Kent Nielsen i vildrede

I Silkeborg IF-lejren er man glade for "et heldigt point," men undrer sig også over særligt én kendelse. Den var et stort samtaleemne efter kampen.



TIPSBLADET (Parken): Der var underholdning nok i Parken, men i kampens sidste ti minutter var der drama for alle pengene.

Der var netop blevet annonceret syv minutters tillægstid, da FC København scorede til 2-1 på et straffespark ved Kevin Diks. Det lignede længe kampens slutresultat, men da alle troede, at tiden var løbet ud, dukkede indskiftede Alexander Simmelhack op.

Men særligt straffesparket til FC København fyldte efter kampen. Nicolai Larsen var nemlig alt andet end tilfreds.

– Jeg synes, det er et rigtig tyndt straffespark oven på den linje, han får lagt på kampen. Han dømmer ikke noget frispark for skub i ryggen og i de små dueller i kampen, og så dømmer man sådan et straffespark til sidste. Det synes jeg er for dårligt. Men igen det er dommerens beslutning og vurdering. Det respekterer jeg fuldt ud. Jeg er nok også farvet, når jeg ikke er enig.

Selvom Jens Martin Gammelby begik straffesparket fremgik det på storskærmen, at Nicolai Larsen var blevet tildelt et gult kort. Det er dog en fejl.

– Jeg får ikke gult kort, selvom storskærmen siger det. Kehlet har sagt, at det ikke er mig, der får det.

Er det Gammelby?

– Jeg ved ikke, hvem der får det, siger Nicolai Larsen.

282069

Foto: Alamy

Men tilbage til straffesparket for det vækker fortsat undren i Silkeborg-lejren, da cheftræner Kent Nielsen kommer forbi Tipsbladets og de øvrige mediers mikrofoner.

– Jeg kan godt se, han (Gammelby, red.) hiver ham (Claesson, red.) lidt i trøjen. Det kan vi godt se, og derfor er der straffe. Så vil jeg bare sige, at jeg synes, vi skal sætte os ned og kigge samtlige standardsituationer og andre indlægssituationer igennem for at se, hvor mange gange det sker, og hvor få gange det bliver dømt.

Har du fået en forklaring af Kehlet eller fjerdedommeren?

– Jeg kan godt se, at der er et riv i trøjen. Men han var så ikke ved at rive hele trøjen af ham, og den var vel i bund og grund stor nok til, at Claesson bare kunne have headet den ind. Sådan er det, og sådan er dommerkendelser nogle gange, og vi kan ikke argumentere imod, at den godt kan dømmes.

Savner du noget i forhold til reglerne?

– Jeg tror, langt de fleste af os trækker lidt på skuldrene, fordi vi ikke har overskud til at kaste os ind i alle de her detaljer. Jeg har ikke overskud til at finde ud af, hvorfor der ikke bliver dømt straffe til FCM, da Kvistgaarden ligger med armen i vejret, og den rammer ham, og lidt efter kanoniseres bolden så op på armen af en anden spiller fra kort afstand, hvor der dømmes straffe.

Kent Nielsen har dog svært ved at pege på en løsning til at kunne forstå situationerne bedre.

– Hvis det var fodboldfolk, der lavede fodboldlovene og skulle dømme ud fra dem, så ville de se anderledes ud, end de gør i dag, hvor det er dommere, der laver reglerne, siger Kent Nielsen, der ikke tror på, at han eller klubberne kan være med til at ændre noget.

Men er det ikke også fordi, det altid vil være subjektive vurderinger. Det kan godt være, der er nogle fodboldregler, men det vil vel altid være subjektivt fra dommer til dommer og VAR-dommer til VAR-dommer?

– Den køber jeg. Hvorfor er det så, vi har VAR?

– Hvis det er subjetivt, så kan vi lige så godt gå ud fra, hvad dommeren har dømt. Hvorfor skal vi så have dobbelt-leddet? Jeg vil ikke gå ind i den diskussion, fordi det er spild af god energi på en dag, hvor vi får et heldigt point, afslutter Kent Nielsen.







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Forhandler med Jannik Vestergaard

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Åbner for flere Brøndby-salg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

PSG meldes enig med Barca-profil

Norge – England

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

‘Et kæmpestort skifte’

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Diant Ramaj forhandler om et skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Pressede på for FC København-exit

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’