På papiret lignede det en tæt topkamp mellem to af Tysklands allerbedste fodboldhold. Men virkeligheden viste sig at være helt anderledes, da Bayern München besøgte Dortmund lørdag aften.
Med Harry Kane i storform var Bayern overlegen fra start til slut og gav et skuffende Dortmund-mandskab halvanden undervisningstime i effektiv fodbold.
Det blev 4-0 til Bayern München i en kamp, der udviklede sig til en mindre ydmygelse af hjemmeholdet. Harry Kane scorede sæsonens tredje hattrick og er nu oppe på 15 mål i 10 kampe for sin nye klub.
Gæsterne optrådte med al den autoritet, som 11 tyske mesterskabstitler på stribe giver. Og allerede efter ni minutter var der skruet adskillige decibel ned for lydstyrken fra folkemasserne på den berygtede "gule mur" på Dortmunds Signal Iduna Park.
Da førte Bayern nemlig 2-0, og det med spænding imødesete topbrag lignede allerede en fuser.
Det var stopperen Dayot Upamecano, der i tredje minut åbnede scoringen på hovedstød efter hjørnespark, mens Dortmunds forsvar snorksov.
Seks minutter senere fordoblede Harry Kane føringen, da han afsluttede et imponerende kontraangreb med Leroy Sané og Leon Goretzka i hovedrollerne.
Da var det svært at forstå, at samme Bayern-hold tre dage forinden havde lidt et forsmædeligt pokalnederlag til Saarbrücken fra bunden af 3. Bundesliga.
En afslutning af Donyell Malen var den eneste reelle chance, Dortmund skabte i første halvleg, og træner Edin Terzic stod overfor en stor opgave i pausen, hvis han skulle vende billedet.
Hans opskrift var at skifte til et tremandsforsvar, men efter mindre end et halvt minut spillede Bayern sig med største lethed gennem bagkæden. Jamal Musiala slap helt fri, men brændte på Dortmund-keeper Gregor Kobel.
Det var ingen opmuntrende start på anden halvleg for hjemmeholdet. Og på det efterfølgende hjørnespark misbrugte Bayern en tredobbelt chance til at gøre det til 3-0.
Dortmund kom bedre med, som tiden gik, men gæsterne truede konstant det usikre hjemmehold, og 18 minutter før tid scorede Kane på ny efter en tværbold fra Kingsley Coman.
Og tre minutter inde i overtiden slog Kane til igen, da han blev spillet fri med en lang pasning over det fremrykkede Dortmund-forsvar.
Med sejren har Bayern lagt fem points afstand til Dortmund i tabellen. Sydtyskerne er dog fortsat to point efter førende Leverkusen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Melder ud om Amir Richardson
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
‘De har grinet deres røv i laser’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
OPTAKT
Liverpool – Fulham
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED