Kent Nielsen om landstrænerjob: Hvad med Barca?

Uwe Rösler kastede igen Kent Nielsen ind i diskussionen som dansk landstræner i denne uge. En diskussion som Kent Nielsen efterhånden er træt af.



Kent Nielsen er af mange blevet kædet sammen med den ledige stilling som dansk landstræner. I denne uge blev diskussionen så genoptaget, da Uwe Rösler pustede til ilden ved at nævne Kent Nielsen som det bedste bud på en ny landstræner for Danmark.

Derfor blev faldt snakken på emnet i nedtakten på TV 3 Sport fra kampen mellem AGF og Silkeborg IF, hvor begge cheftrænere var i studiet samtidigt.

– Jeg var ganske irriteret over, at Uwe skulle nævne det, siger Kent Nielsen med et smil.

– Jeg sætter selvfølgelig også pris på, at en af mine kollegaer nævner mig i den sammenhæng. Jeg har haft diskussionen med alle medier for en måned siden, så det er venligt af Uwe, at han bringer det på banen, så jeg skal tale mere om det job, end den kamp vi havde mod hinanden.

Kent Nielsen blev endnu engang spurgt indtil, hvorvidt han gerne vil være landstræner.

– Det er et ærefuldt job for enhver dansk træner, så man skal overveje det, hvis man bliver spurgt, men jeg er meget glad for at være klubtræner.

– I kan også spørge mig om Barcelona, det er det samme for mig, jeg kan ikke rigtig forholde mig til det. Alle mine tanker er på den næste kamp, så jeg ser allerede nu på, hvordan vi skal slå Brøndby i næste weekend.

Kampen mellem de to trænere endte i denne omgang uafgjort efter, at SIlkeborg ellers har vundet de seneste to opgør mellem klubberne med 1-0, deriblandt pokalfinalen.

Uwe Rösler blev også i studiet forholdt, om han vil være dansk landstræner, hvilket han umiddelbart afviste inden Kent Nielsen spurgte ham om et andet job.

– Spørg ham om jobbet som tysk-landstræner, sagde Kent Nielsen. Inden Uwe Rösler præciserede at det skulle være det østtyske med et grin.

De to klubber fortsætter på ligaens anden- og tredjeplads efter rundes Superliga-kampe.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

De overvejer Christian Eriksen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Thomas Frank scorer sommerjob

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Dansk klub henter Nicolai Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Stor hyldest af Mike Tullberg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Silkeborg IF – FC København

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Brøndby-flop færdig i danskerklub