Kent Nielsen: Ikke så sort som offentligheden vil have det

Kent Nielsen og resten af OB-truppen har en tro på, at tingene ikke er så sorte, som offentligheden vil have dem til at se ud. Og det er på trods af, at holdet har 11 point efter 16 kampe.



Et nederlag til på hjemmebane er sjældent positivt. Et nederlag på hjemmebane til en oprykker er endnu sjældnere positivt. Det var ikke desto mindre, hvad der skete for OB i søndags, da Lyngby tog en 2-1-sejr med fra deres besøg på EWII Park. Dermed forværrede oprykkerne OB’s krise.

Efterfølgende mener klubbens cheftræner, Kent Nielsen, ikke, at der skal tages noget med fra kampen.

– I den fase, vi er i lige nu, der tager vi ikke så meget med fra den. Hvis man kigger med det ene øje, så kunne vi godt have fået point, og kigger man med det andet øje, så var modstanderen mere effektive. Og det er det, der er afgørende, det er resultaterne. Når hold, som vi, har været udfordret på resultaterne over et længere stykke tid, så skal man finde en balance i, også at kunne holde fast i, at det hele ikke er så sort som offentligheden måske vil have det til at være. Så det er om at finde en balance, en nøgternhed, og det er det, vi skal tage med os. At der er nogle ting, som indikerer, at resultatet ikke er så langt fra at have været lidt anderledes. Og det er det eneste, du kan bruge videre til den næste kamp, siger Kent Nielsen til tipsbladet.dk.

I den nuværende landsholdspause skal cheftræneren først bruge en uge på at få de spillere i form, som ikke har spillet så meget, og efterfølgende skal der sættes fokus på næste kamp i Superligaen, som er mod Brøndby.

Begge af disse ugers træning skal foregå i positiv ånd, siger Kent Nielsen, der vil holde fast i de ting, der fungerer for klubben.

– Når hold taber mange kampe, så nytter det ikke noget, at vi sætter os ned og kigger på alle de fejl, vi laver. Fejlene er en del af det, vi skal holde fast i og finde et mønster i. Altså hvor vores fejl kommer, og så finde en tro på, at vi nok kan gøre det bedre. Med en positiv ånd menes, at vi skal holde fast i det, der fungerer. Jeg tror på, at hvis man skal ændre noget, så skal man have en energi til at gøre det. Og hvordan kan man måle energi? Det kan man gøre ved at sætte sig ned og kigge på, om vi løber meget. Har vi mange spillere, som har en energisk indgang og stil. Der må vi sige, at det har vi. Det er et af de steder, hvor vi kan sige, at her er der en positiv forudsætning for, at få tingene ændret.

– Trænerteamets opgave er, ikke at pege fingre af, hvordan omverdenen ser tingene. Det er en del af fodboldverdenen. Man er i en verden, hvor tingene er meget sorte og hvide. Trænerteams og fodboldhold kunne ikke fungere, hvis de var lige så sorte og hvide. Vi skal hjælpe spillerne til at kunne se lyset for enden af tunnelen. Der er klart nogle ting, vi skal blive bedre til. Men hovedsporet er der. Det er justeringer, som man hele tiden skal foretage sig, og det er det, vi så skal holde fast.

Med 11 point efter 16 kampe og fem runder tilbage før vinterpausen, så har nogle trænere tendens til at sige, at x antal point vil godkende perioden. Men det er ikke den stil, OB-træneren bruger. Det mener han ikke er holdbart. Man får de point, man fortjener.

– Jeg har aldrig kørt med, at i de næste fem kampe, der skal vi have x antal point. Jeg har aldrig set, at man kan have gratis kampe. Uanset om man spiller mod FCK, så har man ingen gratis kampe. I bund og grund skal man se mulighederne i hver eneste kamp. Det er ikke sådan, at jeg kan sige, at hvis vi får x antal point i de næste fem kampe, så vil jeg være tilfreds. Eller jo, 15 kampe i de næste fem kampe vil gøre mig tilfreds. Vi tror meget på, at det er de gode præstationer, der over en hel sæson, kommer til at give de point, som man er god nok til. Derfor tænker jeg ikke sådan. I særdeleshed, når man har svært ved at få resultater, så bruger man al sin energi på den næste kamp. 

Kent Nielsen har stort set hele truppen til rådighed i landsholdspausen, fordi det kun er norske Sten Grytebust og færøske Joan Simun Edmundsson, der repræsenterer deres respektive landshold.

Holdets næste kamp er søndag den 20. november på hjemmebane mod Brøndby.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef

I svime over Morten Hjulmand

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Nu dukker første historie op



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Barcelona vandt 7-2



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

LIVE: Brøndby ansætter ny chef



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Troels Bech slår fast: Glem det!

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Håber på FC København-exit

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Nu forklarer Noah Nartey



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

De må have mareridt om ham i nat!

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain