Should I stay or should I go?
80’er-hittet fra det engelske punk-rockband The Clash er næppe en del af playlisten hos Nicolai Boilesen, men ordene, der også udgør titlen på sangen, er lige nu ganske relevante for FC København-profilen.
Han skal snart finde ud af, om han skal blive eller forlade den danske hovedstadsklub.
29-årige Nicolai Boilesen har tilbragt de seneste fem-et-halvt år i FC København, og han har netop rundet 150 kampe i den hvide trøje. Han har stadig halvandet år tilbage af kontrakten, så det skal nok blive til flere optrædener, men det er ved at være nu, at parterne skal have afklaret fremtiden.
Det lægger hovedpersonen da heller ikke skjul på.
– Det er ren kutyme i fodboldens verden, at når man har et år eller halvandet år tilbage, skal der ske det ene eller det andet. Der skal i hvert fald have fundet en snak sted, hvor man bliver enig om, hvad der skal ske, og det er vi i gang med at finde ud af. Jeg har halvandet år tilbage, så der er ikke noget, der haster i den forstand, siger Nicolai Boilesen og tilføjer:
– Man skal aldrig sige aldrig til noget, men jeg har også sagt fra dag ét, jeg har været i klubben, at jeg er ovenud lykkelig for at være her, og at jeg elsker hvert et øjeblik. Jeg elsker de folk, der er i og omkring klubben, jeg elsker Parken, fansene, mine holdkammerater, byen. Hvad det angår har jeg det fantastisk, men jeg ved også, at det kan gå hurtigt i fodboldens verden.
Den danske landsholdsspiller fylder 30 i næste måned, og hvis han underskriver en ny længerevarende aftale med FC København, er det meget sandsynligt, at udlandet er et lukket kapitel for forsvarsspilleren.
– Det er ikke sådan, at jeg er fuldstændig imod at komme til udlandet igen, men det har jeg nogen rundt mig til også at bruge energi på, så jeg ikke skal tænke for meget på det, og så får jeg at vide, hvis der er noget, der er aktuelt, siger Boilesen.
Han fastslår, at det bestemt er en mulighed at forlænge kontrakten med FC København.
– Selvfølgelig er det da det. Jeg skal have en snak med klubben, og vi skal have en dialog om, hvorvidt vi skal gå i den ene eller den anden retning. Kan klubben og jeg blive enige, og ser vi den samme fremtid sammen, vil jeg være rigtig glad for det også, det er der ingen tvivl om, siger Boilesen.
Nicolai Boilesen havde i sommerens transfervindue en frikøbsklausul på 2,5 millioner euro – knap 19 millioner kroner – i sin kontrakt med FC København. Da Tipsbladet spørger, om samme klausul gælder i det igangværende transfervindue, må FCK-profilen slå ud med armene.
– Helt ærligt, jeg ved det faktisk ikke, siger han.
Nicolai Boilesen kom til FC København fra AFC Ajax.
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
MEDIE
Rigtig dårlig melding
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
Her kan du se Villarreal mod FC København
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
Pogba investerer i kamelvæddeløb
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
NYHEDER
Frank ser stærke muligheder for CL-avancement
NYHEDER
Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK
NYHEDER
Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano
DAGENS SPILFORSLAG
Man City erobrer Madrid
