Harry Kane rundbarberer Dortmund

Harry Kane lavede endnu et hattrick, da Bayern München ydmygede Dortmund foran eget publikum.



På papiret lignede det en tæt topkamp mellem to af Tysklands allerbedste fodboldhold. Men virkeligheden viste sig at være helt anderledes, da Bayern München besøgte Dortmund lørdag aften.

Med Harry Kane i storform var Bayern overlegen fra start til slut og gav et skuffende Dortmund-mandskab halvanden undervisningstime i effektiv fodbold.

Det blev 4-0 til Bayern München i en kamp, der udviklede sig til en mindre ydmygelse af hjemmeholdet. Harry Kane scorede sæsonens tredje hattrick og er nu oppe på 15 mål i 10 kampe for sin nye klub.

Gæsterne optrådte med al den autoritet, som 11 tyske mesterskabstitler på stribe giver. Og allerede efter ni minutter var der skruet adskillige decibel ned for lydstyrken fra folkemasserne på den berygtede "gule mur" på Dortmunds Signal Iduna Park.

Da førte Bayern nemlig 2-0, og det med spænding imødesete topbrag lignede allerede en fuser.

Det var stopperen Dayot Upamecano, der i tredje minut åbnede scoringen på hovedstød efter hjørnespark, mens Dortmunds forsvar snorksov.

Seks minutter senere fordoblede Harry Kane føringen, da han afsluttede et imponerende kontraangreb med Leroy Sané og Leon Goretzka i hovedrollerne.

Da var det svært at forstå, at samme Bayern-hold tre dage forinden havde lidt et forsmædeligt pokalnederlag til Saarbrücken fra bunden af 3. Bundesliga.

En afslutning af Donyell Malen var den eneste reelle chance, Dortmund skabte i første halvleg, og træner Edin Terzic stod overfor en stor opgave i pausen, hvis han skulle vende billedet.

Hans opskrift var at skifte til et tremandsforsvar, men efter mindre end et halvt minut spillede Bayern sig med største lethed gennem bagkæden. Jamal Musiala slap helt fri, men brændte på Dortmund-keeper Gregor Kobel.

Det var ingen opmuntrende start på anden halvleg for hjemmeholdet. Og på det efterfølgende hjørnespark misbrugte Bayern en tredobbelt chance til at gøre det til 3-0.

Dortmund kom bedre med, som tiden gik, men gæsterne truede konstant det usikre hjemmehold, og 18 minutter før tid scorede Kane på ny efter en tværbold fra Kingsley Coman.

Og tre minutter inde i overtiden slog Kane til igen, da han blev spillet fri med en lang pasning over det fremrykkede Dortmund-forsvar.

Med sejren har Bayern lagt fem points afstand til Dortmund i tabellen. Sydtyskerne er dog fortsat to point efter førende Leverkusen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Reagerer på vilde anklager

Dommerekspert enig med Tullberg: Uforklarligt!

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Brian Riemer giver klar besked

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Kæmpe kærlighedserklæring



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

I svime: Som en ny spiller

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Narteys krav til ny kontrakt

Froholdt på tavlen i storkamp

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

I chok: Har aldrig set lignende

Vil have ham væk fra FC København

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Var direkte fra træningsbanen

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Rasmus Højlund i massiv modvind

– Han har måske været lagt lidt på is

Alpha retter hård kritik

Han er Eriksen og co’s nye træner

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Højlund står til at slå personlige rekorder

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Tung mandagskamp i Rom

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Michelsen: Langt til Copacabana

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig