Karakterbogen: Kan blive himmel eller helvede

Efterårssæsonen i Superligaen er spillet færdig, og Tipsbladet ser her nærmere på, hvordan hver af de 12 klubber klarede strabadserne. Her er det Silkeborg, der er i fokus.



Efterårssæsonen i Superligaen er ovre for Silkeborg IF, der har to pokalkampe mod AaB tilbage i 2024 før juleferien.

Så nu er det tid til en standpunktskarakter her halvvejs i sæsonen, hvor det meste peger den rigtige vej for SIF, men hvor en kommende overtagelse af en amerikansk investorgruppe også kan vende alt på hovedet og nærmest med garanti vil give et højspændt forår.

Silkeborg IF
Placering: 6
Point: 26
Point sammenlignet med December 2023: -1
Målscore: 29-23 (6)
Ligatopscorer: Tonni Adamsen/9 mål
Afslutninger: 181 (12)
Afslutninger inden for rammen: 70 (8)
xG: 23,3 (8)
xG mod: 28,2 (8)
Boldbesiddelse: 49,7% (5)
Største profil: Tonni Adamsen
Bedste nye spiller: Mads Freundlich
Største negative overraskelse: For fansene er det salget til Trivela Group, på banen de mange skader
Sædet brænder under: Ledelsen, hvis salget til Trivela Group som ventet bliver godkendt
Bedste kamp: 4-1 over FC Nordsjælland i august
Værste kamp: 1-3-nederlaget i Molde i juli
Omgivelsernes forventning før sæsonen: At undgå nedrykning og forsøge igen at komme i Top 6

Karakter: 4

ANALYSE
Silkeborg er tæt på fire-tallet og burde måske få det, men en lang række uafgjorte kampe i efteråret og lige ved og næsten-oplevelserne mod Molde og Gent holder lige netop SIF på tre, selv om Silkeborg overordnet har klaret sig godt.

Silkeborg har skiftet markant ud i transfervinduet i sommer og har manglet skadede Alexander Busch og Anders Klynge, og i det lys er 26 point i 17 kampe stærkt, også selv om Silkeborgs kontrollerede spillestil med meget få vilde afslutninger bestemt ikke er kræs for statistikere.

Silkeborgs stemningsfans er ekstremt utilfredse med det foreslåede salg af klubben til amerikanske Trivela Group. Foto: Alamy

SIF har haft rigtig god gavn af Tonni Adamsens træfsikkerhed og meget flotte spil, der gør ham til en af ligaens største offensive profiler, og der er god grund til at tro, holdet bliver stærkere i foråret og kommer til at drille Brøndby, FC Nordsjælland og måske også Randers (Randers har et meget hårdt slutprogram i grundspillet) og AGF i slutspurten frem mod runde 22.

X-faktoren er den meget store overtagelse af klubben, der sandsynligvis bliver godkendt 11. december på en ekstraordinær generalforsamling.

For hvor meget konflikt giver det til hjemmekampene med nye ejere Trivela Group, hvad vil de, og kommer der måske til at ske noget på transfermarkedet i januar?

Det vil være overraskende, hvis der sker store ændringer på de nye ejeres initiativ, men det vil være dybt naivt at tro, overtagelsen dermed ikke kan få stor indvirkning på SIF her på kort sigt.

Det kan blive den store optur med forstærkninger til truppen og energi, og det kan også blive et forår i helvede med masser af konflikt og vrede over opkøbet både i byen, blandt fansene men også internt, uanset hvor beroligende signaler, man forsøger at sende fra ledelsen og de nye ejere lige nu.





LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Brasilien – Norge

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub



LIVE

VM-LIVE: Nu er der svar på, om kæmpe brag flyttes

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

‘Det er et angreb på FCK’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Stort FCK-talent er blevet solgt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Her er prisen på Aral Simsir

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: FCM forlænger med stort talent



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kæmpebud på 16-årig

Brøndby tæt på Superliga-profil