Klar til at sælge hjemmekamp i pokalturneringen

Hvor vigtigt er det egentlig at spille på hjemmebane i pokalturneringen? Det er der stor uenighed om hos to af de klubber, der er videre til næste runde af årets turnering.



3. Divisions-klubben Næsby Boldklub har i næste runde af pokalturneringen trukket Superliga-klubben Viborg FF.

Fynboerne glæder sig derfor til opgøret, men som så mange gange før er der tvivlsspørgsmål om, hvorvidt man kan facilitere kampen på sin egen hjemmebane.

Næsby har ikke lys på sin kampbane, derfor ville kampen skulle afvikles meget tidligt på dagen, hvis der også skal være lys til det i slutningen af oktober.

Derfor skal der muligvis tænkes i andre løsninger, især hvis kampen også skal sendes på TV.

Ifølge klubbens formand, Peter Rasmussen, så kan det være, man kan låne samarbejdsklubben OBs stadion, hvis det kan gøres gratis. Ellers tænkes der i andre baner, såfremt at man ikke kan spille på egen hjemmebane.

– Det betyder ikke så meget, at vi skal spille på hjemmebane. Det havde også været en kæmpe oplevelse for vores spillere, hvis vi kunne tage fire busser og køre op på et lidt større stadion for at spille kampen, udtaler Peter Rasmussen til Tipsbladet.

Hvad ville i sige til, hvis Viborg rent hypotetisk spurgte om i ville spille kampen hos dem?

– Vi ville bestemt være åbne overfor at tage en snak om det. Vi er en meget lille klub og økonomi, vi vender hver en krone hernede til vores ungdomslicens, så selvfølgelig ville det betyde noget, hvis man kunne få noget for det.

Der er fortilfælde, hvor pokalkampe flyttes af forskellige årsager.

Aarhus Fremad har afviklet en hjemmekamp i Silkeborg mod FC Nordsjælland, fordi Riisvangen ikke måtte anvendes, fordi kampen skulle sendes på TV, og i den seneste runde af pokalturneringen blev Hillerøds kamp mod FC Midtjylland flyttet til Herning, hvilket Superliga-klubben skulle have betalt et pænt beløb for.

Divisionkonkurrent dybt uenig
Brabrand IF slog noget overraskende Randers FC ud af pokalturneringen tidligere på ugen. Kampen blev spillet foran mere end 1.000 tilskuere på hjemmebanen ned til Brabrand-søen. 

Derfor er klubben ligesom Næsby videre i pokalturneringen, hvor man netop har trukket FC Nordsjælland i næste runde.

For mandskabet fra det vestlige Aarhus betyder det enormt meget, at man kan være herre i egen hule, når der skal spilles pokalkampe, hvor man har fået tildelt hjemmebanefordelen.

– Jeg synes det er forkert at flytte kampene. Man bør prioritere den ånd, der er i pokalturneringen. Det er i turneringens ånd, at vi har fået hjemmebanefordelen som det mindste hold, siger sportsdirektør for Brabrand IF Andreas Rasch-Christensen til Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Andreas Rasch-Christensen. Foto: Ole Jakobsen, Den utraditionelle

I sidste sæson mødte man Esbjerg i pokalturneringen, den kamp flyttede man over på klubbens kunstgræsbane, hvor der med de fornødne forholdsregler godt kunne presses flere hundrede tilskuere ind.

– Det vigtigste for os er, at vi spiller kampen i vores egne rammer. Jeg er ikke begejstret for det, hvis TV presser os væk fra vores egen bane. Vi er en klub, der ikke har en særskilt elite-afdeling, så det er i vores DNA.

– Det er ydmyge omgivelser, men de fleste siger, at det er et dejligt sted at være. Der skal være plads til klubber som vores.

Hvor kampene ender med at blive spillet vides endnu ikke, men i udgangspunktet afvikles hele næste runde af Pokalturneringen mellem dagene 29. til 31. oktober.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Født i Danmark og på vej til VM

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Parken kåret til Superligaens bedste bane

FC Midtjylland henter ny back

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Stort medie hylder AGF-profil

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Overvejer AGF-forlængelse

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig