Klubskifte eller ny kontrakt? Jeg elsker FCK

Nicolai Boilesen skal snart have afklaret sin fremtid i FC København.



Should I stay or should I go?

80’er-hittet fra det engelske punk-rockband The Clash er næppe en del af playlisten hos Nicolai Boilesen, men ordene, der også udgør titlen på sangen, er lige nu ganske relevante for FC København-profilen.

Han skal snart finde ud af, om han skal blive eller forlade den danske hovedstadsklub.

29-årige Nicolai Boilesen har tilbragt de seneste fem-et-halvt år i FC København, og han har netop rundet 150 kampe i den hvide trøje. Han har stadig halvandet år tilbage af kontrakten, så det skal nok blive til flere optrædener, men det er ved at være nu, at parterne skal have afklaret fremtiden.

Det lægger hovedpersonen da heller ikke skjul på.

– Det er ren kutyme i fodboldens verden, at når man har et år eller halvandet år tilbage, skal der ske det ene eller det andet. Der skal i hvert fald have fundet en snak sted, hvor man bliver enig om, hvad der skal ske, og det er vi i gang med at finde ud af. Jeg har halvandet år tilbage, så der er ikke noget, der haster i den forstand, siger Nicolai Boilesen og tilføjer:

– Man skal aldrig sige aldrig til noget, men jeg har også sagt fra dag ét, jeg har været i klubben, at jeg er ovenud lykkelig for at være her, og at jeg elsker hvert et øjeblik. Jeg elsker de folk, der er i og omkring klubben, jeg elsker Parken, fansene, mine holdkammerater, byen. Hvad det angår har jeg det fantastisk, men jeg ved også, at det kan gå hurtigt i fodboldens verden.

Den danske landsholdsspiller fylder 30 i næste måned, og hvis han underskriver en ny længerevarende aftale med FC København, er det meget sandsynligt, at udlandet er et lukket kapitel for forsvarsspilleren.

– Det er ikke sådan, at jeg er fuldstændig imod at komme til udlandet igen, men det har jeg nogen rundt mig til også at bruge energi på, så jeg ikke skal tænke for meget på det, og så får jeg at vide, hvis der er noget, der er aktuelt, siger Boilesen.

Han fastslår, at det bestemt er en mulighed at forlænge kontrakten med FC København.

– Selvfølgelig er det da det. Jeg skal have en snak med klubben, og vi skal have en dialog om, hvorvidt vi skal gå i den ene eller den anden retning. Kan klubben og jeg blive enige, og ser vi den samme fremtid sammen, vil jeg være rigtig glad for det også, det er der ingen tvivl om, siger Boilesen.

Nicolai Boilesen havde i sommerens transfervindue en frikøbsklausul på 2,5 millioner euro – knap 19 millioner kroner – i sin kontrakt med FC København. Da Tipsbladet spørger, om samme klausul gælder i det igangværende transfervindue, må FCK-profilen slå ud med armene.

– Helt ærligt, jeg ved det faktisk ikke, siger han.

Nicolai Boilesen kom til FC København fra AFC Ajax. 



Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Lothar Matthaüs storroser dansker

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– Det er fuldkommen meningsløst

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

– De skal skille sig af med ham!

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Viktor Claesson bliver i FC København

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Klubboss i angreb på FCK

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe triumf for Frank

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Voldsom Franculino-spådom

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Spanske medier i ekstase

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Steve Cooper skifter tre mand

Her sætter Vingegaard grænsen

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Nu drømmer de stort i AGF

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’