Klar besked til dansk fodbold: Tag samfundsansvar

Transparency International Danmark opfordrer dansk fodbold til at kræve, at man kan se, hvem der ejer klubberne. Ellers er udenlandske penge ikke velkommen.



Over det seneste årti er den ene danske fodboldklub efter den anden blev opkøbt af udenlandske ejere. Men i flere tilfælde kan man ikke se, hvem der i sidste ende ejer klubberne, og det er et problem, skriver Tranparency International Danmark i et indlæg i Altinget.

I indlægget, som formand Jesper Olsen og næstformand Karinna Alexandra Bardenfleth står bag, argumenterer de for, at man skal kunne spore de egentlige ejere af danske fodboldklubber. Det er ikke nok, at sporet ender blindt i Hongkongs selskabsregister, som tilfældet er med Esbjerg fB.

Olsen og Bardenfleth foreslår, at det simpelthen skal skrives ind i de i forvejen omfattende licensregler, som man skal leve op til for at spille i Superligaen, 1. diviison og så videre. Og hvis potentielle investorer ikke kan eller vil leve op til kravet, er det bare ærgerligt.

– Nogen vil måske indvende, at det så kan være svært at tiltrække udenlandsk kapital til de danske klubber, at det vil svække dem i en internationale konkurrence, for eksempel ved at de ikke kan tiltrække de spillere, der gør, at man kan begå sig internationalt. Vores svar til det er – men det er netop hele formålet. Den kapital, der ikke tåler at være fremme i lyset, ønsker vi slet ikke, skriver Transparency International-formandsskabet i Altinget.

Listen over danske klubber på udenlandske hænder er vokset de seneste år. I øjeblikket tæller den otte: FC Midtjylland, FC Nordsjælland, Vejle Boldklub, HB Køge, FC Helsingør, Fremad Amager, SønderjyskE og Esbjerg fB.

Derudover har Næstved BK og Vendsyssel FF indtil tidligere i år været ejet af udlændinge. Dertil kommer, at klubber som Silkeborg IF og Randers FC offentligt har meldt ud, at de er på aktiv investorjagt.



Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

De er klar til at købe Mohamed Salah

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

– Det har man nok aldrig set før

Her kan du se VM-lodtrækningen

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Jonas Wind er i København

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

– Det var vanvittigt brutalt!

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Griner af AaB-rygte

Rigmand vild med FC København-aftale

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Stor derby-bøde til FC København

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Froholdt får kæmpe hæder

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Dybt skuffet og trist

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Brest moser mandefaldsramte Monaco

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?