Kaldte Neestrup løgner: ‘Vi tager en snak’

Thomas Thomasberg regner med at tage en snak med Jacob Neestrup op til torsdagens topbrag i Herning.



IKAST (Tipsbladet): Der var fuld smadder på diskussionen, for ikke at sige skænderierne, efter det seneste opgør i Superligaen mellem FC København og FC Midtjylland.

Jacob Neestrup gik i tv-studiet hos Viaplay efter kampen og hævdede, FC Midtjylland stjal 10-12 meter på indkast, hvilket hurtigt viste sig at være faktuelt forkert.

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg skød med skarpt tilbage og kaldte reelt Neestrup for løgner, og FCK-træneren erkendte fejlen, før han igen tog emnet op en sidste gang.

Nu mødes holdene igen i en topkamp, hvor der er voldsomt meget på spil i begge lejre efter tre FCM-kampe i streg uden sejr og søndagens skandalekamp i Parken, hvor FCK tabte 1-2 og mistede målmand Dinat Ramaj til et ekstremt kontroversielt rødt kort for en skalle på Brøndbys Thomas Mikkelsen.

Men indkast-snakken og den verbale fejde fra seneste opgør kommer ikke til at fylde, hvis det står til Thomas Thomasberg

– Vi [han og Neestrup] har ikke snakket om det. Det vil jeg tro, jeg gør i morgen [tirsdag]. Jeg bærer jo ikke nag i forhold til det, han var ude at melde ud om os. Jeg vil, måske med et smil på læben, lige få sagt et eller andet, der passer til situationen, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

– Selvfølgelig skal vi snakke sammen. Vi ved godt, at når man står i spidsen for nogle af de her hold, der kæmper med om titlen, så kommer der en gang imellem nogle episoder. Det tager jeg egentlig bare som en naturlig del af jobbet, uden at der er mere i det. Men vi har ikke snakket om det, for vi har ikke mødt dem siden, siger Thomas Thomasberg.

Vil presse ny FCK-keeper

Der bliver sandsynligvis ændringer på FC Midtjylland-holdet med Darío Osorio ude af karantæne og Paulinho på vej tilbage fra en mindre pause.

Og hos FC København bliver der med garanti ændret med Nathan Trott som den klare favorit til at stå i stedet for karantæneramte Ramaj.

Trott stod forrygende for Vejle i sidste sæson men havde nogle problemer undervejs i efteråret hos FC København blandt andet i kommunikationen med et forsvar, der var nykonstrueret efter store udskiftninger i transfervinduet sidste sommer.

Nathan Trott (til venstre) efter FC Københavns 0-3-nederlag til Rapid Wien i Europa League i december. Foto: Alamy

Og det får FCM-spillerne sandsynligvis besked om at afprøve igen, når holdene spiller i Herning torsdag aften.

– Han stod jo det meste af efteråret. Og inden da havde han været en god målmand for Vejle. Der har været en grund til, at de har været ude og kigge på nye målmænd, og selvfølgelig skal vi have testet ham. Og det er egentlig det, der skal være hele formålet her, vi skal lægge alt det pres og tryk på ham, vi kan, så han skal have en god dag for at overleve vores kamp [uden at indkassere], siger Thomas Thomasberg, der satser på, at FCM kan holde liv i en god statistik mod FCK i Herning uden at lade selve statistik-diskussionen fylde for meget.

– FCK fik ryddet den ene halvdel af deres mareridtsstatistik mod os ved at vinde i Parken over os, for det var også en del kampe siden, at de havde gjort det. Men vores statistik i Herning er stadig ret god.

– Jeg tror da publikum og vores spillere kender statistikken godt. Men det er ikke sådan, at vi lægger en taktik efter, hvad statistikken har været. Jeg synes mere, vi ender med at have den statistik mere i fokus før og især efter kampene, end vi reelt burde, for den har ikke betydning for kampens afvikling. Vi bliver spurgt mere til den statistik, end til hvordan vi vil gribe kampen an. Og vi vil ud og være dominerende mod dem på hjemmebane, uanset hvad statistikken siger på forhånd, siger Thomas Thomasberg.

FC København har 47 point med FC Midtjylland på 46, mens Brøndby IF og AGF på 42 og 40 point.





På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt




LIVE

LIVE: Dansker sætter negativ rekord

Laver aftale med Frederik Birk

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Brøndby IF – FC Midtjylland

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Flere ændringer kan være på vej i FC København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Silkeborg IF – OB



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Brøndby-fans sender åbent brev

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Sønderjyske – Viborg FF

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Cooper gav hård og ærlig besked

Barcelona klager til UEFA

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Arsenal snublede i guldkampen

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tottenham under stregen

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

AGF snubler i guldkampen

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Chelsea – Manchester City

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Legende i stor kritik af Brøndby IF