FC Nordsjælland har sagt farvel til Jacob Steen Christensen og Mads Bidstrup, men vicemestrene har allerede haft lappegrejet fremme og hentet Jeppe Tverskov, der er kommet til på en fri transfer fra OB.
Farum-klubben havde en blændende midtbaneakse i sidste sæson, så det er svære sko, Jeppe Tverskov skal udfylde, men cheftræner Johannes Hoff Thorup kan ikke komme i tanke om nogen bedre til at gøre det end den tidligere OB-kaptajn.
– Jeg er i høj grad glad for den transfer. Vi var godt klar over i løbet af foråret, da vi sad og skulle planlægge, at Jacob Steen Christensen og Mads Bidstrup ville forlade os, så allerede på det tidspunkt kiggede vi på, hvad der var af muligheder, og jeg kan godt afsløre, at Jeppe var øverst på listen. Så det er fantastisk, vi har fået ham ind, siger Johannes Hoff Thorup til Tipsbladet.
Er Jeppe Tverskov udset som afløser for Mads Bidstrup eller Jacob Steen Christensen?
– Han er helt klart mere som Jacob Steen Christensen – også i kraft af, at han kan dække to positioner som midtstopper og midtbanespiller. Det giver os nogle muligheder.
Vil tilføre topkvalitet
Muligheder vil der også være masser af på transfermarkedet for FC Nordsjælland, der er et attraktivt sted i kraft af klubbens evne til at udvikle og sælge unge spillere – og naturligvis det faktum, at man skal spille europæisk fodbold i den kommende sæson.
Johannes Hoff Thorup håber, det er muligt at forstærke truppen i løbet af sommeren.
– Vi skal tilføre noget topkvalitet. Jeg er ikke en træner, der står og banker på sportschefens dør hele tiden, jeg er mere fokuseret på de drenge, der er her, og vi har masser af kvalitet, men vi skal selvfølgelig se, om vi ikke kan tilføre endnu mere, lyder det fra FC Nordsjælland-træneren.
Johannes Hoff Thorup er samtidig med på, at der også er spillere, der kan blive solgt – det glæder ikke mindst stjernen over dem alle, Ernest Nuamah.
– Som træner håber jeg ikke på en stor udskiftning i truppen, men jeg kan heller ikke lukke øjnene for, at vi har haft spillere, som har præsteret bedre, end hvad vi kunne forvente. De er selvfølgelig interessante større klubber end os, siger han og tilføjer om Nuamah:
– Han er en fantastisk spiller, som har vist, han har niveau til mere end Superligaen, men alt skal falde på plads, og der er ikke noget, der bare er givet. Man kan ikke bare tage vores spillere. Jeg kommer til at arbejde med Ernest så længe, han er her, og hvor lang tid det er, må tiden vise.
Flere hold i topstriden
FC Nordsjælland var tæt på at løbe med guldmedaljerne i fjor, men mistede til sidst pusten i duellen med FC København. Nu er der mulighed for revanche, og ambitionerne fejler ikke noget i Farum.
– Det har længe været vores ambition at spille med i toppen, så det er der ikke noget nyt i. Top seks vil altid være en målsætning for os, og så tager vi det derfra, men vi vil gerne skubbe til det og på sigt nå endnu højere. Derfor er vi også afhængige af at skulle sælge spillere, så vi hele tiden kan udvikle fundamentet.
– Derfor har det givet blod på tanden, at vi var tæt på i sidste sæson, men jeg vil også gerne lige hen til september på den anden side af transfervinduet, før jeg melder alt for selvsikkert ud, siger Johannes Hoff Thorup.
Han forventer, at flere hold vil blande sig i guldkampen i den kommende sæson.
– Der sker altid noget uventet i løbet af en sæson – der var nok ikke nogle, der havde set, at AaB ikke skal spille Superliga mere. Viborg har gjort det godt, og jeg har svært ved at se, at de skulle dykke. Sådan er der altid et eller andet, og jeg tror, der vil være flere hold omkring de øverste positioner, slutter FC Nordsjælland-træneren.
FC Nordsjællands første opgave i den forestående sæson er hjemme mod Viborg FF.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
Tæt på utrolig kamprekord
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
NYHEDER