Harry Kane rundbarberer Dortmund

Harry Kane lavede endnu et hattrick, da Bayern München ydmygede Dortmund foran eget publikum.



På papiret lignede det en tæt topkamp mellem to af Tysklands allerbedste fodboldhold. Men virkeligheden viste sig at være helt anderledes, da Bayern München besøgte Dortmund lørdag aften.

Med Harry Kane i storform var Bayern overlegen fra start til slut og gav et skuffende Dortmund-mandskab halvanden undervisningstime i effektiv fodbold.

Det blev 4-0 til Bayern München i en kamp, der udviklede sig til en mindre ydmygelse af hjemmeholdet. Harry Kane scorede sæsonens tredje hattrick og er nu oppe på 15 mål i 10 kampe for sin nye klub.

Gæsterne optrådte med al den autoritet, som 11 tyske mesterskabstitler på stribe giver. Og allerede efter ni minutter var der skruet adskillige decibel ned for lydstyrken fra folkemasserne på den berygtede "gule mur" på Dortmunds Signal Iduna Park.

Da førte Bayern nemlig 2-0, og det med spænding imødesete topbrag lignede allerede en fuser.

Det var stopperen Dayot Upamecano, der i tredje minut åbnede scoringen på hovedstød efter hjørnespark, mens Dortmunds forsvar snorksov.

Seks minutter senere fordoblede Harry Kane føringen, da han afsluttede et imponerende kontraangreb med Leroy Sané og Leon Goretzka i hovedrollerne.

Da var det svært at forstå, at samme Bayern-hold tre dage forinden havde lidt et forsmædeligt pokalnederlag til Saarbrücken fra bunden af 3. Bundesliga.

En afslutning af Donyell Malen var den eneste reelle chance, Dortmund skabte i første halvleg, og træner Edin Terzic stod overfor en stor opgave i pausen, hvis han skulle vende billedet.

Hans opskrift var at skifte til et tremandsforsvar, men efter mindre end et halvt minut spillede Bayern sig med største lethed gennem bagkæden. Jamal Musiala slap helt fri, men brændte på Dortmund-keeper Gregor Kobel.

Det var ingen opmuntrende start på anden halvleg for hjemmeholdet. Og på det efterfølgende hjørnespark misbrugte Bayern en tredobbelt chance til at gøre det til 3-0.

Dortmund kom bedre med, som tiden gik, men gæsterne truede konstant det usikre hjemmehold, og 18 minutter før tid scorede Kane på ny efter en tværbold fra Kingsley Coman.

Og tre minutter inde i overtiden slog Kane til igen, da han blev spillet fri med en lang pasning over det fremrykkede Dortmund-forsvar.

Med sejren har Bayern lagt fem points afstand til Dortmund i tabellen. Sydtyskerne er dog fortsat to point efter førende Leverkusen.

/ritzau/






Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark




LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De jagter Henrik Meister

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Arsenal-dansker vender hjem



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Monsterbud på vej

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Afslører: Dolberg sat til salg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afslører dansk toptræners millionløn

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent