Kasper Hjulmand stopper i FCN til sommer

FC Nordsjælland oplyser, at Kasper Hjulmand stopper som cheftræner i klubben efter denne sæson.



Kasper Hjulmand stopper som cheftræner i FC Nordsjællland efter denne sæson. Det oplyser Farum-klubben i en pressemeddelelse.

Cheftræneren har på det seneste været rygtet flittigt til den belgiske storklub Anderlecht, og FC Nordsjælland oplyser, at Hjulmand med klubbens accept har været på besøg i en udenlandsk klub uden dog at nævne Anderlecht specifikt.

Den belgiske storklub præsenterede søndag Fred Rutten som ny cheftræner, så Hjulmand får ikke jobbet i denne omgang, men helt sikkert er det altså, at han snart skal på jobjagt. FCN og Hjulmand nåede allerede før jul til enighed om ikke at forlænge den kontrakt, der udløber til sommer.

– Der skal ikke være nogen tvivl om, at vi anser Kasper Hjulmand for at være en fremragende fodboldtræner og et fantastisk menneske, som på alle måder matcher med klubben her. Men i vores tætte dialog, er det blevet tydeligt for os, at Kasper ønsker og føler sig klar til en ny udfordring, mens vi fra klubbens side gerne vil have en afklaring på, hvem der skal stå i spidsen for vores Superligahold efter sommer, siger sportschef for Superligaen i FCN Carsten V. Jensen og fortsætter:

– Vi er en klub, der udvikler talentfulde spillere og trænere, og vi er en klub, der ikke vil stå i vejen for dem, når de får den rigtige mulighed for at komme videre til spændende opgaver, hvis der kan findes en god løsning for alle parter. Det gælder naturligvis også for vores cheftræner. Der var i weekenden konkret interesse i Kasper fra en større europæisk klub, som ønskede ham som cheftræner med omgående virkning. Det tager både han og vi som en stor anerkendelse, og vores indgangsvinkel til det var, at vi var åbne for at finde en løsning, som alle parter kunne være tilfredse med. Det viste sig desværre ikke at være muligt klubberne imellem med den korte tidsramme, som viste sig at være til rådighed.

– Derfor fortsætter Kasper Hjulmand som cheftræner i FC Nordsjælland sæsonen ud, hvilket vi er meget glade for og trygge ved. Vi er allerede nu i gang med at finde den bedste løsning på, hvordan og med hvem vi kan erstatte ham, når tiden er inde. Vi kommer til at kigge internt. Vi kommer til at kigge eksternt. Det eneste, vi med 100% sikkerhed kan sige nu, er at vi kommer til at bevare den klare linje, vi har i vores måde at gøre tingene på, både på og uden for banen, i FC Nordsjælland, uanset hvilke personer eller konstellationer, som vi kommer til at vende. Vi har sikret os god tid til at håndtere opgaven grundigt, og vi ved, vi har en dygtig og dedikeret mand i spidsen indtil sommer.

FC Nordsjælland er nummer ni i Superligaen. 





LIVE

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

‘FC København var en mulighed’

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Danmark – Nordmakedonien

Spår: Her ender Mohamed Salah

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Philip Billing tabte kæben

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Brøndby-handel er kollapset



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Helt på røven over Victor Froholdt

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

FC København jagter Neestrup-erstatning

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…