Kan score kassen: Vilde priser overrasker FCM-chef

FC Midtjylland står til at vinde den helt store jackpot på Ousmane Diomande, og vi kan lige så godt vænne os til enorme priser for unge talentfulde spillere, vurderer FCM-boss Svend Graversen.



Gigantiske salg af Superliga-spiller er kommet for at blive.

100 millioner-barren er i denne måned blevet brudt to gange med salgene af Andreas Schjelderup og Victor Kristiansen, og et nyt stort Superliga-salg lurer i horisonten med tanke på den massive udenlandske interesse for FC Midtjylland-spilleren Ousmane Diomande. 

De seneste meldinger går på, at FC Midtjylland kræver 75 millioner kroner for forsvarsspilleren, der i denne sæson er udlejet til portugisiske C.D. Mafra i den næstbedste række. Her har han spillet førsteholdsfodbold i et halvt år, og skulle det lykkes FC Midtjylland at score så mange penge for ham, vil det være en handel, man vil tale om i lang tid fremover.

Diomande har nemlig endnu ikke fået sin FC Midtjylland-debut. 

Fælles for Diomande, Kristiansen og Schjelderup er, at de alle er unge, og de er solgt til store udenlandske klubber for enorme summer. Det blev 21-årige Raphael Onyedika også sidste sommer, da Club Brugge købte ham i FC Midtjylland for godt og vel 75 millioner kroner, selv om han kun havde spillet én sæson i klubben som fast mand. 

FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen betragter det hele fra første række, og han siger til Tipsbladet, at det er en udvikling, som kun går i én retning.

– Diomandé træner helt sikkert lige nu og her nede i Mafria, og det er ingen hemmelighed, at der er kæmpe interesse for ham. Så må vi se, om der er noget, der kan matche det, som vi vil have.

Er det overraskende for dig? Det er en spiller, som har spillet førsteholdsfodbold i et halvt år.

– Vi kunne se, at han var rigtig dygtig. Det, som måske er overraskende, er prisen på de her spillere – især på de unge. Det går kun en vej.

– Det går så hurtigt. Med Raphael (Onyedika) gik det også hurtigere, end vi egentlig havde håbet på. Han var et år i Fredericia og et år her og så røg han. Så det går bare hurtigere, og det er det arbejde, der nok har forandret sig set fra vores side af. Det er bare et marked, der hele tiden bliver ved med at udvikle sig, og der kommer mere fart på.

– Så om vi er overrasket over, at der er så stor efterspørgsel på ham, nej. Vi er overrasket over, at vi er der, hvor vi er nu, forklarer Graversen. 

Storklubber som Sporting CP og Manchester City meldes til at være nogle af de klubber, som særligt har et godt øje til den ukendte FC Midtjylland-juvel, der har været fast mand hos C.D. Mafra i sin første sæson som seniorspiller. 

Det ventes da også, at FC Midtjylland ender med at sælge ham. I Sporting er der dog tale om en kabale, som lige skal gå op. Læs mere om det her.

Svend Graversen fortæller derudover, at Gustav Isaksen ikke bliver solgt i dette transferfindue. 







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



Kæmpekøb retur til FC København?

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

Kalder tronskifte i Danmark

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!