Over det seneste årti er den ene danske fodboldklub efter den anden blev opkøbt af udenlandske ejere. Men i flere tilfælde kan man ikke se, hvem der i sidste ende ejer klubberne, og det er et problem, skriver Tranparency International Danmark i et indlæg i Altinget.
I indlægget, som formand Jesper Olsen og næstformand Karinna Alexandra Bardenfleth står bag, argumenterer de for, at man skal kunne spore de egentlige ejere af danske fodboldklubber. Det er ikke nok, at sporet ender blindt i Hongkongs selskabsregister, som tilfældet er med Esbjerg fB.
Olsen og Bardenfleth foreslår, at det simpelthen skal skrives ind i de i forvejen omfattende licensregler, som man skal leve op til for at spille i Superligaen, 1. diviison og så videre. Og hvis potentielle investorer ikke kan eller vil leve op til kravet, er det bare ærgerligt.
– Nogen vil måske indvende, at det så kan være svært at tiltrække udenlandsk kapital til de danske klubber, at det vil svække dem i en internationale konkurrence, for eksempel ved at de ikke kan tiltrække de spillere, der gør, at man kan begå sig internationalt. Vores svar til det er – men det er netop hele formålet. Den kapital, der ikke tåler at være fremme i lyset, ønsker vi slet ikke, skriver Transparency International-formandsskabet i Altinget.
Listen over danske klubber på udenlandske hænder er vokset de seneste år. I øjeblikket tæller den otte: FC Midtjylland, FC Nordsjælland, Vejle Boldklub, HB Køge, FC Helsingør, Fremad Amager, SønderjyskE og Esbjerg fB.
Derudover har Næstved BK og Vendsyssel FF indtil tidligere i år været ejet af udlændinge. Dertil kommer, at klubber som Silkeborg IF og Randers FC offentligt har meldt ud, at de er på aktiv investorjagt.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
Fin lodtrækning for FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
Han er VM’s bedste spiller
NYHEDER
Her er FCK’s mulige Conference League-modstander
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
EKSKLUSIVT
