• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Martin Davidsen

Kampklar Boilesen jagter FCK-debut: Jeg giver den en skalle

Nicolai Boilesen er ved at være kampklar i FC København, og han håber at få mange kampe i Superligaen på den anden side af nytår.

Af Martin Davidsen

Nicolai Boilesens seneste klubkamp på førsteholdsniveau blev spillet den 17. maj 2015, hvor han var anfører for Ajax i klubbens 2-1-sejr over Dordrecht i sidste runde af Æresdivisionen. Det er mere end halvandet år siden. 

I den periode var Boilesen først igennem et hårdt forløb i Ajax, hvor han blev afskærmet fra klubbens førstehold, fordi han ikke ville forlænge sin kontrakt, så da han i sommer skrev kontrakt med FC København, ventede der et langt genoptræningsforløb efter et år uden kampe.

Læs også: Nicolai Boilesen glipper første FCK-test

Nu kan Nicolai Boilesen snart se enden på det sure slid på træningsbanen. Den tidligere landsholdsspiller er således ved at være klar til at spille kampe for FC København.

- Det går godt. Det er dejligt at træne med et hold igen. Jeg er glad for at bygge det fysiske og det fodboldmæssige op igen. Man kan altid lave en basis med konditionstræning og styrketræning, men det fodboldrelaterede kan man kun gøre ved at træne i en længere periode med et hold. Det har jeg gjort nu, og jeg føler mig godt tilpas, siger Nicolai Boilesen til tipsbladet.dk.

Timingen er dog ikke den bedste, for mens Nicolai Boilesen er ved at være klar til at komme i kamp, skal FC København snart på juleferie. Boilesen når således ikke at komme i aktion for FCK i 2016.

- Det har hele tiden været planen, at det skulle ske efter jul. Jeg skrev under den 25. august, og det er kun lidt mere end tre måneder siden, selvom nogle vil sige, at det er et halvt år. Der har været kampe hver tredje dag, og derfor har jeg ikke kunne have syv træninger om ugen med holdet. Jeg har været på banen hver dag, hvor det har handlet om kondition og teknisk træning, men de deciderede store holdtræninger har jeg kun haft to-tre stykker af om ugen. Jeg har også skulle falde til og få det hele på plads, så der har været mange ting i det, men det har været dejligt at bygge det hele op stille og roligt. Jeg kan mærke, at det går bedre dag for dag, siger Boilesen, der selv har været indstillet på et langt forløb på træningsbanen uden kampe.

Han sigter nu mod masser af spilletid i forårets kampe i Superligaen.

- Man skal være meget naiv, hvis man tror, at man kan komme til en ny klub og spille fra start, når man har været ude i et år og tre måneder. Jeg har ikke været skadet, men i løbet af et helt år har jeg nærmest skulle træne for mig selv. Det ville være naivt at tro, at jeg kunne spille med det samme, men jeg synes, at det er godt gået, at jeg har indhentet 15 måneder på tre måneder. Jeg har trænet benhårdt – både i styrkelokalet, på banen, teknisk, fysisk, fodboldmæssigt. Der er blevet lagt en god plan, og da holdet har gjort det fantastisk, har der heller ikke været pres på for, at jeg skulle gøre noget forhastet. Så snart vi kommer tilbage fra juleferie, skulle jeg gerne være i tip top form til den sidste halvdel af sæsonen. Jeg vil give den en skalle og få så mange kampe som muligt, siger Boilesen. 

FCK-truppen går på juleferie på mandag, når den sidste kamp i efterårssæsonen er afsluttet, men Nicolai Boilesen kommer ikke til at holde meget ferie i løbet af december.

- Jeg kommer til at holde mig i gang. Jeg tager ikke på juleferie og begynder at spise and og brun sovs. Jeg vil rigtig gerne være i god form,  og det har jeg brugt tre måneder på at komme i, så det ville være dumt at spilde fire uger ved at holde ferie. Jeg skal holde mig i gang, så der kommer ikke til at være meget ferie for mit vedkommende, siger han. 

FCK-truppens første træningsdag i 2017 foregår den 12. januar. 

Superliga

Optakt: Irland - Danmark

Skæbnekamp. Det kan ikke siges på andre måder. Irland skal vinde over Danmark for at indløse billet til EM, mens Danm...

Mere Superliga

Fokus