Bryan Oviedos dage i FC København kan være talte.
Den costaricanske venstre back tog hul på sit andet ophold i den danske hovedstad for godt et år siden, da han kom til klubben på en fri transfer, men Oviedo har ikke fået ret meget spilletid, og i sidste uge fastslog Ståle Solbakken, at han er villig til at forære 30-årige Oviedo væk, fordi FCK ikke behøver tre venstrebacks. Nicolai Boilesen og Pierre Bengtsson er foran Bryan Oviedo i køen.
Søndag fik Bryan Ovideo syv minutter på banen, da FC København tabte 1-2 til Brøndby IF, så helt ude i kulden er costaricaneren trods alt ikke, og han blev forbavset over Ståle Solbakkens melding.
– Det kom som en overraskelse for mig. Jeg er klar over, at vi er tre venstrebacks i øjeblikket, og det gør det vanskeligt for Ståle, men jeg er glad for at være i FC København, og jeg vil kæmpe for min plads. Jeg ved ikke, hvad de kommende uger bringer. Jeg blev som sagt overrasket, men jeg kan også godt se det fra Ståles synspunkt, siger Bryan Oviedo til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Det er godt med konkurrence. Vi er tre dygtige venstrebacks, når alle er skadesfri. Jeg føler mig i god form, men det er ikke min beslutning, hvem der spiller. Jeg gør mit bedste hver dag til træning.
Læs også:FC København meget tæt på finsk målmand
Bryan Oviedo har spillet 16 Superliga-kampe for FC København siden sit comeback i klubben, og blot fem gange er han startet inde. Det er naturligvis i underkanten af, hvad han havde håbet på.
– Det har været lidt anderledes, end jeg forventede. Jeg kom meget motiveret og med store forventninger, men jeg har ikke spillet så meget, som jeg gerne vil. Det er ærgerligt, men jeg kan også godt forstå, at det kan være vanskeligt for en træner. Jeg sørger for hele tiden at forblive positiv, og så handler det om at gribe de chancer, jeg får, siger han.
De chancer hælder han på trods af Ståle Solbakkens udmelding fortsat til at gribe i FC København, hvorfor et klubskifte ikke umiddelbart står højt på listen.
– Min familie og jeg er glad for at være i København. Det er en dejlig by, og Danmark er et dejligt land. Vi må se, hvad der sker. Hvis jeg bliver, får jeg måske ikke så meget spilletid, og spilletid er vigtigt for mig. Jeg skal tænke mig om. Hvis jeg bliver i FC København, vil jeg gøre mit bedste hver eneste dag.
– Der er nogle klubber, der har kontaktet mig, og dem er jeg i dialog med, men jeg tager det roligt indtil slutningen af transfervinduet. Så må tiden vise, om jeg bliver, eller om jeg smutter, siger Bryan Oviedo.
Læs også:Avis: Brøndby havde kun administrative omkostninger på Pavlovic
Tror du, at du er FC København-spiller, når transfervinduet lukker?
– Det er svært at sige. Alt kan ske i fodbold, og det kan gå hurtigt. Lige nu er jeg FCK-spiller, men ingen ved, hvad morgendagen bringer.
Bryan Oviedo har kontrakt med FC København frem til sommeren 2022.
Læs også:Brøndby-helt hilser tidligere FCK-angriber velkommen
Læs også:Solbakken efter nul point i to kampe: Der skal være pres på mig
Læs også:Rosted efter Wilczek-dueller: Han bliver meget let irriteret
Læs også:Wilczek og Rosted i hårde dueller: Ville jeg snakke, inviterede jeg ham på kaffe
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Arsenal-træner er rasende
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
AVIS
AC Milan kigger på dansker
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Brian Riemer peger på tre årsager
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
