Kamil Grabara vraget til VM: Her er hans reaktion

Kamil Grabara sætter nu ord på, at han til stor overraskelse for mange er blevet vraget af Polen til VM.



VM bliver uden Kamil Grabara.

Mange havde spået FC København-målmanden en plads i den polske VM-trup, men da landstræner Czesław Michniewicz torsdag løftede sløret for de 26 navne, der skal pakke kufferten og rejse til Qatar, glimrede Kamil Grabara ved sit fravær.

Wojciech Szczesny, Lukasz Skorupski og Bartlomiej Drągowski fra henholdsvis Juventus, Bologna og Spezia skal udgøre det polske målmandsteam, mens Kamil Grabara, der debuterede for landsholdet i juni, må følge slagets gang hjemme fra sofaen.

Hvis Kamil Grabara er skuffet over den manglende VM-udtagelse, skjuler han det meget godt, da Tipsbladet møder FCK-målmanden fredag.

– Når jeg ikke er på listen, må det betyde, at jeg ikke er god nok, siger Kamil Grabara og tilføjer:

– I sidste ende er jeg tilfreds med, hvad jeg har præsteret. Jeg var skadet ved seneste landsholdssamling, og lige siden jeg kom tilbage, har jeg gjort det bedste, jeg kunne. Jeg vandt pladsen tilbage i FC København efter hård konkurrence, og jeg har gjort det godt. Mere kan jeg ikke gøre, og hvis det ikke er nok, er det sådan, det er.

– Ingen er garanteret en plads til en VM-slutrunde, og måske forholder det sig bare sådan, at jeg ikke er dygtig nok. Det er jo fair nok.

Polens landstræner fastslog torsdag, at det faktum, at Kamil Grabara for nyligt er vendt tilbage fra en skade, og i øvrigt spiller med en maske, har været medvirkende til, at han har fravalgt FCK'eren.

– Jeg har ikke talt med ham. Hvis det har haft betydning for ham, er det fair nok. Jeg er bare glad for, at det tydeligvis ikke har betydet noget som helst for FC København, fastslår Grabara. 

Han understreger, at han skal se alle Polens kampe fra sofaen, men i det skjulte har han også et rigtig godt øje til Danmark.

– I sidste ende er jeg jo polak, og jeg vil altid holde med landsholdet. Men der er jo også et andet landshold, som spiller i rødt og hvidt, som jeg afgjort også vil heppe på. Rent faktisk tror jeg, at det ene landshold har en lidt bedre chance til VM end det andet, så mon ikke, at jeg skifter trøje undervejs og lærer en ny nationalmelodi, siger FCK-keeperen og spår dermed en stor dansk VM-slutrunde. 

Polen og Danmarks respektive VM-grupper parres efter det indledende gruppespil, og det betyder, at de to nationer rent faktisk kan møde hinanden i ottendedenslfinalen i Qatar. 

Men det bliver altså uden Kamil Grabara.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

FC København-stjerne straffes af UEFA

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Sæsonens hurtigste hattrick



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Bo Svensson i spil til stort job

Færdig i FC Midtjylland?

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

I svime over Højlund



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Samler informationer om FCK’er

Medie peger på FC København



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Vild udtalelse om Nathan Trott

Manchester United jagter Liverpool-profil

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Choktransfer?

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Han skal jo være Brøndby-mand



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Inter fryser i Nordnorge

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Superliga-stortalenter topper international liste

Celtic – Stuttgart

Brøndby henter stort målmandstalent

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Trods krise: Freder Superliga-træner

Forlænger med stortalent

– Det er absolut bekymrende!

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

– Humøret er rigtig dårligt lige nu