Kamil Grabara vraget til VM: Her er hans reaktion

Kamil Grabara sætter nu ord på, at han til stor overraskelse for mange er blevet vraget af Polen til VM.



VM bliver uden Kamil Grabara.

Mange havde spået FC København-målmanden en plads i den polske VM-trup, men da landstræner Czesław Michniewicz torsdag løftede sløret for de 26 navne, der skal pakke kufferten og rejse til Qatar, glimrede Kamil Grabara ved sit fravær.

Wojciech Szczesny, Lukasz Skorupski og Bartlomiej Drągowski fra henholdsvis Juventus, Bologna og Spezia skal udgøre det polske målmandsteam, mens Kamil Grabara, der debuterede for landsholdet i juni, må følge slagets gang hjemme fra sofaen.

Hvis Kamil Grabara er skuffet over den manglende VM-udtagelse, skjuler han det meget godt, da Tipsbladet møder FCK-målmanden fredag.

– Når jeg ikke er på listen, må det betyde, at jeg ikke er god nok, siger Kamil Grabara og tilføjer:

– I sidste ende er jeg tilfreds med, hvad jeg har præsteret. Jeg var skadet ved seneste landsholdssamling, og lige siden jeg kom tilbage, har jeg gjort det bedste, jeg kunne. Jeg vandt pladsen tilbage i FC København efter hård konkurrence, og jeg har gjort det godt. Mere kan jeg ikke gøre, og hvis det ikke er nok, er det sådan, det er.

– Ingen er garanteret en plads til en VM-slutrunde, og måske forholder det sig bare sådan, at jeg ikke er dygtig nok. Det er jo fair nok.

Polens landstræner fastslog torsdag, at det faktum, at Kamil Grabara for nyligt er vendt tilbage fra en skade, og i øvrigt spiller med en maske, har været medvirkende til, at han har fravalgt FCK'eren.

– Jeg har ikke talt med ham. Hvis det har haft betydning for ham, er det fair nok. Jeg er bare glad for, at det tydeligvis ikke har betydet noget som helst for FC København, fastslår Grabara. 

Han understreger, at han skal se alle Polens kampe fra sofaen, men i det skjulte har han også et rigtig godt øje til Danmark.

– I sidste ende er jeg jo polak, og jeg vil altid holde med landsholdet. Men der er jo også et andet landshold, som spiller i rødt og hvidt, som jeg afgjort også vil heppe på. Rent faktisk tror jeg, at det ene landshold har en lidt bedre chance til VM end det andet, så mon ikke, at jeg skifter trøje undervejs og lærer en ny nationalmelodi, siger FCK-keeperen og spår dermed en stor dansk VM-slutrunde. 

Polen og Danmarks respektive VM-grupper parres efter det indledende gruppespil, og det betyder, at de to nationer rent faktisk kan møde hinanden i ottendedenslfinalen i Qatar. 

Men det bliver altså uden Kamil Grabara.





Er det Narteys kongeløn i Lyon?




LIVE

TransferLIVE: Hvor er han henne?

Dorgu lyner! Manchester United slår City

‘Det kommer aldrig til at ske’

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Dansk landsholdsspiller imponerer



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Verdensstjernes søn landet i København

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Vil undgå Bendtner-stunt

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Nærmer sig aftale

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Transfer på vej? AaB spørger på profil

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub

På blokken i danskerklub

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’