FC København har haft et forår, hvor de først har indhentet et FCM-forspring, kommet foran med ni point selv, og nu næsten sat det over styr. Der er nu ét point mellem FCK og midtjyderne.
Det er en halvsæson med store op- og nedture, men samlet set mener FCK-cheftræner Jess Thorup, at det har set godt ud. Det fortæller han i et interview på klubbens hjemmeside før mødet med Silkeborg onsdag.
– Vi kommer med to uafgjorte kampe i bagagen fra udekampe mod FC Midtjylland og Brøndby, og selvom vi samlet set er forårets bedste, så er det tid til en sejr i egen hule igen. Vi mødte jo Silkeborg for få kampe siden og ved præcis, hvilken kamp der er i vente, og hvad det kræver af os. Så det er en afklaret spillertrup, der går ind til kampen, siger Jess Thorup.
Han har desuden et klart billede af, hvordan kampen mod SIF kan komme til at se ud.
– Det er ikke sikkert, at det bliver sprudlende og smuk fodbold hele vejen igennem, men jeg kan love jer for, at alle mand kommer til at give alt for at få de tre point, siger han og fortsætter:
– Vi har brugt en del tid på at tale om, hvilken attitude vi vil møde de sidste tre kampe med. Vi vil skyde brystet frem, tage fat i fællesskab og trække trofæet hjem til København. Det er det eneste, der tæller for os. Vi kommer til at se en spillertrup, der efterlader alt hvad vi har på banen for de tre point, lyder det fra Jess Thorup.
I mesterskabsspillet er der kun blevet scoret seks FCK-mål i de syv kampe, der er blevet spillet. I den forbindelse bliver Thorup nu forsvaret, hvor det bliver påpeget, at han ikke selv kan sparke boldene ind. Læs mere om det her.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Raser: Det er latterligt!
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
LIVE: Slutfløjt i Parken
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL