BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Der er lagt i kakkelovnen til en voldsomt interessant transfersommer i Brøndby IF.
Kotaro Uchino og Mats Köhlert er hentet til, mens både Yuito Suzuki og Jacob Rasmussen er solgt. Og så er der spekulationerne, om Brøndby kan holde på profiler som Mathias Kvistgaarden, Noah Nartey, Clement Bischoff og Nicolai Vallys.
Hvor meget aktivitet der kommer må tiden vise, men fodbolddirektør Benjamin Schmedes forventer en travl sommer.
Det fastslår han over for Tipsbladet og den fremmødte presse i forbindelse med sæsonens første mediedag mandag.
– Det er altid om sommeren, at der sker en masse. Det er ikke alting, der sker i sidste ende, men vi ved, at klubben i løbet af det seneste halvandet år ikke har haft så meget transfertrafik, så vi forventer mere denne sommer.
– Det er en naturlig ting, og selvfølgelig ved vi, at vi har nogle meget interessante spillere på det internationale marked, mens vi vil vil konkurrencedygtige, så det er en balancegang, lyder det fra Benjamin Schmedes.
Med mange oplagte salgsemner er der også en risiko for, at der kommer stor, stor udskiftning. Men Frederik Birk og co. skal også kunne stille et stærkt hold i Superligaen, så hvor mange spillere er Brøndby klar til at sælge, før man stopper for afgangene?
– Vi vil have et stærkt hold. Det er ikke så nemt at sige, hvornår man siger stop. Man har altid forskellige parter involveret. Hvis du spørger mig, vil jeg beholde alle gode spillere. Men på den anden side er der økonomi, hvor vi og andre klubber skal tjene penge på transfermarkedet. Det er en del af branchen.
– Når vi sælger spillere, skal vi så sørge for, at de næste kommer ind. Bliver det to? Fem? Eller ti? Det kan jeg ikke svare på, men vi vil have et konkurrencedygtigt hold.
God dialog med Kvistgaarden og hans bagland
Tipsbladet kunne forleden fortælle, at Brøndby tilbyder Noah Nartey en kontraktforlængelse, og det er også nærliggende at tro, at klubben gerne vil forlænge med Clement Bischoff, der kun har et år tilbage af sin kontrakt.
Spørger man Benjamin Schmedes, behøver de to spillere ikke skifte denne sommer for at udvikle sig yderligere.
– Begge to er meget talentfulde spillere. Det ved vi alle sammen. Det vidste jeg også før U21-EM. Men alle skal nå til enighed om en aftale (hvis de skal forlænge, red.), og alle har deres egne tanker.
– Hvis du spørger mig, har jeg en stærk følelse af, at begge vil passe godt ind i Brøndby i længere tid, og at begge har flere skridt at tage, og nogle af dem kan tages i vores klub, fortæller han.

Jeg tror også, at mange af os her nærmest tager for givet, at Mathias Kvistgaarden bliver solgt. Hvor mange hold har ringet og spurgt på ham?
– Jeg vil ikke sætte tal på, hvor mange der ringer eller noget, men vi ved, at han er en stor profil, og det skaber også mere opmærksomhed, når han får debut på landsholdet. Faktum er, at han har kontrakt med os, og hvis nogle er interesseret, skal de henvende sig til os. Hvis der kommer noget, som vi finder interessant, sætter vi os ned og taler om det.
– Det er en meget åben dialog med Mathias og hans bagland. Jeg kan bare sige, at alt er i orden indtil videre, men jeg er heldig og glad for, at det ikke er aviserne, der bestemmer, hvornår tiden er inde til et salg. Og vi er alle på samme side indtil videre.
‘Thomas Mikkelsen er fantastisk’
Mens Brøndby-bossen ikke kommer med meget konkret om snakkene om Clement Bischoff, Noah Nartey og Mathias Kvistgaarden, erkender han, at der er dialog med Thomas Mikkelsen om den 41-årige målmands fremtid på Vestegnen.
Mikkelsen har nemlig udløb i næste uge efter tre år i Brøndby.
– Thomas er en fantastisk fyr. Jeg lærte ham at kende, da jeg kom hertil, og jeg kendte ham ikke i forvejen. Han er allerede en moden alder i forhold til fodboldspillere, men han er ekstremt fit og meget opsat på at forblive en professionel fodboldspiller. Han beviste også i foråret, at han kan gøre det godt i målet.
– Udover at være en god målmand er han en god personlighed, og man vil altid gerne have gode personligheder omkring dig, som presser holdet i den rette retning. Det har han.
– På den anden side har vi Gavin Beavers og Patrick Pentz, så vi skal have en tredjekeeper, og der er en igangværende dialog om, hvorvidt vi kan finde en måde at fortsætte samarbejdet, siger Benjamin Schmedes.
Bør Brøndby beholde Thomas Mikkelsen?
0 Votes
Brøndby IF sættes i forbindelse med Sho Fukuda – læs Benjamin Schmedes kommentarer om den japanske angriber her.
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
I svime over Oscar Schwartau
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
Vild stime – men afviser guldsnak
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
Her vil Asien kopiere Europa
Marokko er blevet fodboldens mekka
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
EKSKLUSIVT