Brøndby IF sikrede sig tidligere på sommeren et af Polens mest iøjnefaldende talenter fra den seneste sæson i Mateusz Kowalczyk.
Foran klubber som Gornik Zarbze, Raków Częstochowa og Legia Warszawa fra hjemlandet samt klubber i Italien vandt Brøndby IF kampen om den blonde midtbanespiller, der kom til fra LKS Lodz.
De seneste tre uger har 19-årige Mateusz Kowalczyk trænet med i Brøndby IF, hvor han har vænnet sig til livet på den københavnske Vestegn.
Det fortæller midtbanespilleren til Tipsbladet efter torsdagens træning på Bane 3.
– Da jeg kom til den første træning, var jeg chokeret over kvaliteten og intensiteten her. Det hele er meget stort, og det chokerede mig. Men langsomt har jeg vænnet mig til det hele her. Jeg lærer en masse fra alle de andre spillere, og her er bare dejligt.
Det er ikke kun som fodboldspiller, at Mateusz Kowalczyk har skullet vænne sig til livet i Brøndby. Det har også tæret på ham at forlade hjemlandet som blot 19-årig.
– Jeg har boet alene i to år i Lodz, men det var 200 kilometer fra min familie, og nu er der 1500 kilometer. Det er vanskeligt, for det hele er nyt. Det er et nyt land, nyt sprog og en ny kultur. Alt er nyt, og det er hårdt, men udover det er det rigtig dejligt. Alle har været søde til at hjælpe mig, og jeg har også venner her i Danmark.
Mateusz Kowalczyk lægger i hvert fald vægt på, at truppen har været gode til at tage imod ham og få ham til at føle sig velkommen.
– Håkon (Evjen) er en sjov fyr, og da jeg startede med at bo på hotel her i Danmark, kom Håkon og Sebastian (Sebulonsen) og tog mig med til træning. Det er dejligt for mig, men alle spillere er søde. Der er en rigtig god atmosfære i truppen. Daniel (Wass) har en masse erfaringer, Mensah er kanon, og så er der de kroatiske spillere. De er alle sammen rigtig gode for mig.

Mateusz Kowalczyk har siddet på bænken mod FC Nordsjælland og FC Midtjylland (Foto: Lars Rønbøg).
Kamil Wilczek med på råd
Mateusz Kowalczyk er ikke den første og næppe den sidste polak, som prøver sig af i Superligaen. Kamil Grabara er på kontrakt i FC København, mens Kamil Wilczek er en af Superligaens største polske stjerner nogensinde.
Han opnåede legendestatus i Brøndby IF, indtil han efter et kort ophold i tyrkisk fodbold, rykkede retur til Superligaen og FC København. Angriberen, der i dag spiller i Piast Gliwice, kender dog alt til Brøndby og har derfor delt ud af sine erfaringer.
– Min agent talte med Kamil Wilczek, og så har jeg selv læst en masse om den danske kultur og klubberne her og særligt Brøndby. Jeg ser kun en positiv energi omkring landet og Brøndby, siger Mateusz Kowalczyk til Tipsbladet og tilføjer.
– Kamil fortalte min agent, at det her er en klub med traditioner, fantastiske fans og det bedste sted for unge spillere. Så hans ord spillede også en rolle i mit valg.
Fortalte han dig også, hvad man ikke skal gøre?
– Jeg ved det godt. At tage til FC København er ikke nogen god ide, siger den polske U19-landsholdsspiller med et stort smil.

Brøndby IF præsenterede Mateusz Kowalczyk den 2. august på en fireårig aftale (Foto: Brøndby IF).
Hvornår hørte du om interessen fra Brøndby?
– Da jeg kom tilbage fra landsholdet med U19, så troede jeg, at jeg skulle til Gornik Zabrze, men så ringede min agent til mig og fortalte om et tilbud fra Brøndby. Da jeg først hørte om klubben og dennes historie, så ville jeg bare spille her. Det er et godt skridt for mig at prøve mig af i en ny klub og i et nyt land.
Hvordan vil du beskrive dig selv som spiller?
– Jeg er en klassisk 8'er, som arbejder fra boks-til-boks. Jeg er god til at erobre bolden fra modstanderen og starte omstillinger. Jeg er lidt en sort hingst, fordi jeg kan lide at løbe rundt og arbejde hårdt for holdet.
19-årige Mateusz Kowalczyk var i sidste sæson en af profilerne i LKS Lodz, som sikrede sig oprykning til den bedste polske række. Seks mål og fire assister bidrog han med. I Brøndby er det blevet til to bænkpladser i Superligaen, mens han endnu har sin debut til gode.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Superligaen dropper det
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
De 10 største stjerner, der misser VM
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir