BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Det er Silkeborg IF, der ender som sorteper i Superligaens tætte top seks-ræs.
Silkeborg var pisket til sejr på Brøndby Stadion for at sikre en plads i Mesterskabsspillet, og selvom det længe så lovende ud, endte det i en pointdeling. Dermed slutter Brøndby som nummer seks, mens Silkeborg slutter som nummer syv og skal i Kvalifikationsspillet.
– Det var ikke det, vi håbede på, erkender Kent Nielsen over for Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.
Silkeborg IF har blandt andet tabt mod to af Superligaens bundhold i Vejle Boldklub og Lyngby Boldklub i dette foråret, og spurgt ind til, om der er ærgrelse over, at man smider muligheden for top seks ved ikke at vinde de kampe, kommer Kent Nielsen med et opråb.
– Det kan du da ikke sige. Det er da sådan set ligegyldigt. Man smider den ikke nogle steder. Det er den samlede sum, og det har vi også snakket om. Der er kampe, der ligger bedre til os end andre.
– I bliver ved med at underkende Lyngby. Jamen, Lyngby har spillet mod Randers, Silkeborg, Midtjylland – som de taber ufortjent til – og Brøndby, hvor de er uheldige. Så lad nu være med at underkende det, fordi I gerne vil lave det fuldstændig firkantet, slår Kent Nielsen fast og tilføjer:
– Vi har spillet 22 kampe, og i de 12 kampe mod top seks har vi tabt to kampe. Så vi står et stærkt sted og har så ikke været helt gode nok, men vi har været gode nok til også at presse Brøndby i dag. Det er vi afklaret med. Vi er skuffet over, at det ikke helt lykkedes. Vi er skuffede over ikke at skulle jagte bronzemedaljer.
– Men sæsonen er ikke slut, og nu skal vi gøre alt for at fastholde syvendepladsen og komme i pokalfinalen.
Silkeborg IF er nummer syv i Superligaen og har fem point ned til Viborg FF på ottendepladsen forud for Kvalifikationsspillet.
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
MEDIE
Monstrøs PL-transfer tæt på
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
TOPNYHED