BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Det er Silkeborg IF, der ender som sorteper i Superligaens tætte top seks-ræs.
Silkeborg var pisket til sejr på Brøndby Stadion for at sikre en plads i Mesterskabsspillet, og selvom det længe så lovende ud, endte det i en pointdeling. Dermed slutter Brøndby som nummer seks, mens Silkeborg slutter som nummer syv og skal i Kvalifikationsspillet.
– Det var ikke det, vi håbede på, erkender Kent Nielsen over for Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.
Silkeborg IF har blandt andet tabt mod to af Superligaens bundhold i Vejle Boldklub og Lyngby Boldklub i dette foråret, og spurgt ind til, om der er ærgrelse over, at man smider muligheden for top seks ved ikke at vinde de kampe, kommer Kent Nielsen med et opråb.
– Det kan du da ikke sige. Det er da sådan set ligegyldigt. Man smider den ikke nogle steder. Det er den samlede sum, og det har vi også snakket om. Der er kampe, der ligger bedre til os end andre.
– I bliver ved med at underkende Lyngby. Jamen, Lyngby har spillet mod Randers, Silkeborg, Midtjylland – som de taber ufortjent til – og Brøndby, hvor de er uheldige. Så lad nu være med at underkende det, fordi I gerne vil lave det fuldstændig firkantet, slår Kent Nielsen fast og tilføjer:
– Vi har spillet 22 kampe, og i de 12 kampe mod top seks har vi tabt to kampe. Så vi står et stærkt sted og har så ikke været helt gode nok, men vi har været gode nok til også at presse Brøndby i dag. Det er vi afklaret med. Vi er skuffet over, at det ikke helt lykkedes. Vi er skuffede over ikke at skulle jagte bronzemedaljer.
– Men sæsonen er ikke slut, og nu skal vi gøre alt for at fastholde syvendepladsen og komme i pokalfinalen.
Silkeborg IF er nummer syv i Superligaen og har fem point ned til Viborg FF på ottendepladsen forud for Kvalifikationsspillet.
LIVE
LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Miraklernes tid er ikke forbi
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
INTERVIEW
Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
TRANSFER