Klopp er bekymret: Det bliver virkelig intenst

Sæsonafslutningen frem mod sommer bliver også en kamp om dosering af VM-spillere, mener Liverpools træner.



Decembers VM i Qatar er overstået, og klubfodbolden skal så småt til at indlede titel- og nedrykningsræset frem mod sommerferien.

At spillere, som har været til VM, er mere trætte end spillere, der ikke har, er ikke noget nyt. Men et VM midt i sæsonen er nyt, og restitutionen af spillere bliver et parameter frem mod sæsonafslutningen til sommer.

Det siger Liverpool-træner Jürgen Klopp.

– For spillerne, der har været til VM, bliver året virkelig intenst, lyder det fra den tyske træner ifølge Reuters.

– Vi er nødt til at finde ud af, hvordan vi skal håndtere det, og vi vil studere informationen (spillernes fysik, red.) meget grundigt.

Normalt ligger VM og EM om sommeren efter en turnering, så det er i første halvdel af sæsonen, de mest belastede spillere skal passes ekstra på.

Nu bliver det i anden halvdel, hvor det hele skal afgøres, og hvor endnu mere er på spil. Det gælder også for Liverpool, som havde en noget lunken første halvsæson.

Holdet er på sjettepladsen i Premier League med 15 point op til Arsenal i front og syv point op til den fjerdeplads, som er sidste billet til Champions League-deltagelse i næste sæson.

– Vi har efterladt et hul mellem os og de interessante placeringer i tabellen. Vi skal på jagt, lyder det fra Klopp.

Jagten indledes mandag i det klassiske juleprogram i England. Her skal Liverpool på besøg hos Aston Villa.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Pointdeling i fraværsramt lokalderby

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-oprykker varsler flere transfers

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

De er tilbage i Premier League

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC København kan få Jens Stage-millioner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Liverpool – Brentford

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Her er FC Københavns vej i Europa

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Værste i 16 år

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!