Harry Kane rundbarberer Dortmund

Harry Kane lavede endnu et hattrick, da Bayern München ydmygede Dortmund foran eget publikum.



På papiret lignede det en tæt topkamp mellem to af Tysklands allerbedste fodboldhold. Men virkeligheden viste sig at være helt anderledes, da Bayern München besøgte Dortmund lørdag aften.

Med Harry Kane i storform var Bayern overlegen fra start til slut og gav et skuffende Dortmund-mandskab halvanden undervisningstime i effektiv fodbold.

Det blev 4-0 til Bayern München i en kamp, der udviklede sig til en mindre ydmygelse af hjemmeholdet. Harry Kane scorede sæsonens tredje hattrick og er nu oppe på 15 mål i 10 kampe for sin nye klub.

Gæsterne optrådte med al den autoritet, som 11 tyske mesterskabstitler på stribe giver. Og allerede efter ni minutter var der skruet adskillige decibel ned for lydstyrken fra folkemasserne på den berygtede "gule mur" på Dortmunds Signal Iduna Park.

Da førte Bayern nemlig 2-0, og det med spænding imødesete topbrag lignede allerede en fuser.

Det var stopperen Dayot Upamecano, der i tredje minut åbnede scoringen på hovedstød efter hjørnespark, mens Dortmunds forsvar snorksov.

Seks minutter senere fordoblede Harry Kane føringen, da han afsluttede et imponerende kontraangreb med Leroy Sané og Leon Goretzka i hovedrollerne.

Da var det svært at forstå, at samme Bayern-hold tre dage forinden havde lidt et forsmædeligt pokalnederlag til Saarbrücken fra bunden af 3. Bundesliga.

En afslutning af Donyell Malen var den eneste reelle chance, Dortmund skabte i første halvleg, og træner Edin Terzic stod overfor en stor opgave i pausen, hvis han skulle vende billedet.

Hans opskrift var at skifte til et tremandsforsvar, men efter mindre end et halvt minut spillede Bayern sig med største lethed gennem bagkæden. Jamal Musiala slap helt fri, men brændte på Dortmund-keeper Gregor Kobel.

Det var ingen opmuntrende start på anden halvleg for hjemmeholdet. Og på det efterfølgende hjørnespark misbrugte Bayern en tredobbelt chance til at gøre det til 3-0.

Dortmund kom bedre med, som tiden gik, men gæsterne truede konstant det usikre hjemmehold, og 18 minutter før tid scorede Kane på ny efter en tværbold fra Kingsley Coman.

Og tre minutter inde i overtiden slog Kane til igen, da han blev spillet fri med en lang pasning over det fremrykkede Dortmund-forsvar.

Med sejren har Bayern lagt fem points afstand til Dortmund i tabellen. Sydtyskerne er dog fortsat to point efter førende Leverkusen.

/ritzau/





Spanske medier i ekstase

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

FC København – Sønderjyske

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

– De skal skille sig af med ham!

Randers FC – AGF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Trækker overskrifter i Sydkorea

Tullberg skifter fire mand

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Danskerscoringerne væltede ind

Kæmpe triumf for Frank

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Viborg FF – FC Midtjylland

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

De er klar til at købe Mohamed Salah

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Her er Danmarks VM-gruppe

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Stjerner sender besked til Froholdt

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag