Kjartan Finnbogason om Vejle-exit: Jeg var ikke ønsket

I løbet af 12 timer ophævede Kjartan Finnbogason kontrakten med Vejle og skrev en ny med rivalen AC Horsens. Han forklarer skiftet væk fra Nørreskoven med, at klubben ikke ønskede ham til sidst.



På rekordtid skiftede Kjartan Finnbogason fra Vejle Boldklub til rivalerne lidt længere nordpå AC Horsens. Islændingen var ellers topscorer i 1. division i oprykningssæsonen, men var ifølge eget udsagn uønsket i VB til sidst. Det siger han til Horsens Folkeblad.

Finnbogason scorede 17 mål i 30 kampe for Vejle i 1. division i seneste sæson, men spillede kun 21 minutter i de fire første spillerunder i denne sæson. Derfor ophævede parterne kontrakten i de sidste timer af transfervinduet mandag aften, og 12 timer senere var han Horsens-spiller på ny.

Læs også:Kort efter bruddet med Vejle: Horsens henter Finnbogason hjem

– Det gik pludselig meget stærkt. Som tingene udviklede sig i Vejle Boldklub det seneste stykke tid, var jeg ikke ønsket der mere, så vi blev enige om at ophæve kontrakten meget sent mandag aften, siger Kjartan Finnbogason til Horsens Folkeblad.

Spillerens forhold til klubledelsen i Vejle led formodentlig et knæk, da han på tv efter sæsonpremieren mod AGF kritiserede klubejer Andrew Zolotko og cheftræner Constantin Galcas holdudtagelse.

Læs også:Vejle Boldklub ophæver med Kjartan Finnbogason

– Vi har en ejer af den her klub, som har hentet nogle nye spillere, og de skal have lov til at vise sig frem. Så er det op til mig at vise, at jeg stadig kan, sagde Finnbogason.

– Jeg er kommet lidt op i alderen, men jeg er stadig fit for fight og blev topscorer i sidste sæson, så jeg fortjener lidt mere tillid end det her.

Den islandske angriber slog siden fast, at han fortrød, at han rettede sit skyts mod klubejeren, men at han ellers står ved, hvad han sagde.

Læs også:Ophævet Vejle-spiller lander flot klubskifte i hjemlandet
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Læs også:Islandsk klub vil gerne have Finnbogason: Men opfordrer ham til at blive






LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Overvejer AGF-forlængelse

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Massiv kritik efter skandaløse scener

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Nu er de færdige i Superligaen

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

‘Konen skal ikke regne med at se mig’