Kent Nielsen i opråb: Lad nu være!

Kent Nielsen er skuffet over, at SIF ikke skal jagte bronzemedaljer i foråret.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Det er Silkeborg IF, der ender som sorteper i Superligaens tætte top seks-ræs.

Silkeborg var pisket til sejr på Brøndby Stadion for at sikre en plads i Mesterskabsspillet, og selvom det længe så lovende ud, endte det i en pointdeling. Dermed slutter Brøndby som nummer seks, mens Silkeborg slutter som nummer syv og skal i Kvalifikationsspillet.  

– Det var ikke det, vi håbede på, erkender Kent Nielsen over for Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.

Silkeborg IF har blandt andet tabt mod to af Superligaens bundhold i Vejle Boldklub og Lyngby Boldklub i dette foråret, og spurgt ind til, om der er ærgrelse over, at man smider muligheden for top seks  ved ikke at vinde de kampe, kommer Kent Nielsen med et opråb. 

– Det kan du da ikke sige. Det er da sådan set ligegyldigt. Man smider den ikke nogle steder. Det er den samlede sum, og det har vi også snakket om. Der er kampe, der ligger bedre til os end andre. 

– I bliver ved med at underkende Lyngby. Jamen, Lyngby har spillet mod Randers, Silkeborg, Midtjylland – som de taber ufortjent til – og Brøndby, hvor de er uheldige. Så lad nu være med at underkende det, fordi I gerne vil lave det fuldstændig firkantet, slår Kent Nielsen fast og tilføjer: 

– Vi har spillet 22 kampe, og i de 12 kampe mod top seks har vi tabt to kampe. Så vi står et stærkt sted og har så ikke været helt gode nok, men vi har været gode nok til også at presse Brøndby i dag. Det er vi afklaret med. Vi er skuffet over, at det ikke helt lykkedes. Vi er skuffede over ikke at skulle jagte bronzemedaljer.

– Men sæsonen er ikke slut, og nu skal vi gøre alt for at fastholde syvendepladsen og komme i pokalfinalen. 

Silkeborg IF er nummer syv i Superligaen og har fem point ned til Viborg FF på ottendepladsen forud for Kvalifikationsspillet. 







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

Troldunger æder Ugler i Trondheim

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Forhandler med Jannik Vestergaard



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

PSG meldes enig med Barca-profil

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Åbner for flere Brøndby-salg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Uventet transferdrejning

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

‘Et kæmpestort skifte’

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Har droppet stor dansk transfer