VM bliver uden Kamil Grabara.
Mange havde spået FC København-målmanden en plads i den polske VM-trup, men da landstræner Czesław Michniewicz torsdag løftede sløret for de 26 navne, der skal pakke kufferten og rejse til Qatar, glimrede Kamil Grabara ved sit fravær.
Wojciech Szczesny, Lukasz Skorupski og Bartlomiej Drągowski fra henholdsvis Juventus, Bologna og Spezia skal udgøre det polske målmandsteam, mens Kamil Grabara, der debuterede for landsholdet i juni, må følge slagets gang hjemme fra sofaen.
Hvis Kamil Grabara er skuffet over den manglende VM-udtagelse, skjuler han det meget godt, da Tipsbladet møder FCK-målmanden fredag.
– Når jeg ikke er på listen, må det betyde, at jeg ikke er god nok, siger Kamil Grabara og tilføjer:
– I sidste ende er jeg tilfreds med, hvad jeg har præsteret. Jeg var skadet ved seneste landsholdssamling, og lige siden jeg kom tilbage, har jeg gjort det bedste, jeg kunne. Jeg vandt pladsen tilbage i FC København efter hård konkurrence, og jeg har gjort det godt. Mere kan jeg ikke gøre, og hvis det ikke er nok, er det sådan, det er.
– Ingen er garanteret en plads til en VM-slutrunde, og måske forholder det sig bare sådan, at jeg ikke er dygtig nok. Det er jo fair nok.
Polens landstræner fastslog torsdag, at det faktum, at Kamil Grabara for nyligt er vendt tilbage fra en skade, og i øvrigt spiller med en maske, har været medvirkende til, at han har fravalgt FCK'eren.
– Jeg har ikke talt med ham. Hvis det har haft betydning for ham, er det fair nok. Jeg er bare glad for, at det tydeligvis ikke har betydet noget som helst for FC København, fastslår Grabara.
Han understreger, at han skal se alle Polens kampe fra sofaen, men i det skjulte har han også et rigtig godt øje til Danmark.
– I sidste ende er jeg jo polak, og jeg vil altid holde med landsholdet. Men der er jo også et andet landshold, som spiller i rødt og hvidt, som jeg afgjort også vil heppe på. Rent faktisk tror jeg, at det ene landshold har en lidt bedre chance til VM end det andet, så mon ikke, at jeg skifter trøje undervejs og lærer en ny nationalmelodi, siger FCK-keeperen og spår dermed en stor dansk VM-slutrunde.
Polen og Danmarks respektive VM-grupper parres efter det indledende gruppespil, og det betyder, at de to nationer rent faktisk kan møde hinanden i ottendedenslfinalen i Qatar.
Men det bliver altså uden Kamil Grabara.
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
TIPSBLADETS DOM
Det var fuldstændig galimatias!
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
Steve Cooper varsler store ændringer
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
EKSKLUSIVT
Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny assistent til David Nielsen
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
NYHEDER
AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6
MEDIE
Krisemøde: Stjernetræner på vej?
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM
NYHEDER
Steve Cooper skifter tre mand
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
NYHEDER
Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder
NYHEDER
Engelske eksperter kritiserer Salah for interview
TOPNYHED
Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Brøndby IF
INTERVIEW
Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’
TOPNYHED