Kent Nielsen i opråb: Lad nu være!

Kent Nielsen er skuffet over, at SIF ikke skal jagte bronzemedaljer i foråret.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Det er Silkeborg IF, der ender som sorteper i Superligaens tætte top seks-ræs.

Silkeborg var pisket til sejr på Brøndby Stadion for at sikre en plads i Mesterskabsspillet, og selvom det længe så lovende ud, endte det i en pointdeling. Dermed slutter Brøndby som nummer seks, mens Silkeborg slutter som nummer syv og skal i Kvalifikationsspillet.  

– Det var ikke det, vi håbede på, erkender Kent Nielsen over for Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.

Silkeborg IF har blandt andet tabt mod to af Superligaens bundhold i Vejle Boldklub og Lyngby Boldklub i dette foråret, og spurgt ind til, om der er ærgrelse over, at man smider muligheden for top seks  ved ikke at vinde de kampe, kommer Kent Nielsen med et opråb. 

– Det kan du da ikke sige. Det er da sådan set ligegyldigt. Man smider den ikke nogle steder. Det er den samlede sum, og det har vi også snakket om. Der er kampe, der ligger bedre til os end andre. 

– I bliver ved med at underkende Lyngby. Jamen, Lyngby har spillet mod Randers, Silkeborg, Midtjylland – som de taber ufortjent til – og Brøndby, hvor de er uheldige. Så lad nu være med at underkende det, fordi I gerne vil lave det fuldstændig firkantet, slår Kent Nielsen fast og tilføjer: 

– Vi har spillet 22 kampe, og i de 12 kampe mod top seks har vi tabt to kampe. Så vi står et stærkt sted og har så ikke været helt gode nok, men vi har været gode nok til også at presse Brøndby i dag. Det er vi afklaret med. Vi er skuffet over, at det ikke helt lykkedes. Vi er skuffede over ikke at skulle jagte bronzemedaljer.

– Men sæsonen er ikke slut, og nu skal vi gøre alt for at fastholde syvendepladsen og komme i pokalfinalen. 

Silkeborg IF er nummer syv i Superligaen og har fem point ned til Viborg FF på ottendepladsen forud for Kvalifikationsspillet. 





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

FC København kan miste endnu en stjerne

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Afsløring: FC København sælger Achouri



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

‘Horsens var et helvede’

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Spanien har et ekstra øje på Messi

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’