Kan miste profil gratis: Chefen afviser transfer

Lars Kramer ser ikke ud til at fortsætte i AaB efter sommerferien, men AaB vil næppe sælge stopperen nu.



Aalborg (Tipsbladet): AaB spiller med et af Europas yngste hold, og vinterens nye kort Isak Hansen-Aarøen fra Werder Bremer. trækker med sine 20 år ikke det gennemsnit op.

Så som 25-årig er Lars Kramer en af truppens gråskæg og en spiller, cheftræner Menno van Dam sætter stor pris på.

Men det kunne meget vel være slut til sommer, hvor kontrakten løber ud.

Det ligner en situation, hvor Kramer og hans bagland ser en mulighed for et attraktivt sommer-skifte, mens AaB ikke får en transfer for spilleren, der også skiftede transferfrit fra Viborg i 2022.

Men for AaB-sportsdirektør James Gow er det ikke en reel mulighed at sælge Kramer her i januar, før nordjyderne skal spille et forår med overlevelse som topprioritet.

– Jeg ser det sådan, at Lars skal være her i den kommende periode. Han går ind i en vigtig del af sæsonen. Han har været god det seneste år. Han er en fremragende leder og en god personlighed at have. Så jeg ser ikke nogen bevægelse for mig for Lars, siger James Gow til Tipsbladet.

Lars Kramer har spillet fast i tre sæsoner i Viborg fra 2019 til 2022 og i AaB fra 2022 til nu.

Han kom fra Groningen til Danmark i 2019, hvilket også en den klub, hvor AaB-cheftræner Menno van Dam fik sin træneruddannelse.

Det virker ikke usandsynligt, at Lars Kramer efter snart seks år i Danmark kan være opsat på at prøve sig selv i en større liga eller klub, men indtil sommer er opgaven at få AaB til at blive i Superligaen.

Læs også om interessen for AaB’s største profiler her

– Lars ved, at han skal være fokuseret her i de sidste seks måneder. Vi kommer til at have flere samtaler, men jeg ser ikke for mig, at der kan ske nogen bevægelse for Lars nu, siger James Gow.

For AaB er der et betydeligt, tocifret millionbeløb i danske kroner til forskel på at spille i Superligean og 1. Division, så et salg af Lars Kramer med få måneder tilbage af kontrakten for et lille millionbeløb vil være en finansielt elendig idé, hvis det samtidig ville betyde en nedrykning.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Sønderjyske – Brøndby IF

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Han er færdig i Brøndby

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bayern München laver vildt comeback



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Viborg FF – FC Nordsjælland

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Spår stor transferaktivitet i FC København

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Oddset styrtdykker

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Horsens og Hvidovre spiller uafgjort



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ståle Solbakken overvejede at sige op

FC Fredericia – OB