Kaldte Neestrup løgner: ‘Vi tager en snak’

Thomas Thomasberg regner med at tage en snak med Jacob Neestrup op til torsdagens topbrag i Herning.



IKAST (Tipsbladet): Der var fuld smadder på diskussionen, for ikke at sige skænderierne, efter det seneste opgør i Superligaen mellem FC København og FC Midtjylland.

Jacob Neestrup gik i tv-studiet hos Viaplay efter kampen og hævdede, FC Midtjylland stjal 10-12 meter på indkast, hvilket hurtigt viste sig at være faktuelt forkert.

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg skød med skarpt tilbage og kaldte reelt Neestrup for løgner, og FCK-træneren erkendte fejlen, før han igen tog emnet op en sidste gang.

Nu mødes holdene igen i en topkamp, hvor der er voldsomt meget på spil i begge lejre efter tre FCM-kampe i streg uden sejr og søndagens skandalekamp i Parken, hvor FCK tabte 1-2 og mistede målmand Dinat Ramaj til et ekstremt kontroversielt rødt kort for en skalle på Brøndbys Thomas Mikkelsen.

Men indkast-snakken og den verbale fejde fra seneste opgør kommer ikke til at fylde, hvis det står til Thomas Thomasberg

– Vi [han og Neestrup] har ikke snakket om det. Det vil jeg tro, jeg gør i morgen [tirsdag]. Jeg bærer jo ikke nag i forhold til det, han var ude at melde ud om os. Jeg vil, måske med et smil på læben, lige få sagt et eller andet, der passer til situationen, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

– Selvfølgelig skal vi snakke sammen. Vi ved godt, at når man står i spidsen for nogle af de her hold, der kæmper med om titlen, så kommer der en gang imellem nogle episoder. Det tager jeg egentlig bare som en naturlig del af jobbet, uden at der er mere i det. Men vi har ikke snakket om det, for vi har ikke mødt dem siden, siger Thomas Thomasberg.

Vil presse ny FCK-keeper

Der bliver sandsynligvis ændringer på FC Midtjylland-holdet med Darío Osorio ude af karantæne og Paulinho på vej tilbage fra en mindre pause.

Og hos FC København bliver der med garanti ændret med Nathan Trott som den klare favorit til at stå i stedet for karantæneramte Ramaj.

Trott stod forrygende for Vejle i sidste sæson men havde nogle problemer undervejs i efteråret hos FC København blandt andet i kommunikationen med et forsvar, der var nykonstrueret efter store udskiftninger i transfervinduet sidste sommer.

Nathan Trott (til venstre) efter FC Københavns 0-3-nederlag til Rapid Wien i Europa League i december. Foto: Alamy

Og det får FCM-spillerne sandsynligvis besked om at afprøve igen, når holdene spiller i Herning torsdag aften.

– Han stod jo det meste af efteråret. Og inden da havde han været en god målmand for Vejle. Der har været en grund til, at de har været ude og kigge på nye målmænd, og selvfølgelig skal vi have testet ham. Og det er egentlig det, der skal være hele formålet her, vi skal lægge alt det pres og tryk på ham, vi kan, så han skal have en god dag for at overleve vores kamp [uden at indkassere], siger Thomas Thomasberg, der satser på, at FCM kan holde liv i en god statistik mod FCK i Herning uden at lade selve statistik-diskussionen fylde for meget.

– FCK fik ryddet den ene halvdel af deres mareridtsstatistik mod os ved at vinde i Parken over os, for det var også en del kampe siden, at de havde gjort det. Men vores statistik i Herning er stadig ret god.

– Jeg tror da publikum og vores spillere kender statistikken godt. Men det er ikke sådan, at vi lægger en taktik efter, hvad statistikken har været. Jeg synes mere, vi ender med at have den statistik mere i fokus før og især efter kampene, end vi reelt burde, for den har ikke betydning for kampens afvikling. Vi bliver spurgt mere til den statistik, end til hvordan vi vil gribe kampen an. Og vi vil ud og være dominerende mod dem på hjemmebane, uanset hvad statistikken siger på forhånd, siger Thomas Thomasberg.

FC København har 47 point med FC Midtjylland på 46, mens Brøndby IF og AGF på 42 og 40 point.





LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med komet

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Det er en katastrofe for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Superliga-klub bedst i hele verden

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Hård kritik af FCM-profil

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Nu er han pludselig syg



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘De har grinet deres røv i laser’

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Gift Links hylder FCK-legende

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Robert trækker overskrifter i udlandet

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Thomas Frank er favorit til jobbet

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Mathias Zanka går viralt

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Han er Superligaens ringeste målmand!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Har været uenig med Steve Cooper

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

FIFA åbner sag mod Spanien

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote