Kent Nielsen: Skal fortsætte gode takter

OB har vundet begge deres træningskampe i 2017. De gode takter skal fortsætte, siger holdets cheftræner.



I deres bestræbelser på at klare det bedre i foråret end de gjorde det i efteråret, har OB indtil videre spillet to træningskampe, som begge er vundet. Det sætter OB-træneren Kent Nielsen stor pris på. Specielt, når han kan se, at andre Superliga-hold har mislykkedes mod 1. Divisionshold.

Holdet har først slået Roskilde med 2-0 og i weekenden blev det til 4-1 på hjemmebane mod Nykøbing FC.

– Det har været et par fine træningskampe, og vi er meget glade for, at vi har vundet alle fire halvlege. Der er en del andre superligahold, der har mødt 1. Divisionshold og haft problemer, så vi er godt tilfredse med resultaterne og med, at vi har fået rørt størstedelen af truppen i en periode, hvor vi ligesom alle andre har haft meget fokus på det fysiske. Nu bliver det en anden udfordring mod en klub, der er en kæmpe klub i svensk fodbold, og som til alles store overraskelse endte med at rykke ned, siger OB’s cheftræner Kent Nielsen til klubbens hjemmeside og fortsætter:

– Nogle af de ting, vi har lykkedes med i de første kampe, skal vi videreføre, selvom det bliver en anden udfordring. Vi har mødt to meget boldsikre danske hold, mens vi nu skal op imod et hold, der har mere fokus på organisation og fysik. Det betyder, at der er nogle andre parametre, vi bliver udfordret på, og det har vi det fint med.

Holdets næste træningskamp er lørdag mod Helsingborg. Det bliver en anderledes opgave end de to første, og Kent Nielsen ved, hvad holdet skal gøre for at fortsætte de gode takter.

– Defensivt skal vi møde et mere direkte hold, og vi skal kunne duellere med deres fysiske styrke. Der bliver vi domineret, hvis vi ikke går ind i duellerne, så det skal være klar på, ligesom vi skal være forberedt på, at de er stærke på standardsituationer, og omkring indlægsspil har de stor styrke. Spilmæssigt håber jeg at vi kan videreføre noget af det, vi så i anden halvleg mod Nykøbing og i dele af kampen mod Roskilde, hvor vi spillede hurtigt, og det skal vi lykkes med mod et hold, der spiller stramt organiseret. Så vi skal spille hurtigt og præcist for at åbne dem op.

Til kampen bliver det dog et amputeret OB-hold, der stiller op. Rasmus Festersen måtte i dag forlade træningen med en ankelskade, mens Mikkel Desler er syg. Anders K. Jacobsen, Mohamed El Makrini og Frederik Tingager har alle brug for pause og har fået fri.

Den nyindkøbte back, Ryan Johnson Laursen, er også skadet og sidder over, og omkring hans situation siger Kent Nielsen, at han håber at kunne træne med fra starten af træningslejren.

Det er endnu uvist om prøvespilleren Valmir Berisha skal spille med mod Helsingborg.

Ud over Helsingborg, skal OB møde Brøndby i en træningskamp. Træningslejren til Portugal byder også på to kampe, men de modstandere er endnu ikke fastlagt.

Klubben har første kamp i Superligaen den 20. februar på hjemmebane mod Randers FC.






LIVE: Nu bekræfter han




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-bejlere deler

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Lewandowski forlader FC Barcelona

Ny offensiv transfer i FCN?

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FC København – Randers FC

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt

FC Fredericia – Silkeborg IF

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’

Chelsea – Manchester City

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Manchester United – Nottingham Forest



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

FC Nordsjælland køber offensiv profil