Klubskifte eller ny kontrakt? Jeg elsker FCK

Nicolai Boilesen skal snart have afklaret sin fremtid i FC København.



Should I stay or should I go?

80’er-hittet fra det engelske punk-rockband The Clash er næppe en del af playlisten hos Nicolai Boilesen, men ordene, der også udgør titlen på sangen, er lige nu ganske relevante for FC København-profilen.

Han skal snart finde ud af, om han skal blive eller forlade den danske hovedstadsklub.

29-årige Nicolai Boilesen har tilbragt de seneste fem-et-halvt år i FC København, og han har netop rundet 150 kampe i den hvide trøje. Han har stadig halvandet år tilbage af kontrakten, så det skal nok blive til flere optrædener, men det er ved at være nu, at parterne skal have afklaret fremtiden.

Det lægger hovedpersonen da heller ikke skjul på.

– Det er ren kutyme i fodboldens verden, at når man har et år eller halvandet år tilbage, skal der ske det ene eller det andet. Der skal i hvert fald have fundet en snak sted, hvor man bliver enig om, hvad der skal ske, og det er vi i gang med at finde ud af. Jeg har halvandet år tilbage, så der er ikke noget, der haster i den forstand, siger Nicolai Boilesen og tilføjer:

– Man skal aldrig sige aldrig til noget, men jeg har også sagt fra dag ét, jeg har været i klubben, at jeg er ovenud lykkelig for at være her, og at jeg elsker hvert et øjeblik. Jeg elsker de folk, der er i og omkring klubben, jeg elsker Parken, fansene, mine holdkammerater, byen. Hvad det angår har jeg det fantastisk, men jeg ved også, at det kan gå hurtigt i fodboldens verden.

Den danske landsholdsspiller fylder 30 i næste måned, og hvis han underskriver en ny længerevarende aftale med FC København, er det meget sandsynligt, at udlandet er et lukket kapitel for forsvarsspilleren.

– Det er ikke sådan, at jeg er fuldstændig imod at komme til udlandet igen, men det har jeg nogen rundt mig til også at bruge energi på, så jeg ikke skal tænke for meget på det, og så får jeg at vide, hvis der er noget, der er aktuelt, siger Boilesen.

Han fastslår, at det bestemt er en mulighed at forlænge kontrakten med FC København.

– Selvfølgelig er det da det. Jeg skal have en snak med klubben, og vi skal have en dialog om, hvorvidt vi skal gå i den ene eller den anden retning. Kan klubben og jeg blive enige, og ser vi den samme fremtid sammen, vil jeg være rigtig glad for det også, det er der ingen tvivl om, siger Boilesen.

Nicolai Boilesen havde i sommerens transfervindue en frikøbsklausul på 2,5 millioner euro – knap 19 millioner kroner – i sin kontrakt med FC København. Da Tipsbladet spørger, om samme klausul gælder i det igangværende transfervindue, må FCK-profilen slå ud med armene.

– Helt ærligt, jeg ved det faktisk ikke, siger han.

Nicolai Boilesen kom til FC København fra AFC Ajax. 



Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Sergio Ramos i chokskifte?

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Storhylder Christian Nørgaard

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

FC København scorer millionbeløb

Vild med ny Eriksen-løsning

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Bekræfter millionbud på dansker

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Forlænger med Ståle Solbakken

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

FCM-stjerne færdig for i år

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Køber sig ind i dansk klub

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Klar besked til FCK-fans