Over det seneste årti er den ene danske fodboldklub efter den anden blev opkøbt af udenlandske ejere. Men i flere tilfælde kan man ikke se, hvem der i sidste ende ejer klubberne, og det er et problem, skriver Tranparency International Danmark i et indlæg i Altinget.
I indlægget, som formand Jesper Olsen og næstformand Karinna Alexandra Bardenfleth står bag, argumenterer de for, at man skal kunne spore de egentlige ejere af danske fodboldklubber. Det er ikke nok, at sporet ender blindt i Hongkongs selskabsregister, som tilfældet er med Esbjerg fB.
Olsen og Bardenfleth foreslår, at det simpelthen skal skrives ind i de i forvejen omfattende licensregler, som man skal leve op til for at spille i Superligaen, 1. diviison og så videre. Og hvis potentielle investorer ikke kan eller vil leve op til kravet, er det bare ærgerligt.
– Nogen vil måske indvende, at det så kan være svært at tiltrække udenlandsk kapital til de danske klubber, at det vil svække dem i en internationale konkurrence, for eksempel ved at de ikke kan tiltrække de spillere, der gør, at man kan begå sig internationalt. Vores svar til det er – men det er netop hele formålet. Den kapital, der ikke tåler at være fremme i lyset, ønsker vi slet ikke, skriver Transparency International-formandsskabet i Altinget.
Listen over danske klubber på udenlandske hænder er vokset de seneste år. I øjeblikket tæller den otte: FC Midtjylland, FC Nordsjælland, Vejle Boldklub, HB Køge, FC Helsingør, Fremad Amager, SønderjyskE og Esbjerg fB.
Derudover har Næstved BK og Vendsyssel FF indtil tidligere i år været ejet af udlændinge. Dertil kommer, at klubber som Silkeborg IF og Randers FC offentligt har meldt ud, at de er på aktiv investorjagt.
LIVE
TransferLIVE: Viborg bekræfter
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
MEDIE
