– Jess Thorup kan jo ikke selv sparke boldene ind

Hvis mesterskabet ender andetsteds end København, er det ikke udelukkende trænerens fejl, mener redaktør for FCK-fanmedie.



For nogle uger siden lignede FC København et mandskab, der ville cruise mod Superliga-guldet. Holdet var ni point foran FC Midtjylland i toppen og vandt forårets første syv ligakampe. Men nu er situationen nærmest vendt på hovedet. 

Luften er derimod gået af ballonen. Fem point har “Løverne” nu hentet over de seneste fem spillerunder, og med tre runder igen er forspringet til midtjyderne skrumpet ind til et enkelt point.

Derfor er Superliga-sæsonens sidste tre runder afgørende for, om FC København vinder guld eller sølv, men også om hvordan sæsonen vil blive opfattet, mener Kasper Larsen, der er redaktør på fanmediet Kvart i Bold.

– Jeg synes, det er sådan i FC København lige nu, at som tingene er trukket op, så over de næste to uger er der mere eller mindre kun to scenarier. Det ene scenarie er, at vi blive mestre, og så har vi pludselig vundet DM-guld og flere ungdomsrækker, og tingene kører så i den rigtige retning.

– Det andet scenarie er, at vi taber, og så har vi ikke vundet guld og er blevet slået lidt tilbage. Vi vil have lidt samme issue som under Ståle, hvor der var for mange dyre spillere, der var på bænken og ikke præsterede. Så tingene har nok aldrig været mere sort-hvide end lige nu, siger Kasper Larsen.

I FC København er cheftræner Jess Thorup på nogle sociale medier blevet kritiseret for holdets dårlige form og for taktikken, og der spekuleres i, om han træner for sit job i øjeblikket. Men hele ansvaret ligger ikke på Thorups skuldre, mener Kvart i Bold-redaktøren. 

– Lige i øjeblikket synes jeg, der kan være en tendens til, at man kigger Jess’ vej på alle fejl, og selvom han også har begået fejl, for det gør vi alle sammen, kan han jo ikke sparke bolden ind fra to meters afstand, siger Kasper Larsen og tilføjer:

– Grundlæggende tænker jeg, at der er sket fejl flere steder, hvis vi ikke ender med mesterskabet. Jeg tænker også, at vi som klub bliver lidt offer for egne resultater. Det skal forstås på den måde, at resultaterne blev pludselig så gode, at vi troede, vi var tilbage, hvor vi gerne vil være og ser os selv. Nu er vi slået lidt tilbage, og det ændrer nogle ting. Men jeg synes ikke, at man kun kan kigge på Jess Thorup. Jeg synes, man skal evaluere hele organisationen for, hvad der ikke har virket, og hvordan det her er sket.

En af de ting, der ikke har virket helt optimalt, var den store udskiftning offensivt i januar. Flere af de nye spillere, heriblandt Khouma Babacar og Nicolai Jørgensen i angrebet, har ikke slået til og blevet de profiler, man håbede på.

– Udskiftningen var nødvendig. Der var en masse, der skulle skiftes, og en masse, der ikke passede i den nye spillestil i FCK. Det er fint nok, men jeg vil så sige, at dem, der er blevet hentet ind i januar, har ikke gjort en forskel, udover Denis Vavro. Nogle af dem, der har båret det, er ikke de nyindkøb, der kom i januar. Vi ved også, at det nogle gange tager seks måneder at slå til i FCK, men januarindkøbene har ikke gjort en forskel.

– Vi har en dataanalytiker i vores team hos Kvart i Bold, og han påpeger, at FCK stadig skaber chancerne. Det viser, at vi har købt tre niere, som vi ikke kan få til at performe. Der er en grund til, at de hele tiden bytter rundt på positionerne, og der prøves nogle ting, siger Kasper Larsen.

FC København skal onsdag aften møde Silkeborg IF på hjemmebane.





LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Protesterer efter dansk drømmekamp

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Millionregn over FC Midtjylland

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Færdig? Manchester City har udset afløser

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Benhård Brian Riemer-melding

‘Det er dramatisk!’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

FC København-talent har truffet stor beslutning

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Det kommer formentlig til at ske

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Vejle Boldklub – OB

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Håber på FC København-exit

Langgaber mellem Blå og Blå

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Barcelona – Rayo Vallecano

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Brighton – Liverpool

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League