Klar besked til dansk fodbold: Tag samfundsansvar

Transparency International Danmark opfordrer dansk fodbold til at kræve, at man kan se, hvem der ejer klubberne. Ellers er udenlandske penge ikke velkommen.



Over det seneste årti er den ene danske fodboldklub efter den anden blev opkøbt af udenlandske ejere. Men i flere tilfælde kan man ikke se, hvem der i sidste ende ejer klubberne, og det er et problem, skriver Tranparency International Danmark i et indlæg i Altinget.

I indlægget, som formand Jesper Olsen og næstformand Karinna Alexandra Bardenfleth står bag, argumenterer de for, at man skal kunne spore de egentlige ejere af danske fodboldklubber. Det er ikke nok, at sporet ender blindt i Hongkongs selskabsregister, som tilfældet er med Esbjerg fB.

Olsen og Bardenfleth foreslår, at det simpelthen skal skrives ind i de i forvejen omfattende licensregler, som man skal leve op til for at spille i Superligaen, 1. diviison og så videre. Og hvis potentielle investorer ikke kan eller vil leve op til kravet, er det bare ærgerligt.

– Nogen vil måske indvende, at det så kan være svært at tiltrække udenlandsk kapital til de danske klubber, at det vil svække dem i en internationale konkurrence, for eksempel ved at de ikke kan tiltrække de spillere, der gør, at man kan begå sig internationalt. Vores svar til det er – men det er netop hele formålet. Den kapital, der ikke tåler at være fremme i lyset, ønsker vi slet ikke, skriver Transparency International-formandsskabet i Altinget.

Listen over danske klubber på udenlandske hænder er vokset de seneste år. I øjeblikket tæller den otte: FC Midtjylland, FC Nordsjælland, Vejle Boldklub, HB Køge, FC Helsingør, Fremad Amager, SønderjyskE og Esbjerg fB.

Derudover har Næstved BK og Vendsyssel FF indtil tidligere i år været ejet af udlændinge. Dertil kommer, at klubber som Silkeborg IF og Randers FC offentligt har meldt ud, at de er på aktiv investorjagt.





LIVE

LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Manchester United – Liverpool

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Melder Lindstrøm helt færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Tottenham jagter choktransfer

Delaney afslører dialog

Martin Jørgensen lander nyt job

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’