Kasper Hjulmand stopper som cheftræner i FC Nordsjællland efter denne sæson. Det oplyser Farum-klubben i en pressemeddelelse.
Cheftræneren har på det seneste været rygtet flittigt til den belgiske storklub Anderlecht, og FC Nordsjælland oplyser, at Hjulmand med klubbens accept har været på besøg i en udenlandsk klub uden dog at nævne Anderlecht specifikt.
Den belgiske storklub præsenterede søndag Fred Rutten som ny cheftræner, så Hjulmand får ikke jobbet i denne omgang, men helt sikkert er det altså, at han snart skal på jobjagt. FCN og Hjulmand nåede allerede før jul til enighed om ikke at forlænge den kontrakt, der udløber til sommer.
– Der skal ikke være nogen tvivl om, at vi anser Kasper Hjulmand for at være en fremragende fodboldtræner og et fantastisk menneske, som på alle måder matcher med klubben her. Men i vores tætte dialog, er det blevet tydeligt for os, at Kasper ønsker og føler sig klar til en ny udfordring, mens vi fra klubbens side gerne vil have en afklaring på, hvem der skal stå i spidsen for vores Superligahold efter sommer, siger sportschef for Superligaen i FCN Carsten V. Jensen og fortsætter:
– Vi er en klub, der udvikler talentfulde spillere og trænere, og vi er en klub, der ikke vil stå i vejen for dem, når de får den rigtige mulighed for at komme videre til spændende opgaver, hvis der kan findes en god løsning for alle parter. Det gælder naturligvis også for vores cheftræner. Der var i weekenden konkret interesse i Kasper fra en større europæisk klub, som ønskede ham som cheftræner med omgående virkning. Det tager både han og vi som en stor anerkendelse, og vores indgangsvinkel til det var, at vi var åbne for at finde en løsning, som alle parter kunne være tilfredse med. Det viste sig desværre ikke at være muligt klubberne imellem med den korte tidsramme, som viste sig at være til rådighed.
– Derfor fortsætter Kasper Hjulmand som cheftræner i FC Nordsjælland sæsonen ud, hvilket vi er meget glade for og trygge ved. Vi er allerede nu i gang med at finde den bedste løsning på, hvordan og med hvem vi kan erstatte ham, når tiden er inde. Vi kommer til at kigge internt. Vi kommer til at kigge eksternt. Det eneste, vi med 100% sikkerhed kan sige nu, er at vi kommer til at bevare den klare linje, vi har i vores måde at gøre tingene på, både på og uden for banen, i FC Nordsjælland, uanset hvilke personer eller konstellationer, som vi kommer til at vende. Vi har sikret os god tid til at håndtere opgaven grundigt, og vi ved, vi har en dygtig og dedikeret mand i spidsen indtil sommer.
FC Nordsjælland er nummer ni i Superligaen.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Klar tale: Han bør fyres nu
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
Av, FCK! Her er de værst af alle
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
LIVE: Det er slut
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
Kæmpe nyhed i udlandet
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
