Kent N: Var ikke i nærheden efter 0-1

AaB-træneren havde en god fornemmelse efter en halv time i Parken, men da FCK kom foran, var AaB langt fra.



AaB havde en underlig eftermiddag i Parken. For mens Kent Nielsens unge gutter holdt fint i bolden og endda vandt boldbesiddelsen snævert, så var det FCK, der på få chancer vandt sikkert.

Kent Nielsen havde da heller ikke set nederlaget komme efter de første 40 minutter i Parken.

– Jeg tænkte, at her har vi muligheder i dag, hvis vi får sat tingene ordentligt sammen. For der havde de bare haft en stor chance ved Santin, og det var så det. Derfor er vi enormt ærgerlige over, at vi ikke kommer med 0-0 til pausen, og så bliver det på FCK’s præmisser i 2. halvleg. Vi var ikke i nærheden af det, efter vi kom bagud.

– Vi skal ikke tage noget fra et hold, der lige har vundet 3-0, men jeg synes, at de var effektive. Det var en chancefattig, og vi synes selv, at med lidt større skarphed, havde vi haft lidt bedre muligheder, siger Kent Nielsen.

Det var ellers ikke fordi, at AaB-træneren havde glemt opskriften på sejr i København hjemme i Aalborg. Kent Nielsen mente, at AaB lykkedes med i hvert fald en af de ting, der skal til for at få point i Parken.

– For at få noget med herinde fra skal man holde FCK nede på meget få muligheder. Det lykkedes. Så skal man selv vise noget kvalitet og dygtighed i gennembrudsspillet, hvilket ikke lykkedes. Og så skal man være effektive, det var vi ikke, siger Nielsen.

Han og de unge drenge fra Aalborg har dermed stadig fire point for tre Superliga-kampe, inden de lørdag tager imod FC Nordsjællands danske mestre.





Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’




LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De vil have Gaaei – her er prisen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Sydafrika – Canada

Supercomputer: Her er VM-finalen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK-profil med hattrick i målfest

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Jordan – Argentina