Kent Nielsen: Skal fortsætte gode takter

OB har vundet begge deres træningskampe i 2017. De gode takter skal fortsætte, siger holdets cheftræner.



I deres bestræbelser på at klare det bedre i foråret end de gjorde det i efteråret, har OB indtil videre spillet to træningskampe, som begge er vundet. Det sætter OB-træneren Kent Nielsen stor pris på. Specielt, når han kan se, at andre Superliga-hold har mislykkedes mod 1. Divisionshold.

Holdet har først slået Roskilde med 2-0 og i weekenden blev det til 4-1 på hjemmebane mod Nykøbing FC.

– Det har været et par fine træningskampe, og vi er meget glade for, at vi har vundet alle fire halvlege. Der er en del andre superligahold, der har mødt 1. Divisionshold og haft problemer, så vi er godt tilfredse med resultaterne og med, at vi har fået rørt størstedelen af truppen i en periode, hvor vi ligesom alle andre har haft meget fokus på det fysiske. Nu bliver det en anden udfordring mod en klub, der er en kæmpe klub i svensk fodbold, og som til alles store overraskelse endte med at rykke ned, siger OB’s cheftræner Kent Nielsen til klubbens hjemmeside og fortsætter:

– Nogle af de ting, vi har lykkedes med i de første kampe, skal vi videreføre, selvom det bliver en anden udfordring. Vi har mødt to meget boldsikre danske hold, mens vi nu skal op imod et hold, der har mere fokus på organisation og fysik. Det betyder, at der er nogle andre parametre, vi bliver udfordret på, og det har vi det fint med.

Holdets næste træningskamp er lørdag mod Helsingborg. Det bliver en anderledes opgave end de to første, og Kent Nielsen ved, hvad holdet skal gøre for at fortsætte de gode takter.

– Defensivt skal vi møde et mere direkte hold, og vi skal kunne duellere med deres fysiske styrke. Der bliver vi domineret, hvis vi ikke går ind i duellerne, så det skal være klar på, ligesom vi skal være forberedt på, at de er stærke på standardsituationer, og omkring indlægsspil har de stor styrke. Spilmæssigt håber jeg at vi kan videreføre noget af det, vi så i anden halvleg mod Nykøbing og i dele af kampen mod Roskilde, hvor vi spillede hurtigt, og det skal vi lykkes med mod et hold, der spiller stramt organiseret. Så vi skal spille hurtigt og præcist for at åbne dem op.

Til kampen bliver det dog et amputeret OB-hold, der stiller op. Rasmus Festersen måtte i dag forlade træningen med en ankelskade, mens Mikkel Desler er syg. Anders K. Jacobsen, Mohamed El Makrini og Frederik Tingager har alle brug for pause og har fået fri.

Den nyindkøbte back, Ryan Johnson Laursen, er også skadet og sidder over, og omkring hans situation siger Kent Nielsen, at han håber at kunne træne med fra starten af træningslejren.

Det er endnu uvist om prøvespilleren Valmir Berisha skal spille med mod Helsingborg.

Ud over Helsingborg, skal OB møde Brøndby i en træningskamp. Træningslejren til Portugal byder også på to kampe, men de modstandere er endnu ikke fastlagt.

Klubben har første kamp i Superligaen den 20. februar på hjemmebane mod Randers FC.





Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

FC Fredericia – OB

Ny assistenttræner på vej til AGF?

De er klar til at købe Mohamed Salah

Nu trækkes der lod til VM 2026

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Saver United-stjerne over

– Det har man nok aldrig set før

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Her kan du se VM-lodtrækningen

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Jonas Wind er i København

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Griner af AaB-rygte

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Rigmand vild med FC København-aftale

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

DBU giver fans fem års karantæne

Froholdt får kæmpe hæder

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Stor derby-bøde til FC København

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

– Det var vanvittigt brutalt!

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’