VM bliver uden Kamil Grabara.
Mange havde spået FC København-målmanden en plads i den polske VM-trup, men da landstræner Czesław Michniewicz torsdag løftede sløret for de 26 navne, der skal pakke kufferten og rejse til Qatar, glimrede Kamil Grabara ved sit fravær.
Wojciech Szczesny, Lukasz Skorupski og Bartlomiej Drągowski fra henholdsvis Juventus, Bologna og Spezia skal udgøre det polske målmandsteam, mens Kamil Grabara, der debuterede for landsholdet i juni, må følge slagets gang hjemme fra sofaen.
Hvis Kamil Grabara er skuffet over den manglende VM-udtagelse, skjuler han det meget godt, da Tipsbladet møder FCK-målmanden fredag.
– Når jeg ikke er på listen, må det betyde, at jeg ikke er god nok, siger Kamil Grabara og tilføjer:
– I sidste ende er jeg tilfreds med, hvad jeg har præsteret. Jeg var skadet ved seneste landsholdssamling, og lige siden jeg kom tilbage, har jeg gjort det bedste, jeg kunne. Jeg vandt pladsen tilbage i FC København efter hård konkurrence, og jeg har gjort det godt. Mere kan jeg ikke gøre, og hvis det ikke er nok, er det sådan, det er.
– Ingen er garanteret en plads til en VM-slutrunde, og måske forholder det sig bare sådan, at jeg ikke er dygtig nok. Det er jo fair nok.
Polens landstræner fastslog torsdag, at det faktum, at Kamil Grabara for nyligt er vendt tilbage fra en skade, og i øvrigt spiller med en maske, har været medvirkende til, at han har fravalgt FCK'eren.
– Jeg har ikke talt med ham. Hvis det har haft betydning for ham, er det fair nok. Jeg er bare glad for, at det tydeligvis ikke har betydet noget som helst for FC København, fastslår Grabara.
Han understreger, at han skal se alle Polens kampe fra sofaen, men i det skjulte har han også et rigtig godt øje til Danmark.
– I sidste ende er jeg jo polak, og jeg vil altid holde med landsholdet. Men der er jo også et andet landshold, som spiller i rødt og hvidt, som jeg afgjort også vil heppe på. Rent faktisk tror jeg, at det ene landshold har en lidt bedre chance til VM end det andet, så mon ikke, at jeg skifter trøje undervejs og lærer en ny nationalmelodi, siger FCK-keeperen og spår dermed en stor dansk VM-slutrunde.
Polen og Danmarks respektive VM-grupper parres efter det indledende gruppespil, og det betyder, at de to nationer rent faktisk kan møde hinanden i ottendedenslfinalen i Qatar.
Men det bliver altså uden Kamil Grabara.
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
I svime over Oscar Schwartau
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
AVIS
Det kommer til at trække ud
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
AVIS
Intet aftryk!
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
Her vil Asien kopiere Europa
Marokko er blevet fodboldens mekka
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
Drømmer om VM 2026 med Danmark
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
BIZART