Kent Nielsen om landstrænerjob: Hvad med Barca?

Uwe Rösler kastede igen Kent Nielsen ind i diskussionen som dansk landstræner i denne uge. En diskussion som Kent Nielsen efterhånden er træt af.



Kent Nielsen er af mange blevet kædet sammen med den ledige stilling som dansk landstræner. I denne uge blev diskussionen så genoptaget, da Uwe Rösler pustede til ilden ved at nævne Kent Nielsen som det bedste bud på en ny landstræner for Danmark.

Derfor blev faldt snakken på emnet i nedtakten på TV 3 Sport fra kampen mellem AGF og Silkeborg IF, hvor begge cheftrænere var i studiet samtidigt.

– Jeg var ganske irriteret over, at Uwe skulle nævne det, siger Kent Nielsen med et smil.

– Jeg sætter selvfølgelig også pris på, at en af mine kollegaer nævner mig i den sammenhæng. Jeg har haft diskussionen med alle medier for en måned siden, så det er venligt af Uwe, at han bringer det på banen, så jeg skal tale mere om det job, end den kamp vi havde mod hinanden.

Kent Nielsen blev endnu engang spurgt indtil, hvorvidt han gerne vil være landstræner.

– Det er et ærefuldt job for enhver dansk træner, så man skal overveje det, hvis man bliver spurgt, men jeg er meget glad for at være klubtræner.

– I kan også spørge mig om Barcelona, det er det samme for mig, jeg kan ikke rigtig forholde mig til det. Alle mine tanker er på den næste kamp, så jeg ser allerede nu på, hvordan vi skal slå Brøndby i næste weekend.

Kampen mellem de to trænere endte i denne omgang uafgjort efter, at SIlkeborg ellers har vundet de seneste to opgør mellem klubberne med 1-0, deriblandt pokalfinalen.

Uwe Rösler blev også i studiet forholdt, om han vil være dansk landstræner, hvilket han umiddelbart afviste inden Kent Nielsen spurgte ham om et andet job.

– Spørg ham om jobbet som tysk-landstræner, sagde Kent Nielsen. Inden Uwe Rösler præciserede at det skulle være det østtyske med et grin.

De to klubber fortsætter på ligaens anden- og tredjeplads efter rundes Superliga-kampe.





LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Scorer vanvittig løn i Premier League

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer

Brasilien – Norge

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Portugal – Spanien

‘Den mest magtfulde nogensinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasiliansk boost før Norge

Dansker på blokken i ny storklub

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Mexico – England

Skyder stor FCM-historie ned

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Stort FCK-talent er blevet solgt

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Storklub forhørte sig på FCK-boss

USA – Belgien



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen