Kjartan Finnbogason om Vejle-exit: Jeg var ikke ønsket

I løbet af 12 timer ophævede Kjartan Finnbogason kontrakten med Vejle og skrev en ny med rivalen AC Horsens. Han forklarer skiftet væk fra Nørreskoven med, at klubben ikke ønskede ham til sidst.



På rekordtid skiftede Kjartan Finnbogason fra Vejle Boldklub til rivalerne lidt længere nordpå AC Horsens. Islændingen var ellers topscorer i 1. division i oprykningssæsonen, men var ifølge eget udsagn uønsket i VB til sidst. Det siger han til Horsens Folkeblad.

Finnbogason scorede 17 mål i 30 kampe for Vejle i 1. division i seneste sæson, men spillede kun 21 minutter i de fire første spillerunder i denne sæson. Derfor ophævede parterne kontrakten i de sidste timer af transfervinduet mandag aften, og 12 timer senere var han Horsens-spiller på ny.

Læs også:Kort efter bruddet med Vejle: Horsens henter Finnbogason hjem

– Det gik pludselig meget stærkt. Som tingene udviklede sig i Vejle Boldklub det seneste stykke tid, var jeg ikke ønsket der mere, så vi blev enige om at ophæve kontrakten meget sent mandag aften, siger Kjartan Finnbogason til Horsens Folkeblad.

Spillerens forhold til klubledelsen i Vejle led formodentlig et knæk, da han på tv efter sæsonpremieren mod AGF kritiserede klubejer Andrew Zolotko og cheftræner Constantin Galcas holdudtagelse.

Læs også:Vejle Boldklub ophæver med Kjartan Finnbogason

– Vi har en ejer af den her klub, som har hentet nogle nye spillere, og de skal have lov til at vise sig frem. Så er det op til mig at vise, at jeg stadig kan, sagde Finnbogason.

– Jeg er kommet lidt op i alderen, men jeg er stadig fit for fight og blev topscorer i sidste sæson, så jeg fortjener lidt mere tillid end det her.

Den islandske angriber slog siden fast, at han fortrød, at han rettede sit skyts mod klubejeren, men at han ellers står ved, hvad han sagde.

Læs også:Ophævet Vejle-spiller lander flot klubskifte i hjemlandet
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Læs også:Islandsk klub vil gerne have Finnbogason: Men opfordrer ham til at blive





TransferLIVE: Tidl. SL-profil tager til ny PL-klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Frankrig – Sverige

Brøndby med transferscoop?

Superliga-klub tæt på FCK’er

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Elfenbenskysten – Norge

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Tyskland – Paraguay

Afviste Premier League-klubber

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Holland – Marokko

Stort drama: Brasilien er videre!



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek