Kent Nielsen om landstrænerjob: Hvad med Barca?

Uwe Rösler kastede igen Kent Nielsen ind i diskussionen som dansk landstræner i denne uge. En diskussion som Kent Nielsen efterhånden er træt af.



Kent Nielsen er af mange blevet kædet sammen med den ledige stilling som dansk landstræner. I denne uge blev diskussionen så genoptaget, da Uwe Rösler pustede til ilden ved at nævne Kent Nielsen som det bedste bud på en ny landstræner for Danmark.

Derfor blev faldt snakken på emnet i nedtakten på TV 3 Sport fra kampen mellem AGF og Silkeborg IF, hvor begge cheftrænere var i studiet samtidigt.

– Jeg var ganske irriteret over, at Uwe skulle nævne det, siger Kent Nielsen med et smil.

– Jeg sætter selvfølgelig også pris på, at en af mine kollegaer nævner mig i den sammenhæng. Jeg har haft diskussionen med alle medier for en måned siden, så det er venligt af Uwe, at han bringer det på banen, så jeg skal tale mere om det job, end den kamp vi havde mod hinanden.

Kent Nielsen blev endnu engang spurgt indtil, hvorvidt han gerne vil være landstræner.

– Det er et ærefuldt job for enhver dansk træner, så man skal overveje det, hvis man bliver spurgt, men jeg er meget glad for at være klubtræner.

– I kan også spørge mig om Barcelona, det er det samme for mig, jeg kan ikke rigtig forholde mig til det. Alle mine tanker er på den næste kamp, så jeg ser allerede nu på, hvordan vi skal slå Brøndby i næste weekend.

Kampen mellem de to trænere endte i denne omgang uafgjort efter, at SIlkeborg ellers har vundet de seneste to opgør mellem klubberne med 1-0, deriblandt pokalfinalen.

Uwe Rösler blev også i studiet forholdt, om han vil være dansk landstræner, hvilket han umiddelbart afviste inden Kent Nielsen spurgte ham om et andet job.

– Spørg ham om jobbet som tysk-landstræner, sagde Kent Nielsen. Inden Uwe Rösler præciserede at det skulle være det østtyske med et grin.

De to klubber fortsætter på ligaens anden- og tredjeplads efter rundes Superliga-kampe.







LIVE

TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Arbejder på Brøndby-exit



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Hylder kæmpe FCM-transfer

Uwe Rösler henter dansker

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Knuser transferrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Supercomputer: De vinder VM

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Tager kontakt om Kamil Grabara 

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Toptræner hylder Danmark og FC København

Her er danskers millionløn i Lazio

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Frankrig – Marokko

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’