Bryan Oviedos dage i FC København kan være talte.
Den costaricanske venstre back tog hul på sit andet ophold i den danske hovedstad for godt et år siden, da han kom til klubben på en fri transfer, men Oviedo har ikke fået ret meget spilletid, og i sidste uge fastslog Ståle Solbakken, at han er villig til at forære 30-årige Oviedo væk, fordi FCK ikke behøver tre venstrebacks. Nicolai Boilesen og Pierre Bengtsson er foran Bryan Oviedo i køen.
Søndag fik Bryan Ovideo syv minutter på banen, da FC København tabte 1-2 til Brøndby IF, så helt ude i kulden er costaricaneren trods alt ikke, og han blev forbavset over Ståle Solbakkens melding.
– Det kom som en overraskelse for mig. Jeg er klar over, at vi er tre venstrebacks i øjeblikket, og det gør det vanskeligt for Ståle, men jeg er glad for at være i FC København, og jeg vil kæmpe for min plads. Jeg ved ikke, hvad de kommende uger bringer. Jeg blev som sagt overrasket, men jeg kan også godt se det fra Ståles synspunkt, siger Bryan Oviedo til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Det er godt med konkurrence. Vi er tre dygtige venstrebacks, når alle er skadesfri. Jeg føler mig i god form, men det er ikke min beslutning, hvem der spiller. Jeg gør mit bedste hver dag til træning.
Læs også:FC København meget tæt på finsk målmand
Bryan Oviedo har spillet 16 Superliga-kampe for FC København siden sit comeback i klubben, og blot fem gange er han startet inde. Det er naturligvis i underkanten af, hvad han havde håbet på.
– Det har været lidt anderledes, end jeg forventede. Jeg kom meget motiveret og med store forventninger, men jeg har ikke spillet så meget, som jeg gerne vil. Det er ærgerligt, men jeg kan også godt forstå, at det kan være vanskeligt for en træner. Jeg sørger for hele tiden at forblive positiv, og så handler det om at gribe de chancer, jeg får, siger han.
De chancer hælder han på trods af Ståle Solbakkens udmelding fortsat til at gribe i FC København, hvorfor et klubskifte ikke umiddelbart står højt på listen.
– Min familie og jeg er glad for at være i København. Det er en dejlig by, og Danmark er et dejligt land. Vi må se, hvad der sker. Hvis jeg bliver, får jeg måske ikke så meget spilletid, og spilletid er vigtigt for mig. Jeg skal tænke mig om. Hvis jeg bliver i FC København, vil jeg gøre mit bedste hver eneste dag.
– Der er nogle klubber, der har kontaktet mig, og dem er jeg i dialog med, men jeg tager det roligt indtil slutningen af transfervinduet. Så må tiden vise, om jeg bliver, eller om jeg smutter, siger Bryan Oviedo.
Læs også:Avis: Brøndby havde kun administrative omkostninger på Pavlovic
Tror du, at du er FC København-spiller, når transfervinduet lukker?
– Det er svært at sige. Alt kan ske i fodbold, og det kan gå hurtigt. Lige nu er jeg FCK-spiller, men ingen ved, hvad morgendagen bringer.
Bryan Oviedo har kontrakt med FC København frem til sommeren 2022.
Læs også:Brøndby-helt hilser tidligere FCK-angriber velkommen
Læs også:Solbakken efter nul point i to kampe: Der skal være pres på mig
Læs også:Rosted efter Wilczek-dueller: Han bliver meget let irriteret
Læs også:Wilczek og Rosted i hårde dueller: Ville jeg snakke, inviterede jeg ham på kaffe
INTERVIEW
‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’
TOPNYHED
Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol
Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner
TRANSFER
Voldsomme rygter i udlandet
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
TOPNYHED
U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt
EKSKLUSIVT
FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul
OPTAKT
Randers FC – FC Midtjylland
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
FANKLUBBEN
Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub
NYHEDER
Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’
EKSKLUSIVT
Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Dansk dommer får ros stor ros
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
HELT VILDT
Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander
TOPNYHED
Vanvittig Wolfsburg-katastrofe
Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime
NYHEDER
Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
HELT VILDT
Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
MEDIE
Helt vildt transferrygte om Lionel Messi
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
INTERVIEW
Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
INTERVIEW
FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil
TOPNYHED
Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’
MEDIE
Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn
INTERVIEW
Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’
TOPNYHED
Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!
NYHEDER
Dårligt nyt om AGF-stjerne
NYHEDER
Kæmpe krise i Kvistgaardens klub
INTERVIEW
Valgte Manchester United over Real Madrid
NYHEDER
Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag
NYHEDER
I svime over sensationel dansker
OPTAKT
FC Fredericia – Viborg FF
INTERVIEW
Noah Nartey pavestolt af storebror
NYHEDER
Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’
NYHEDER
– Jeg tror, det bliver et nej
STORT INTERVIEW
‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’
TOPNYHED
