Klublegende forbigået til topjob i SønderjyskE

SønderjyskE er på vej med ansættelsen af en sportschef, men det bliver ikke Tommy Bechmann, der ellers lagde billet ind på jobbet tidligere i år.



Ifølge Der Nordschleswiger er SønderjyskE på nippet til at kunne præsentere en ny sportschef i klubben. Der skulle være tale om en tidligere dansk fodboldspiller. Men det er ikke det mest oplagte bud.

Klublegenden Tommy Bechmann lagde billet ind på stillingen tidligere i år og er i gang med en ledelsesuddannelse på universitetet netop med et lignende job i tankerne. Han afviser dog selv, at han skal være sportschef i SønderjyskE i denne omgang.

– Jeg hørte også om det i går fra to forskellige, men det er ikke mig. Jeg har heller ikke været i dialog med klubben om det, siger Bechmann til tipsbladet.dk.

Den mangeårige Superliga- og Bundesliga-angriber vil dog gerne have et lignende job i fremtiden. Han er i øjeblikket i gang med det sidste semester en kandidatuddannelse i strategi, organisation og ledelse på Aarhus Universitet.

– Jeg vil gerne blive i fodboldverdenen; jeg sidder jo i bestyrelsen i Aarhus Fremad. Men jeg vil gerne have min daglige gang i fodbolden, siger Tommy Bechmann.

Er det et job som det her, du sigter efter med din uddannelse?

– Lige præcis. Det er nok ikke som træner. Jeg synes, at det her er en spændende vej at arbejde mere ledelsesmæssigt og strategisk. Jeg har brugt en del år på at læse det, og så vil jeg gerne bruge det bagefter.

Bechmann er dog ikke mere låst på idéen om at blive sportschef, end at han ikke har øje for andre muligheder.

– Der er mange jobs i fodboldklubber. Det kan også sagtens være, det bliver uden for fodboldens verden. Det skal ikke være sportschef. Jeg tror ikke, at mange kan komme med den fodbolderfaring, jeg har, og så en kandidatgrad fra universitetet, så det er om at gøre sin profil så interessant som muligt, siger han.

Tommy Bechmann spillede de sidste seks år af sin karriere i SønderjyskE og har siden arbejdet som ekspertkommentator på Discoverys kanaler, siddet i bestyrelsen i Aarhus Fremad og er senest begyndt som ekspert på Viasats Bundesliga-dækning.





► LIVE

LIVE: ‘Føles lidt som at spille 11 mod 12’

Joker om BIF-spiller: Skifter til Saudi-Arabien

– Jeg kan godt forstå, hvis FCK er rasende på ham!

Magtdemonstration! Han er den manglende brik, BIF

Hylder Andreas Maxsø: Skulle fjerne Cornelius

Napoli-træner: Højlund skulle aldrig have sparket

Dommerekspert med opråb til Brøndby-spiller



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Erik Sviatchenko kalder FCM-transfer ‘perfekt’

Et sort hul for FC København – fornærmende ringe

Avis blæst bagover af Jacob Bruun Larsen

Danskerklub tæt på sensationelt mesterskab 

FCK-direktør afslører: Det er helt vanvittig dyrt



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Ramaj efter brøler: Derfor giver jeg interview

Uenig med Mølby: Det fungerer jo ikke!

‘Han græd, da jeg skiftede til FC København’

Er han FCK’s nye assistent? ‘Det vil jeg gerne’

AGF – Sønderjyske

‘FC Midtjylland? Det er lidt synd for dem’

Bendtner: Der skal være en meget hård straf!

Yussuf Poulsen med stort hint om fremtiden



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel

Føler sig bortdømt på Brøndby Stadion

‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’

FC København bekræfter transfer

Sker for første gang i Brøndby: ‘Specielt’

Afslører: Sådan reagerede han efter AGF-blamage

Gustav Isaksen på tavlen

– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!

FCK skal i kvartfinalen: Ellers en stor skuffelse

Skarpe Viborg fortsætter opturen

Forsvarer dansker: Alle ser potentialet