Karlsen jubler: Det er det, han bliver betalt for!

Morten Karlsen var i højt humør efter Lyngbys voldsomt vigtige 1-0-sejr over FC Nordsjælland.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Det holdt godt nok hårdt, og de tabte skudstatistikken eftertrykkeligt, men Lyngby Boldklub formåede alligevel at hente tre voldsomt vigtige point i derbyet mod FC Nordsjælland.

Det var anden sejr i træk for ‘De Kongeblå’, der ellers kun vandt én gang i hele efteråret, og cheftræner Morten Karlsen var da også i rigtigt fint humør, da han efter 1-0-sejren over FC Nordsjælland mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

– Vi har det skønt! En hårdt tilkæmpet sejr, men ikke desto mindre en sejr, i et lokalopgør. Det kunne ikke være bedre, lød det fra Morten Karlsen.

Efter et skuffende efterår kan Lyngby-bossen nu se tilbage på to sejre i træk og otte point i de seneste fire kampe.

– Og to mål lukket ind i de fem kampe! Det har selvfølgelig været en opløftende tid, også når man holder det op imod efteråret. Det forstærker os egentlig bare i, at de ting vi har arbejdet med henover vinteren, det har været den rigtige model, lød det fra Karlsen.

Kampens eneste mål blev headet ind af Frederik Gytkjær i anden halvleg. Et imponerende hovedstød af den rutinerede angriber, der afsluttede et forbilledligt Lyngby-angreb.

– Jeg føler, at vi i den periode har et lidt bedre greb på kampen. Vi får presset højt, vinder bolden højt og får den ud til Leon (Klassen, red.). Og så gør ‘Gyt’ det, han bliver betalt for. Han scorer mål, lød det fra Morten Karlsen med et smil på læben.

Både før og under kampen var der stikpiller fra begge holds fans, i form af bannere og slagsange, og for Morten Karlsen betød det selvsagt noget ekstra at vinde over lige netop FC Nordsjælland.

– Det betyder meget for hele klubben og hele byen og hele det der ‘lillebror-storebror’. Det kunne du også mærke på fansene i dag, de var kraftedeme tændt op, og det gav os også noget ekstra energi. 

Både Frederik Gytkjær og Magnus Jensen understregede flere gange det her med, at der mangler mange kampe stadigvæk, men I er over stregen nu, selvom mange havde dømt jer ude. Det betyder vel noget?

– Ja, det var der mange, der havde. Vi startede op den 5. januar, og vi bliver ved med at jage, og nu ligger vi over stregen, men det ændrer ikke vores fokus. Det er den her model, det her hold og den her tilgang, som gør, at vi redder os, lød det fra Morten Karlsen, der især glædede sig over et nyt clean sheet:

– Vi er svære at spille imod. Vi har fået styr på strukturen og de forskellige rotationer, modstanderne laver, og så får spillerne lidt selvtillid, og så løfter det hele sig. 

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

‘En hård beslutning’
Lyngby gik fra anden halvlegs start over til at spille med tre centrale forsvarere, og udskiftningen af Lauge Sandgrav var derfor rent taktisk.

– Det har jeg også sagt til Lauge. Det vigtigste i vores situation er ikke individet, men holdet, og jeg tog en hård beslutning til fordel for holdet. Det var bestemt ikke møntet på Lauge, men mere hvor kampen var og hvad vi havde brug for. 

Jeres vigtigste mand i dag var måske Jannich Storch, hvordan ser du hans præstation?

– Storch er Storch. Han holder endnu et clean sheet og han har lukket to mål ind i fem kampe mod hold i toppen af ligaen, så det taler for sig selv, lød det fra Morten Karlsen.

På trods af de gode præstationer på det seneste forholder Morten Karlsen sig dog stadig nogenlunde i ro.

– Vi er langt fra i mål. Vi er stadig på en mission, og det bliver stadig tæt. Det gode er, at vi kan tage selvtillid, gode præstationer og tro på det hele med i nedrykningsspillet. 

Var det stressende i den sidste periode i dag, for I mistede jo også en sejr sent på Brøndby Stadion?

– Ja, det er et godt spørgsmål, for jeg føler, at Silkeborg-kampen egentlig fortalte os, at vi godt kan spille slutfasen nu. Jeg ved godt, at det holdt hårdt, men vi kan godt spille slutfasen. Der er nogle ting, vi skal gøre bedre, 100 procent, men troen på at vi kan lukke en kamp, den er der. 

Havde du som træner hjertet lidt oppe i halsen til sidst?

– Øh ja, den blev lidt varm, den varmevest, jeg havde på! Jeg måtte skrue ned for varmevesten! lød det med et glimt i øjet fra Morten Karlsen.

Nu venter der 10 gysere i nedrykningsspillet.

– Vi står et godt sted, vi er på ingen måde færdige. Det er først lige begyndt. Nu begynder det der ‘El Dorado’ med sekspointskampe uge efter uge. Vi tager én kamp ad gangen og tager vores gode præstationer med i slutspillet, og vi ved også godt, at det bliver nogle lidt anderledes kampe, lød det fra Morten Karlsen.

Lyngby-bossen slog afslutningsvist fast, at sejren ikke skulle fejres med en større fest, men i stedet med ‘en klassisk Lyngby-følelse’ og lidt hygge med trænerstaben.





Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Sønderjyske – Silkeborg IF

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Chido Obi var ustyrlig

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

‘Det var forfærdeligt at se på!’

FCK-bænken var rasende!

Benfica – Real Madrid

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Nartey scorede igen for Lyon

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

– Det er en gigantisk fiasko

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Zorniger med opsang efter ydmygelse

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia