen.

OB solgte Daniel Høegh i 2015 til schweiziske FC Basel, og i 2017 skiftede han på en fri transfer til Heerenveen. Her mistede han sin plads på førsteholdet, og til sommer skal han så beslutte, om karrieren skal fortsætte i udlandet, eller om han og familien vil hjem tl Danmark.

Ingen af OB’s centrale forsvarsspillere har udløb til sommer, så det kan være, at der kun åbner sig en plads til Høegh, hvis OB sælger en spiller. For eksempel Jeppe Tverskov, der har været en god mand for OB gennem en del år nu.

Læs også:Danskere på vippen i hollandsk klub: Direktøren giver opdatering
Læs også:Rød-hvid udrensning: Yderligere to danskere kan forlade Heerenveen




Disse to er færdige i Brøndby




MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

‘Det er ringe ad helvede til’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

FCK kørte Silkeborg over

Magiske Messi slår til igen

Brøndby IF – AGF



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Randers FC – OB

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Fredericia er nærmest rykket ned

Ruben Amorim favorit til dette job

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Atletico Madrid interesseret i dansker

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga