BRØNDBY (Tipsbladet): Når man går fra at være assistenttræner til at være cheftræner i Brøndby IF, går man fra en plads i skyggen direkte ind i spotlyset hos en af de mest omtalte fodboldklubber i Danmark, hvis ikke den mest omtalte.
Og med det følger der også en masse holdninger, hvilket Frederik Birk mærkede på egen krop lige efter udnævnelsen som ny cheftræner i Brøndby, da Stig Tøfting kaldte ham ‘assistenten med kniven’ på Viaplay Sport News med henvisning til, at Superliga-eksperten mente, at Frederik Birk i kulissen havde dolket Jesper Sørensen i ryggen for selv at snuppe tjansen som cheftræner efterfølgende.
Den meget kontante udmelding fra Stig Tøfting var derfor noget, Tipsbladet sammen med den resterende fremmødte presse spurgte den nye cheftræner ind til.
– Jeg må sige, at jeg ikke selv har hørt den udtalelse, men der var nogle journalister, der sagde det til mig den anden dag, hvor jeg tænkte: “Okay, det var da godt nok alligevel en vild en.”
– Det var ikke overensstemmende med det verdensbillede, jeg har i forhold til den situation her, altså. Men det er en del af gamet; hvis Stig skal sige det, så kan det være, at han mener det sådan. Det kan også være, at de er blevet enige om, at der skulle være en, der skulle være en modvægt til beslutningen om, at det var en assistent, der skulle tage over for den daværende cheftræner. Men det må stå for Stigs regning.
Generelt er det store fokus ikke noget, der på nogen måde ser ud til at skræmme Frederik Birk fra at blive cheftræner. Tværtimod glæder han sig til at komme en tur i manegen.
– Jeg tror, at jeg efter AGF-kampen sagde, at det handler meget om mennesket og den type, du er, altså om du har lyst til at stå i det show, det også er at være cheftræner, for det er det, du spørger mig ind til nu, og det passer mig rigtig fint.
– Jeg har intet problem med at sludre med jer (pressen, red.), nærmere tværtimod. Jeg synes, det er både hyggeligt, men også givende at kunne eksponere mine tanker og ideer, og det passer mig rigtig fint, siger Frederik Birk med et smil på læben.
Brøndby fik en fin start på deres forberedelser til den vigtige forårssæson, da de lørdag vandt årets første træningskamp 3-2 over Hvidovre.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

FC Midtjylland – AGF

Han er Kent Nielsens kæledægge

Groteske scener: Blæser i dommerens fløjte

Yussuf Poulsen saboterer Bayerns mesterskabsfest

To FCK-stjerner klar til derby

Jesper Sørensen jubler: ‘Det har været fantastisk’

Andreas Maxsø om Brøndby: ‘Det helt rigtige valg’

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

De må vente minimum en uge på Superliga-oprykning

Lyngby Boldklub – Viborg FF

Dette er faktisk værre end Ramajs skalle

‘Så ville Dolberg spille for Real Madrid i dag’

Han er ny sportschef i Esbjerg fB

Afsløring: Andrew Hjulsager forlader Gent

Jeg har mistet troen på overlevelse i Superligaen

Brian Riemer melder ud om Andreas Christensen

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Stor undren – hvad er gået galt for Jens Stage?

FC København henter ny topboss

Rivaler spærrede øjnene op: FCM-aftale er slut

Tager tykt pis på Wolfsburg-rygte

Færdig i FCK

‘Plejer ikke at være symptomatisk på AGF’

Bretonere kan udnytte Toulouse-deroute

Sådan bliver Brøndby mester, men…

Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

FCMs hede Europa-drøm: Semifinale absolut opnåelig

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Dét kan de tjene millioner på

Kæmpe succes – kan sikre FCM stort millionbeløb

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

Svensk eventyr kan sende millioner til Brøndby

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte

Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid