Kan koste Brøndby flere millioner

Som Tipsbladet forstår det kan det koste Brøndby dyrt, at Clement Bischoff er havnet i unåde i Salzburg.



Clement Bischoff er havnet i problemer.  

Danskeren er blevet smidt af holdet i Red Bull Salzburg efter en konfrontation med træner Daniel Beichler i forbindelse med en træning.  

Den østrigske storklub har meddelt, at Clement Bischoff som minimum er smidt af holdet resten af sæsonen, og til Tipsbladet fortalte Salzburg forleden, at Bischoff nu træner med i samarbejdsklubben FC Liefering imens han er smidt af holdet.  

Flere eksperter, heriblandt Glen Riddersholm og Bo Henriksen, har spået, at Clement Bischoff har spillet sin sidste kamp i Redbull Salzburg, hvis det passer, at Bischoff har været i et sammenstød med klubbens træner.  

Ender Bischoff med at have spillet sin sidste kamp for klubben, får det ikke blot store konsekvenser for ham selv og Salzburg.  

Det gør det også for Brøndby.  

Fodbolddirektør Benjamin Schmedes havde grundet Bischoffs kontraktudløb ikke gode kort på hånden, da aftalen med Redbull Salzburg skulle forhandles på plads.  

Som Tipsbladet forstår det, var en stor del af den samlede pris på 30 millioner kroner sat op på indlagte bonusser i aftalen.  

Bonusser, som Brøndby går glip af, hvis Bischoff er færdig i Salzburg, da de afhænger af antallet af kampe, han spiller for klubben og hans præstationer i Europa.  

Bischoff har i skrivende stund kun spillet 24 kampe for den østrigske klub, og bliver det tal ikke højere i fremtiden, så koster det Brøndby adskillige millioner kroner.  

Samtidig kan Brøndby også gå glip af de millioner, man i teorien kunne have tjent, når Clement Bischoff bliver solgt videre. Tipsbladet har tidligere kunne fortælle, at Brøndby har en videresalgsklausul på omkring 15 procent med i aftalen.  

Men den har ikke stor værdi i skrivende stund, da Salzburg nok ikke kan sælge ham videre for et stort beløb – den østrigske storklub har i hvert fald ikke gode kort på hånden i en eventuel forhandlingssituation.  





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Nu melder Christian Eriksen ud

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Infantino i stort forsvar af billetpriser



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

‘Det er slut’

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Peger på ham som ny Superliga-træner

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

OB jagter tidligere Superliga-profil

Succestræner forlader Premier League-klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Afslører: Storklub missede Højlund

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Storklub har kontaktet Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Supercomputer: De vinder VM

Bud på 1,12 milliard afvist