Aalborg (Tipsbladet): AaB spiller med et af Europas yngste hold, og vinterens nye kort Isak Hansen-Aarøen fra Werder Bremer. trækker med sine 20 år ikke det gennemsnit op.
Så som 25-årig er Lars Kramer en af truppens gråskæg og en spiller, cheftræner Menno van Dam sætter stor pris på.
Men det kunne meget vel være slut til sommer, hvor kontrakten løber ud.
Det ligner en situation, hvor Kramer og hans bagland ser en mulighed for et attraktivt sommer-skifte, mens AaB ikke får en transfer for spilleren, der også skiftede transferfrit fra Viborg i 2022.
Men for AaB-sportsdirektør James Gow er det ikke en reel mulighed at sælge Kramer her i januar, før nordjyderne skal spille et forår med overlevelse som topprioritet.
– Jeg ser det sådan, at Lars skal være her i den kommende periode. Han går ind i en vigtig del af sæsonen. Han har været god det seneste år. Han er en fremragende leder og en god personlighed at have. Så jeg ser ikke nogen bevægelse for mig for Lars, siger James Gow til Tipsbladet.
Lars Kramer har spillet fast i tre sæsoner i Viborg fra 2019 til 2022 og i AaB fra 2022 til nu.
Han kom fra Groningen til Danmark i 2019, hvilket også en den klub, hvor AaB-cheftræner Menno van Dam fik sin træneruddannelse.
Det virker ikke usandsynligt, at Lars Kramer efter snart seks år i Danmark kan være opsat på at prøve sig selv i en større liga eller klub, men indtil sommer er opgaven at få AaB til at blive i Superligaen.
Læs også om interessen for AaB’s største profiler her
– Lars ved, at han skal være fokuseret her i de sidste seks måneder. Vi kommer til at have flere samtaler, men jeg ser ikke for mig, at der kan ske nogen bevægelse for Lars nu, siger James Gow.
For AaB er der et betydeligt, tocifret millionbeløb i danske kroner til forskel på at spille i Superligean og 1. Division, så et salg af Lars Kramer med få måneder tilbage af kontrakten for et lille millionbeløb vil være en finansielt elendig idé, hvis det samtidig ville betyde en nedrykning.
LIVE
Superliga-LIVE: FCK-stjerne skal spille med maske
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
LIVE
TransferLIVE: Filip Jørgensen tæt på denne klub
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
Hagles ned – nu tages Rajovic i forsvar
Rodri er blevet opereret i ryggen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
EKSKLUSIVT
‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
NYHEDER