Kasper Fisker skjulte smerter og skal nu opereres: Det var rigtig dumt

Den skade, der nu holder Kasper Fisker ude resten af sæsonen, opstod allerede i august. Men han løj om sine smerter over for Brøndby IF’s fysioterapeuter, og nu er bruddet på en fodknogle ikke vokset ordentligt sammen, så han er nødt til at blive opereret. Det skal han i dag.



Kasper Fisker ved godt, at det er ris til egen røv, at han må sidde ude i resten af sæsonen. I dag skal han opereres, men det kunne han måske have undgået, hvis han ikke havde holdt sine problemer for sig selv. Som minimum kunne han have fået den rette behandling – og dermed en klarmelding – noget før.

For problemerne med foden begyndte allerede i august og forfulgte Fisker gennem hele efteråret, hvor han fik bare ti Superliga-kampe, heraf fire fra start. Havde han været ærlig over for lægestaben i Brøndby IF, havde de måske behandlet bruddet på hans fodknogle noget før. 

– Det er et slag helt fra august, som ikke er vokset sammen. Jeg har holdt en pause i efteråret, hvor vi håbede, det ville vokse sammen. Men det vil det ikke på normal vis, så en operation er nødvendig. Det skal jeg så i morgen, sagde Fisker, da han talte med tipsbladet.dk i går.

Kunne du have gjort noget anderledes?

– I allerførste omgang har jeg spillet med for store smerter, og det var selvfølgelig dumt af mig. Jeg ville rigtig gerne spille og løj lidt om smerterne for vores fysioterapeuter; det var rigtig dumt gjort af mig. Men efterfølgende: nej. Vi ville gerne undgå en operation og satsede på, at det ville vokse sammen. Vi kunne godt prøve at vente igen, men nu har vi taget beslutningen om at operere.

Kasper Fisker var onsdag på Brøndby Stadion, for selv om han ikke kunne deltage i Martin Retovs første træning som cheftræner, var der dels et møde med det nye trænerteam, dels ville han gerne have en session i motionslokalet, inden han skulle opereres. "Så jeg kan mærke, at jeg stadig er i live," som han sagde.

Selv om det er tungt at sidde ude i hele foråret, er Fisker på sin vis glad for, at beslutningen er truffet, så han nu kan få styr på de problemer, der har været der i et halvt år.

– Jeg har aldrig prøvet det før. Helt tilbage fra august har jeg spillet med smerter i foden, og det er også frustrerende at have smerter i foden i over et halvt år. Det er også hårdt mentalt at have så mange smerter hele tiden. Så på den måde er det en form for lettelse. Jeg er selvfølgelig totalt ked af det, men der kommer en løsning på det. Jeg føler, det er den rigtige beslutning, sagde han.

– Jeg kan virkelig se fremad nu. Selv om det er lidt kliché-agtigt, kan jeg forhåbentlig komme tilbage efter sommerferien endnu stærkere. Så er jeg 31, men jeg er på ingen måder færdig med fodbold.

Siden september har Kasper Fisker blot spillet 23 minutters førsteholdsfodbold, så han er formentlig rusten, når han vender tilbage til træningsbanen. Han regner dog med, at han kan være med fra Brøndbys opstart forud for den nye sæson til sommer. Han har kontrakt til sommeren 2020.





Dansk toptræner til AGF? ‘Han bor i byen’



AVIS

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej


Forest-angriber i kunstig koma

Massiv interesse for Kasper Dolberg



Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle

Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!

Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale

Landsholdsspiller i svime over Bo Henriksen

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’

Så bliver det en røvsyg danskerfest

Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Premier League-klub forsøgte Froholdt-kup



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark



Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov

Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’

Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob

Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Stort SL-problem? ‘Det rager mig en høstblomst’

Superliga-profil annoncerer karrierestop på tv

Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby

Græsk gud – forlæng ham nu!

Storklubber jagter Victor Froholdt

Maraton i Yussuf-kostume: Ville ikke gennemføre

Vildt comeback? Mourinho er favorit i Man Utd

Ærgrer sig over FCK-skifte: ‘Kæmpestor interesse’

Dansk træner under kæmpe pres – holdet er i krise

Carlo Ancelotti bliver brasiliansk landstræner

Afsløring: Mileta Rajovic er færdig i Brøndby

Man City går efter stjerne – koster over 500 mio.

‘Det bliver hans største helvede i Real Madrid’

FC København henter stortalent i AaB

FCK-emne har frikøbsklausul – koster småpenge