Trods en skuffende sæson skal FC Midtjylland igen ud at spille i Europa.
Det står klart, efter at mandskabet fredag slog Viborg FF på udebane med 1-0 i Superligaens playoffkamp om en plads i Conference League mellem nummer fire og syv.
Aral Simsir stod for kampens eneste scoring, og selv om det var et flot mål, vil kampen nok blive husket mest for, at den blev afbrudt på grund af skandaløse scener.
Der blev nemlig kastet kanonslag mod FCM’s målmand Jonas Lössl flere gange i løbet af opgøret.
Første gang blev Lössl behandlet på banen og var i stand til at fortsætte. Anden gang blev kampen afbrudt, og spillerne blev sendt i omklædningsrummet med et minut tilbage af overtiden.
Under afbrydelsen udbrød der tumult på Viborgs fanafsnit, hvorfra kanonslagene blev kastet.
I selve opgøret var FCM i store vanskeligheder i første halvleg, men vågnede op efter pausen, og derfor var det ikke ufortjent, at holdet endte med at vinde kampen.
Sejren sender midtjyderne i anden kvalifikationsrunde i Conference League, der starter i slutningen af juli.
Viborg kom bedst fra land og var dominerende i den første halve time af kampen.
Værterne var endda ved at få en drømmestart, da angriberen Renato Junior ramte stolpen efter få minutter.
FCM fandt dog fodfæste, og kort før pausen var midtbanespilleren Oliver Sørensen meget tæt på at gøre det til 1-0 efter en omstillingschance.
Fem minutter efter pausen var gæsterne igen ved at score, men offensivspilleren Aral Simsir høvlede bolden langt over mål fra en fri position.
I det 66. minut gjorde dansk-tyrkeren skaden god igen, da han efter en flot solotur krøllede bolden ind i det lange hjørne til 1-0 for midtjyderne.
Kort efter blev kampen midlertidigt afbrudt, efter at et kanonslag ramte banen tæt på FCM-keeper Jonas Lössl, der efterfølgende tog sig til benet.
Efter en omgang behandling fløjtede dommeren opgøret i gang igen, og Viborg fik travlt med at jagte en udligning.
I overtiden af kampen blev der kastet med kanonslag igen, og spillerne blev straks sendt i omklædningsrummet i en periode, inden det sidste minut blev afviklet.
/ritzau/
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
Bo Svensson skriver Superliga-historie
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt