LYNGBY STADION (Tipsbladet): Det holdt godt nok hårdt, og de tabte skudstatistikken eftertrykkeligt, men Lyngby Boldklub formåede alligevel at hente tre voldsomt vigtige point i derbyet mod FC Nordsjælland.
Det var anden sejr i træk for ‘De Kongeblå’, der ellers kun vandt én gang i hele efteråret, og cheftræner Morten Karlsen var da også i rigtigt fint humør, da han efter 1-0-sejren over FC Nordsjælland mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.
– Vi har det skønt! En hårdt tilkæmpet sejr, men ikke desto mindre en sejr, i et lokalopgør. Det kunne ikke være bedre, lød det fra Morten Karlsen.
Efter et skuffende efterår kan Lyngby-bossen nu se tilbage på to sejre i træk og otte point i de seneste fire kampe.
– Og to mål lukket ind i de fem kampe! Det har selvfølgelig været en opløftende tid, også når man holder det op imod efteråret. Det forstærker os egentlig bare i, at de ting vi har arbejdet med henover vinteren, det har været den rigtige model, lød det fra Karlsen.
Kampens eneste mål blev headet ind af Frederik Gytkjær i anden halvleg. Et imponerende hovedstød af den rutinerede angriber, der afsluttede et forbilledligt Lyngby-angreb.
– Jeg føler, at vi i den periode har et lidt bedre greb på kampen. Vi får presset højt, vinder bolden højt og får den ud til Leon (Klassen, red.). Og så gør ‘Gyt’ det, han bliver betalt for. Han scorer mål, lød det fra Morten Karlsen med et smil på læben.
Både før og under kampen var der stikpiller fra begge holds fans, i form af bannere og slagsange, og for Morten Karlsen betød det selvsagt noget ekstra at vinde over lige netop FC Nordsjælland.
– Det betyder meget for hele klubben og hele byen og hele det der ‘lillebror-storebror’. Det kunne du også mærke på fansene i dag, de var kraftedeme tændt op, og det gav os også noget ekstra energi.
Både Frederik Gytkjær og Magnus Jensen understregede flere gange det her med, at der mangler mange kampe stadigvæk, men I er over stregen nu, selvom mange havde dømt jer ude. Det betyder vel noget?
– Ja, det var der mange, der havde. Vi startede op den 5. januar, og vi bliver ved med at jage, og nu ligger vi over stregen, men det ændrer ikke vores fokus. Det er den her model, det her hold og den her tilgang, som gør, at vi redder os, lød det fra Morten Karlsen, der især glædede sig over et nyt clean sheet:
– Vi er svære at spille imod. Vi har fået styr på strukturen og de forskellige rotationer, modstanderne laver, og så får spillerne lidt selvtillid, og så løfter det hele sig.
Artiklen fortsætter under billedet.

‘En hård beslutning’
Lyngby gik fra anden halvlegs start over til at spille med tre centrale forsvarere, og udskiftningen af Lauge Sandgrav var derfor rent taktisk.
– Det har jeg også sagt til Lauge. Det vigtigste i vores situation er ikke individet, men holdet, og jeg tog en hård beslutning til fordel for holdet. Det var bestemt ikke møntet på Lauge, men mere hvor kampen var og hvad vi havde brug for.
Jeres vigtigste mand i dag var måske Jannich Storch, hvordan ser du hans præstation?
– Storch er Storch. Han holder endnu et clean sheet og han har lukket to mål ind i fem kampe mod hold i toppen af ligaen, så det taler for sig selv, lød det fra Morten Karlsen.
På trods af de gode præstationer på det seneste forholder Morten Karlsen sig dog stadig nogenlunde i ro.
– Vi er langt fra i mål. Vi er stadig på en mission, og det bliver stadig tæt. Det gode er, at vi kan tage selvtillid, gode præstationer og tro på det hele med i nedrykningsspillet.
Var det stressende i den sidste periode i dag, for I mistede jo også en sejr sent på Brøndby Stadion?
– Ja, det er et godt spørgsmål, for jeg føler, at Silkeborg-kampen egentlig fortalte os, at vi godt kan spille slutfasen nu. Jeg ved godt, at det holdt hårdt, men vi kan godt spille slutfasen. Der er nogle ting, vi skal gøre bedre, 100 procent, men troen på at vi kan lukke en kamp, den er der.
Havde du som træner hjertet lidt oppe i halsen til sidst?
– Øh ja, den blev lidt varm, den varmevest, jeg havde på! Jeg måtte skrue ned for varmevesten! lød det med et glimt i øjet fra Morten Karlsen.
Nu venter der 10 gysere i nedrykningsspillet.
– Vi står et godt sted, vi er på ingen måde færdige. Det er først lige begyndt. Nu begynder det der ‘El Dorado’ med sekspointskampe uge efter uge. Vi tager én kamp ad gangen og tager vores gode præstationer med i slutspillet, og vi ved også godt, at det bliver nogle lidt anderledes kampe, lød det fra Morten Karlsen.
Lyngby-bossen slog afslutningsvist fast, at sejren ikke skulle fejres med en større fest, men i stedet med ‘en klassisk Lyngby-følelse’ og lidt hygge med trænerstaben.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
AVIS Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
EKSKLUSIVT
Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
José Mourinho klarmelder dansker
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER