Et nederlag til på hjemmebane er sjældent positivt. Et nederlag på hjemmebane til en oprykker er endnu sjældnere positivt. Det var ikke desto mindre, hvad der skete for OB i søndags, da Lyngby tog en 2-1-sejr med fra deres besøg på EWII Park. Dermed forværrede oprykkerne OB’s krise.
Efterfølgende mener klubbens cheftræner, Kent Nielsen, ikke, at der skal tages noget med fra kampen.
– I den fase, vi er i lige nu, der tager vi ikke så meget med fra den. Hvis man kigger med det ene øje, så kunne vi godt have fået point, og kigger man med det andet øje, så var modstanderen mere effektive. Og det er det, der er afgørende, det er resultaterne. Når hold, som vi, har været udfordret på resultaterne over et længere stykke tid, så skal man finde en balance i, også at kunne holde fast i, at det hele ikke er så sort som offentligheden måske vil have det til at være. Så det er om at finde en balance, en nøgternhed, og det er det, vi skal tage med os. At der er nogle ting, som indikerer, at resultatet ikke er så langt fra at have været lidt anderledes. Og det er det eneste, du kan bruge videre til den næste kamp, siger Kent Nielsen til tipsbladet.dk.
I den nuværende landsholdspause skal cheftræneren først bruge en uge på at få de spillere i form, som ikke har spillet så meget, og efterfølgende skal der sættes fokus på næste kamp i Superligaen, som er mod Brøndby.
Begge af disse ugers træning skal foregå i positiv ånd, siger Kent Nielsen, der vil holde fast i de ting, der fungerer for klubben.
– Når hold taber mange kampe, så nytter det ikke noget, at vi sætter os ned og kigger på alle de fejl, vi laver. Fejlene er en del af det, vi skal holde fast i og finde et mønster i. Altså hvor vores fejl kommer, og så finde en tro på, at vi nok kan gøre det bedre. Med en positiv ånd menes, at vi skal holde fast i det, der fungerer. Jeg tror på, at hvis man skal ændre noget, så skal man have en energi til at gøre det. Og hvordan kan man måle energi? Det kan man gøre ved at sætte sig ned og kigge på, om vi løber meget. Har vi mange spillere, som har en energisk indgang og stil. Der må vi sige, at det har vi. Det er et af de steder, hvor vi kan sige, at her er der en positiv forudsætning for, at få tingene ændret.
– Trænerteamets opgave er, ikke at pege fingre af, hvordan omverdenen ser tingene. Det er en del af fodboldverdenen. Man er i en verden, hvor tingene er meget sorte og hvide. Trænerteams og fodboldhold kunne ikke fungere, hvis de var lige så sorte og hvide. Vi skal hjælpe spillerne til at kunne se lyset for enden af tunnelen. Der er klart nogle ting, vi skal blive bedre til. Men hovedsporet er der. Det er justeringer, som man hele tiden skal foretage sig, og det er det, vi så skal holde fast.
Med 11 point efter 16 kampe og fem runder tilbage før vinterpausen, så har nogle trænere tendens til at sige, at x antal point vil godkende perioden. Men det er ikke den stil, OB-træneren bruger. Det mener han ikke er holdbart. Man får de point, man fortjener.
– Jeg har aldrig kørt med, at i de næste fem kampe, der skal vi have x antal point. Jeg har aldrig set, at man kan have gratis kampe. Uanset om man spiller mod FCK, så har man ingen gratis kampe. I bund og grund skal man se mulighederne i hver eneste kamp. Det er ikke sådan, at jeg kan sige, at hvis vi får x antal point i de næste fem kampe, så vil jeg være tilfreds. Eller jo, 15 kampe i de næste fem kampe vil gøre mig tilfreds. Vi tror meget på, at det er de gode præstationer, der over en hel sæson, kommer til at give de point, som man er god nok til. Derfor tænker jeg ikke sådan. I særdeleshed, når man har svært ved at få resultater, så bruger man al sin energi på den næste kamp.
Kent Nielsen har stort set hele truppen til rådighed i landsholdspausen, fordi det kun er norske Sten Grytebust og færøske Joan Simun Edmundsson, der repræsenterer deres respektive landshold.
Holdets næste kamp er søndag den 20. november på hjemmebane mod Brøndby.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-boss til håndboldfinale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
EKSKLUSIVT
Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
Danskerklub fyrer træneren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
David Moyes griner over gult kort for jubel
MEDIE
