Kan score kassen: Vilde priser overrasker FCM-chef

FC Midtjylland står til at vinde den helt store jackpot på Ousmane Diomande, og vi kan lige så godt vænne os til enorme priser for unge talentfulde spillere, vurderer FCM-boss Svend Graversen.



Gigantiske salg af Superliga-spiller er kommet for at blive.

100 millioner-barren er i denne måned blevet brudt to gange med salgene af Andreas Schjelderup og Victor Kristiansen, og et nyt stort Superliga-salg lurer i horisonten med tanke på den massive udenlandske interesse for FC Midtjylland-spilleren Ousmane Diomande. 

De seneste meldinger går på, at FC Midtjylland kræver 75 millioner kroner for forsvarsspilleren, der i denne sæson er udlejet til portugisiske C.D. Mafra i den næstbedste række. Her har han spillet førsteholdsfodbold i et halvt år, og skulle det lykkes FC Midtjylland at score så mange penge for ham, vil det være en handel, man vil tale om i lang tid fremover.

Diomande har nemlig endnu ikke fået sin FC Midtjylland-debut. 

Fælles for Diomande, Kristiansen og Schjelderup er, at de alle er unge, og de er solgt til store udenlandske klubber for enorme summer. Det blev 21-årige Raphael Onyedika også sidste sommer, da Club Brugge købte ham i FC Midtjylland for godt og vel 75 millioner kroner, selv om han kun havde spillet én sæson i klubben som fast mand. 

FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen betragter det hele fra første række, og han siger til Tipsbladet, at det er en udvikling, som kun går i én retning.

– Diomandé træner helt sikkert lige nu og her nede i Mafria, og det er ingen hemmelighed, at der er kæmpe interesse for ham. Så må vi se, om der er noget, der kan matche det, som vi vil have.

Er det overraskende for dig? Det er en spiller, som har spillet førsteholdsfodbold i et halvt år.

– Vi kunne se, at han var rigtig dygtig. Det, som måske er overraskende, er prisen på de her spillere – især på de unge. Det går kun en vej.

– Det går så hurtigt. Med Raphael (Onyedika) gik det også hurtigere, end vi egentlig havde håbet på. Han var et år i Fredericia og et år her og så røg han. Så det går bare hurtigere, og det er det arbejde, der nok har forandret sig set fra vores side af. Det er bare et marked, der hele tiden bliver ved med at udvikle sig, og der kommer mere fart på.

– Så om vi er overrasket over, at der er så stor efterspørgsel på ham, nej. Vi er overrasket over, at vi er der, hvor vi er nu, forklarer Graversen. 

Storklubber som Sporting CP og Manchester City meldes til at være nogle af de klubber, som særligt har et godt øje til den ukendte FC Midtjylland-juvel, der har været fast mand hos C.D. Mafra i sin første sæson som seniorspiller. 

Det ventes da også, at FC Midtjylland ender med at sælge ham. I Sporting er der dog tale om en kabale, som lige skal gå op. Læs mere om det her.

Svend Graversen fortæller derudover, at Gustav Isaksen ikke bliver solgt i dette transferfindue. 



Supercomputer: Værste hold nogensinde!

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

‘Den værste transfer nogensinde’

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Brøndby-stjerne med stor donation

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

– Han har været en decideret atombombe

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Eriksen med kontant udmelding

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Benhård transfermelding

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Det er til dumpekarakter

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Klart ønske fra Ruben Amorim

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Magisk aften for FC København-stjerne

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

– Alle taler om dem!

– Du har udstråling som tagpap

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

AFCON inviterer til gratis fodbold

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Presset Frank: Her er vores store problem

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lerager ser forandret Kamil Grabara