Klopp er bekymret: Det bliver virkelig intenst

Sæsonafslutningen frem mod sommer bliver også en kamp om dosering af VM-spillere, mener Liverpools træner.



Decembers VM i Qatar er overstået, og klubfodbolden skal så småt til at indlede titel- og nedrykningsræset frem mod sommerferien.

At spillere, som har været til VM, er mere trætte end spillere, der ikke har, er ikke noget nyt. Men et VM midt i sæsonen er nyt, og restitutionen af spillere bliver et parameter frem mod sæsonafslutningen til sommer.

Det siger Liverpool-træner Jürgen Klopp.

– For spillerne, der har været til VM, bliver året virkelig intenst, lyder det fra den tyske træner ifølge Reuters.

– Vi er nødt til at finde ud af, hvordan vi skal håndtere det, og vi vil studere informationen (spillernes fysik, red.) meget grundigt.

Normalt ligger VM og EM om sommeren efter en turnering, så det er i første halvdel af sæsonen, de mest belastede spillere skal passes ekstra på.

Nu bliver det i anden halvdel, hvor det hele skal afgøres, og hvor endnu mere er på spil. Det gælder også for Liverpool, som havde en noget lunken første halvsæson.

Holdet er på sjettepladsen i Premier League med 15 point op til Arsenal i front og syv point op til den fjerdeplads, som er sidste billet til Champions League-deltagelse i næste sæson.

– Vi har efterladt et hul mellem os og de interessante placeringer i tabellen. Vi skal på jagt, lyder det fra Klopp.

Jagten indledes mandag i det klassiske juleprogram i England. Her skal Liverpool på besøg hos Aston Villa.

/ritzau/





Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Barcelona – Real Madrid

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

FC København sælger Nathan Trott

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre