Klublegende vil have mindeplade i Silkeborg: En som mig burde gå forrest

Hvis man ikke ved det, kan man ikke se, hvor det gamle Silkeborg Stadion lå. Det vil klublegenden Morten Bruun have ændret på, for eksempel med en mindeplade.



Gennem næsten 100 år lå det gamle Silkeborg Stadion på den passende adresse Stadion Allé. På banen blev et dansk mesterskab vundet, og storklubber som Dynamo Kiev og AS Roma har spillet der. Men i dag er der ingen spor efter det historiske stadion.

Det vil Morten Bruun, mangeårig spiller og anfører i Silkeborg IF, gerne have rettet op på.

– Jeg er to gange inden for de senere år kørt derud en tur – bare lige for at se, hvordan der nu så ud. Det piner mig jo, at man kan komme derud, og hvis man ikke kender Silkeborgs historie, ville man ikke ane, at der på et tidspunkt lå et stadion, hvor det danske mesterskab blev vundet. Jeg ved ikke, hvilken enkeltstående begivenhed der har betydet mere for Silkeborg by efter Anden Verdenskrig end det danske mesterskab, siger Bruun i fredagens udgave af Tipsbladet.

Læs også:Eksperter: Wilczek er den perfekte FC København-handel

– Og jeg synes både, det er synd og mærkeligt, at der ikke som minimum sidder en mindetavle derude, hvor der står, at her lå byens stadion gennem 100 år. Og her blev det danske mesterskab vundet i 1994.

Morten Bruun er selv kamprekordholder i Silkeborg og desuden stadion-connoisseur, så er det ikke oplagt, at han er primus motor for at få en mindeplade hængt op?

– Jo, jo, det er det. Jeg skal ikke udstede nogen garantier, men det vil jeg meget gerne være. Og du har ret. Jeg er helt sikkert en af dem, der burde gå forrest i sådan et projekt. Også nu med min bog, #HerErMitStadion og min almindelige interesse for tingene, siger han.

Læs også:Eksperter før FCK-brag: Manchester United er meget formstærke

– Det er også noget, jeg løseligt har drøftet med folk i Silkeborg. Der er jo ikke nogen, der siger, at ‘det er sgu da en dårlig idé’. Så det er nok bare et spørgsmål om, at vi lige er et par stykker, der tager os sammen og får det til at ske.

En lille del af det gamle Silkeborg Stadion lever i dag videre i en serieklub i Vesthimmerland. I fredagens Tipsbladet kan du læse hele historien om, hvordan det er gået til, og reportagen fra Morten Bruuns besøg i Strandby IF, hvor en del af hans gamle hjemmebane har fået nyt liv.

Du får Tipsbladet med, når du køber Ekstra Bladet om fredagen. Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Du kan også få en forsmag på historien her:

tipsbladetdk · Tipsbladet Lyd 2: Med europamesteren til Serie 4-kamp

Læs også:Eksperterne har talt: Her er ‘CVs’ to-do liste for sommeren
Læs også:Morten Bruun revser EfB: Jeg er træt af, de ikke kan gøre det bedre
Læs også:Ekspert: FCM taber ikke til FCK, hvis Onyeka er med fra start




LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Sønderjyske – FC Midtjylland

LIVE: FC København kan få skræklodtrækning

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han er VM’s bedste spiller

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

FC København kan miste endnu en stjerne

Afsløring: FC København sælger Achouri

Klar for FC København

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Snød FC København for keeper

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig