Harry Kane rundbarberer Dortmund

Harry Kane lavede endnu et hattrick, da Bayern München ydmygede Dortmund foran eget publikum.



På papiret lignede det en tæt topkamp mellem to af Tysklands allerbedste fodboldhold. Men virkeligheden viste sig at være helt anderledes, da Bayern München besøgte Dortmund lørdag aften.

Med Harry Kane i storform var Bayern overlegen fra start til slut og gav et skuffende Dortmund-mandskab halvanden undervisningstime i effektiv fodbold.

Det blev 4-0 til Bayern München i en kamp, der udviklede sig til en mindre ydmygelse af hjemmeholdet. Harry Kane scorede sæsonens tredje hattrick og er nu oppe på 15 mål i 10 kampe for sin nye klub.

Gæsterne optrådte med al den autoritet, som 11 tyske mesterskabstitler på stribe giver. Og allerede efter ni minutter var der skruet adskillige decibel ned for lydstyrken fra folkemasserne på den berygtede "gule mur" på Dortmunds Signal Iduna Park.

Da førte Bayern nemlig 2-0, og det med spænding imødesete topbrag lignede allerede en fuser.

Det var stopperen Dayot Upamecano, der i tredje minut åbnede scoringen på hovedstød efter hjørnespark, mens Dortmunds forsvar snorksov.

Seks minutter senere fordoblede Harry Kane føringen, da han afsluttede et imponerende kontraangreb med Leroy Sané og Leon Goretzka i hovedrollerne.

Da var det svært at forstå, at samme Bayern-hold tre dage forinden havde lidt et forsmædeligt pokalnederlag til Saarbrücken fra bunden af 3. Bundesliga.

En afslutning af Donyell Malen var den eneste reelle chance, Dortmund skabte i første halvleg, og træner Edin Terzic stod overfor en stor opgave i pausen, hvis han skulle vende billedet.

Hans opskrift var at skifte til et tremandsforsvar, men efter mindre end et halvt minut spillede Bayern sig med største lethed gennem bagkæden. Jamal Musiala slap helt fri, men brændte på Dortmund-keeper Gregor Kobel.

Det var ingen opmuntrende start på anden halvleg for hjemmeholdet. Og på det efterfølgende hjørnespark misbrugte Bayern en tredobbelt chance til at gøre det til 3-0.

Dortmund kom bedre med, som tiden gik, men gæsterne truede konstant det usikre hjemmehold, og 18 minutter før tid scorede Kane på ny efter en tværbold fra Kingsley Coman.

Og tre minutter inde i overtiden slog Kane til igen, da han blev spillet fri med en lang pasning over det fremrykkede Dortmund-forsvar.

Med sejren har Bayern lagt fem points afstand til Dortmund i tabellen. Sydtyskerne er dog fortsat to point efter førende Leverkusen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Så brænder hele København ned’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Fik blackout på Brøndby Stadion



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Chelsea – Manchester United

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Det er aldrig sket før

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

OB siger farvel til seks spillere

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Steve Cooper storroser stjerne

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Kan koste Brøndby flere millioner



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Nu klager FC Barcelona igen

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Ringet op af Brøndby-træner

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Fifa kritiserer transportpriser under

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig