Aalborg (Tipsbladet): AaB spiller med et af Europas yngste hold, og vinterens nye kort Isak Hansen-Aarøen fra Werder Bremer. trækker med sine 20 år ikke det gennemsnit op.
Så som 25-årig er Lars Kramer en af truppens gråskæg og en spiller, cheftræner Menno van Dam sætter stor pris på.
Men det kunne meget vel være slut til sommer, hvor kontrakten løber ud.
Det ligner en situation, hvor Kramer og hans bagland ser en mulighed for et attraktivt sommer-skifte, mens AaB ikke får en transfer for spilleren, der også skiftede transferfrit fra Viborg i 2022.
Men for AaB-sportsdirektør James Gow er det ikke en reel mulighed at sælge Kramer her i januar, før nordjyderne skal spille et forår med overlevelse som topprioritet.
– Jeg ser det sådan, at Lars skal være her i den kommende periode. Han går ind i en vigtig del af sæsonen. Han har været god det seneste år. Han er en fremragende leder og en god personlighed at have. Så jeg ser ikke nogen bevægelse for mig for Lars, siger James Gow til Tipsbladet.
Lars Kramer har spillet fast i tre sæsoner i Viborg fra 2019 til 2022 og i AaB fra 2022 til nu.
Han kom fra Groningen til Danmark i 2019, hvilket også en den klub, hvor AaB-cheftræner Menno van Dam fik sin træneruddannelse.
Det virker ikke usandsynligt, at Lars Kramer efter snart seks år i Danmark kan være opsat på at prøve sig selv i en større liga eller klub, men indtil sommer er opgaven at få AaB til at blive i Superligaen.
Læs også om interessen for AaB’s største profiler her
– Lars ved, at han skal være fokuseret her i de sidste seks måneder. Vi kommer til at have flere samtaler, men jeg ser ikke for mig, at der kan ske nogen bevægelse for Lars nu, siger James Gow.
For AaB er der et betydeligt, tocifret millionbeløb i danske kroner til forskel på at spille i Superligean og 1. Division, så et salg af Lars Kramer med få måneder tilbage af kontrakten for et lille millionbeløb vil være en finansielt elendig idé, hvis det samtidig ville betyde en nedrykning.
LIVE
LIVE: To mand færdige i Superliga-klub
OPTAKT
Liverpool – Brentford
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
Færdig som cheftræner i Real Madrid
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
INTERVIEW