Kan score kassen: Vilde priser overrasker FCM-chef

FC Midtjylland står til at vinde den helt store jackpot på Ousmane Diomande, og vi kan lige så godt vænne os til enorme priser for unge talentfulde spillere, vurderer FCM-boss Svend Graversen.



Gigantiske salg af Superliga-spiller er kommet for at blive.

100 millioner-barren er i denne måned blevet brudt to gange med salgene af Andreas Schjelderup og Victor Kristiansen, og et nyt stort Superliga-salg lurer i horisonten med tanke på den massive udenlandske interesse for FC Midtjylland-spilleren Ousmane Diomande. 

De seneste meldinger går på, at FC Midtjylland kræver 75 millioner kroner for forsvarsspilleren, der i denne sæson er udlejet til portugisiske C.D. Mafra i den næstbedste række. Her har han spillet førsteholdsfodbold i et halvt år, og skulle det lykkes FC Midtjylland at score så mange penge for ham, vil det være en handel, man vil tale om i lang tid fremover.

Diomande har nemlig endnu ikke fået sin FC Midtjylland-debut. 

Fælles for Diomande, Kristiansen og Schjelderup er, at de alle er unge, og de er solgt til store udenlandske klubber for enorme summer. Det blev 21-årige Raphael Onyedika også sidste sommer, da Club Brugge købte ham i FC Midtjylland for godt og vel 75 millioner kroner, selv om han kun havde spillet én sæson i klubben som fast mand. 

FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen betragter det hele fra første række, og han siger til Tipsbladet, at det er en udvikling, som kun går i én retning.

– Diomandé træner helt sikkert lige nu og her nede i Mafria, og det er ingen hemmelighed, at der er kæmpe interesse for ham. Så må vi se, om der er noget, der kan matche det, som vi vil have.

Er det overraskende for dig? Det er en spiller, som har spillet førsteholdsfodbold i et halvt år.

– Vi kunne se, at han var rigtig dygtig. Det, som måske er overraskende, er prisen på de her spillere – især på de unge. Det går kun en vej.

– Det går så hurtigt. Med Raphael (Onyedika) gik det også hurtigere, end vi egentlig havde håbet på. Han var et år i Fredericia og et år her og så røg han. Så det går bare hurtigere, og det er det arbejde, der nok har forandret sig set fra vores side af. Det er bare et marked, der hele tiden bliver ved med at udvikle sig, og der kommer mere fart på.

– Så om vi er overrasket over, at der er så stor efterspørgsel på ham, nej. Vi er overrasket over, at vi er der, hvor vi er nu, forklarer Graversen. 

Storklubber som Sporting CP og Manchester City meldes til at være nogle af de klubber, som særligt har et godt øje til den ukendte FC Midtjylland-juvel, der har været fast mand hos C.D. Mafra i sin første sæson som seniorspiller. 

Det ventes da også, at FC Midtjylland ender med at sælge ham. I Sporting er der dog tale om en kabale, som lige skal gå op. Læs mere om det her.

Svend Graversen fortæller derudover, at Gustav Isaksen ikke bliver solgt i dette transferfindue. 





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Arsenal skal til Danmark

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Kalder tronskifte i Danmark

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’