Should I stay or should I go?
80’er-hittet fra det engelske punk-rockband The Clash er næppe en del af playlisten hos Nicolai Boilesen, men ordene, der også udgør titlen på sangen, er lige nu ganske relevante for FC København-profilen.
Han skal snart finde ud af, om han skal blive eller forlade den danske hovedstadsklub.
29-årige Nicolai Boilesen har tilbragt de seneste fem-et-halvt år i FC København, og han har netop rundet 150 kampe i den hvide trøje. Han har stadig halvandet år tilbage af kontrakten, så det skal nok blive til flere optrædener, men det er ved at være nu, at parterne skal have afklaret fremtiden.
Det lægger hovedpersonen da heller ikke skjul på.
– Det er ren kutyme i fodboldens verden, at når man har et år eller halvandet år tilbage, skal der ske det ene eller det andet. Der skal i hvert fald have fundet en snak sted, hvor man bliver enig om, hvad der skal ske, og det er vi i gang med at finde ud af. Jeg har halvandet år tilbage, så der er ikke noget, der haster i den forstand, siger Nicolai Boilesen og tilføjer:
– Man skal aldrig sige aldrig til noget, men jeg har også sagt fra dag ét, jeg har været i klubben, at jeg er ovenud lykkelig for at være her, og at jeg elsker hvert et øjeblik. Jeg elsker de folk, der er i og omkring klubben, jeg elsker Parken, fansene, mine holdkammerater, byen. Hvad det angår har jeg det fantastisk, men jeg ved også, at det kan gå hurtigt i fodboldens verden.
Den danske landsholdsspiller fylder 30 i næste måned, og hvis han underskriver en ny længerevarende aftale med FC København, er det meget sandsynligt, at udlandet er et lukket kapitel for forsvarsspilleren.
– Det er ikke sådan, at jeg er fuldstændig imod at komme til udlandet igen, men det har jeg nogen rundt mig til også at bruge energi på, så jeg ikke skal tænke for meget på det, og så får jeg at vide, hvis der er noget, der er aktuelt, siger Boilesen.
Han fastslår, at det bestemt er en mulighed at forlænge kontrakten med FC København.
– Selvfølgelig er det da det. Jeg skal have en snak med klubben, og vi skal have en dialog om, hvorvidt vi skal gå i den ene eller den anden retning. Kan klubben og jeg blive enige, og ser vi den samme fremtid sammen, vil jeg være rigtig glad for det også, det er der ingen tvivl om, siger Boilesen.
Nicolai Boilesen havde i sommerens transfervindue en frikøbsklausul på 2,5 millioner euro – knap 19 millioner kroner – i sin kontrakt med FC København. Da Tipsbladet spørger, om samme klausul gælder i det igangværende transfervindue, må FCK-profilen slå ud med armene.
– Helt ærligt, jeg ved det faktisk ikke, siger han.
Nicolai Boilesen kom til FC København fra AFC Ajax.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
HELT VILDT
