BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Det er Silkeborg IF, der ender som sorteper i Superligaens tætte top seks-ræs.
Silkeborg var pisket til sejr på Brøndby Stadion for at sikre en plads i Mesterskabsspillet, og selvom det længe så lovende ud, endte det i en pointdeling. Dermed slutter Brøndby som nummer seks, mens Silkeborg slutter som nummer syv og skal i Kvalifikationsspillet.
– Det var ikke det, vi håbede på, erkender Kent Nielsen over for Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.
Silkeborg IF har blandt andet tabt mod to af Superligaens bundhold i Vejle Boldklub og Lyngby Boldklub i dette foråret, og spurgt ind til, om der er ærgrelse over, at man smider muligheden for top seks ved ikke at vinde de kampe, kommer Kent Nielsen med et opråb.
– Det kan du da ikke sige. Det er da sådan set ligegyldigt. Man smider den ikke nogle steder. Det er den samlede sum, og det har vi også snakket om. Der er kampe, der ligger bedre til os end andre.
– I bliver ved med at underkende Lyngby. Jamen, Lyngby har spillet mod Randers, Silkeborg, Midtjylland – som de taber ufortjent til – og Brøndby, hvor de er uheldige. Så lad nu være med at underkende det, fordi I gerne vil lave det fuldstændig firkantet, slår Kent Nielsen fast og tilføjer:
– Vi har spillet 22 kampe, og i de 12 kampe mod top seks har vi tabt to kampe. Så vi står et stærkt sted og har så ikke været helt gode nok, men vi har været gode nok til også at presse Brøndby i dag. Det er vi afklaret med. Vi er skuffet over, at det ikke helt lykkedes. Vi er skuffede over ikke at skulle jagte bronzemedaljer.
– Men sæsonen er ikke slut, og nu skal vi gøre alt for at fastholde syvendepladsen og komme i pokalfinalen.
Silkeborg IF er nummer syv i Superligaen og har fem point ned til Viborg FF på ottendepladsen forud for Kvalifikationsspillet.
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
MEDIE
Overraskende skifte lurer
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF
Stopper karrieren
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk